Môžete akokoľvek reagovať na jeho obtiahnuté nohavice, kožušinové plášte, namaľovanú tvár a správy o divokých párty s množstvom alkoholu, sexu a drog, Freddie Mercury zostáva jedným z najvýraznejších umelcov všetkých čias. Viac ako trojoktávový vokál extravagantnej hviezdy navždy bude znieť v nesmrteľných hitoch Bohemian Rhapsody, We Are the Champions, We Will Rock You, Radio Ga Ga či I Want It All. Je v nich kus Freddieho osobnosti, talentu i divokosti. „Žiť do sedemdesiatky by bola nuda,“ hovorieval muž, ktorý sa priateľom chválil, že mal viac milencov než Elizabeth Taylorová. Doplatil na svoju zhýralosť - jeden z najväčších hlasov v histórii zomrel v novembri 1991 vo veku 45 rokov a stal sa jednou z najznámejších obetí AIDS.
Pôvod v Indii
Freddie Mercury, perfekcionista aj teatrálny exhibicionista, sa preslávil ako spevák britskej kapely Queen. Vlastným menom Farrokh Bulsara sa narodil v britskom protektoráte vo východnej Afrike, v sultanáte Zanzibar, kde pôsobil jeho otec ako súdny úradník. Rodičia Jer a Bomi však pochádzali z indickej provincie Gudžarát. Boli parsovia, teda členovia pôvodne perzskej komunity, ktorá vyznávala zoroastriánske náboženstvo.
Chlapec v ôsmich rokoch odišiel zo Zanzibaru do Indie, kde navštevoval chlapčenskú školu v Bombaji. Žil tam so svojou starou mamou a veľmi skoro sa u neho prejavil hudobný talent. Kamaráti obdivovali, ako vedel z počutia zahrať na klavíri hocijakú pieseň. Založil prvú kapelu a začal si hovoriť Freddie. Okrem hudby ho však nadchli športy - hlavne box a stolný tenis.
Po škole sa vrátil k rodičom na Zanzibar, ale po vypuknutí revolúcie, ktorej obeťami boli aj Indovia, sa rodina rozhodla zmeniť bydlisko a presťahovala sa do londýnskej štvrte Feltham. Ich syn získal na umeleckej škole diplom z grafického dizajnu, ale chvíľu trvalo, kým našiel v živote uplatnenie. Neustále ho to ťahalo k hudbe a mal za sebou zopár neúspešných pokusov o založenie či fungovanie kapely, ktorá by spĺňala jeho predstavy.
Do náručia slávy
V roku 1970 sa Freddie Bulsara stretol s gitaristom Brianom Mayom a bubeníkom Rogerom Taylorom, ktorí hrali v kapele Smile. Padli si do oka a novému členovi sa dokonca podarilo presadiť zmenu názvu na Queen. Toto slovo znamená nielen kráľovná, ale v tamojšom slangu označovalo aj homosexuálov. Meno si zmenil aj samotný Freddie - už nebol Bulsara, ale Mercury, podľa antického božstva, neskôr stotožneného s Hermesom, okrídleným poslom bohov.
Už vtedy začínalo byť jasné, že tento občas plachý mladík v sebe skrýva obrovské odhodlanie, dynamiku a vášeň. „Ja nebudem hviezdou ani ňou nechcem byť, ja budem legendou,“ vyhlasoval na začiatku svojej kariéry, ktorá odštartovala krátko po tom, ako do kapely v roku 1971 pribrali Johna Deacona. Vytvorili kvarteto, ktoré je považované za jednu z najkvalitnejších rockových zostáv. Debutovali v roku 1973 albumom Queen. Medzinárodný úspech však prišiel až s nahrávkami Sheer Heart Attack z roku 1974 a A Night at the Opera, z ktorej pochádza aj skladba Bohemian Rhapsody. V britskom rebríčku UK Singles Chart sa pieseň udržala na prvom mieste deväť týždňov.
Skupina Queen s Mercurym nahrala pätnásť albumov, ten posledný Made In Heaven vyšiel až po jeho smrti v novembri 1995. Freddie má na konte aj sólové počiny. Jeho prvotina Mr. Bad Guy vyšla v roku 1985 a o dva roky nahral singel
so španielskou opernou divou Montserrat Caballéovou, ktorý sa o rok ocitol na ich spoločnom albume Barcelona.
Jediná láska
Mercury nebol len výnimočný spevák. Ohuroval charizmou a nespútanou energiou, čím si podmanil aj svoju životnú lásku Mary Austinovú. Zoznámili sa v roku 1969, päť rokov po presťahovaní do Anglicka. Mal 24 rokov, práve skončil umeleckú školu a Mary, mladšia o päť rokov, pracovala v módnom obchode Biba Boutique. Zamilovali sa a onedlho spolu bývali v stiesnenom byte v jednej londýnskej štvrti. Neskôr sa presťahovali do vlastného bytu a dokonca ju požiadal o ruku. Boli milenci, najlepší priatelia, spriaznené duše.
Lenže Mary sa niečo nepozdávalo, rástla v nej nervozita, ale nedokázala mu nič vyčítať. V roku 1976 sa jej Freddie priznal, že je bisexuálny. „Nikdy nezabudnem na ten moment. Spomínam si, že som mu povedala: Nie, Freddie, nemyslím si, že si bisexuál. Myslím, že si gay,“ opísala chúlostivú situáciu. Opustila ich spoločný domov a nasťahovala sa neďaleko, aby mu bola nablízku.
Hoci fyzicky si k sebe nenašli cestu, jeho srdce celý život patrilo tejto žene. Boli neustále v kontakte a ostala jeho najbližším človekom aj po tom, čo sa vydala a porodila deti inému mužovi. Hit Love of My Life naspieval práve pre Mary. Ju jedinú by si vraj vzal za ženu - keby nebol na mužov. „Všetci moji milenci sa museli zmieriť s tým, že v mojom živote nebude hrať nikto takú rolu ako Mary,“ povedal Freddie o svojej životnej láske. „Jediný priateľ, ktorého mám, je Mary a nechcem nikoho iného. Pre mňa bola mojou manželkou. Pre mňa to bolo manželstvo,“ zdôrazňoval.
Obeť roztopaše
V osemdesiatych rokoch Freddie radikálne zmenil imidž. Z dlhovlasého mladíka sa stala ikona dekadencie. Dal sa ostrihať nakrátko, nechal si narásť fúzy, nechty si maľoval na čierno. „V súkromí to bol 175 centimetrov vysoký, vychudnutý a hlavne neuveriteľne plachý chlapík, ktorý sa bál sám vyraziť na nejakú akciu,“ opísal ho jeho osobný tajomník Peter Freestone. Lenže Freddie chcel žiť naplno. „Nestriedmosť je súčasťou môjho ja,“ vyhlasoval. O bujarých večierkoch v Mercuryho dome sa šírilo, že boli plné nahých mužov a kokaínu.
Nebol typický krásavec, ale aj tak pôsobil na mužov i ženy ako magnet. Trápil ho najmä predhryz. Operácii predných zubov sa však vyhýbal z obavy, aby nestratil svoj hlas. Striedal milencov a často sa zdržiaval v Mníchove. Jeho posledným partnerom bol Jim Hutton, ktorého sa pokúsil prvýkrát zbaliť v roku 1983 v londýnskom gay-klube Copacabana. Po dvoch rokoch sa opäť stretli a stali sa milencami. Jim pri ňom zotrval do poslednej chvíle. Žil s obdivovanou hviezdou, ale to na neho nerobilo dojem. Freddiemu táto črta na Huttonovi imponovala.
Posledné vystúpenie s Queen absolvoval 9. augusta 1986 v Knebworth Parku v Anglicku. O tom, že Freddie je chorý na AIDS, sa začalo pošuškávať v roku 1990, keď skupina dostala ocenenie Brit Award. Vyzeral vyčerpane a na verejnosti sa ukazoval výnimočne. Unavený spevák trávil čas vo svojom 28-izbovom prepychovom dome na londýnskom predmestí Kensington. Vášnivý zberateľ starožitností a milovník mačiek, ktorých mal v jednom období až desať, sa uzavrel vo svojom svete a pustil doň málokoho. Venoval sa aj nahrávaniu rôznych vokálov, ktoré by mohla skupina použiť na dokončenie nahrávok po jeho smrti. Do poslednej chvíle tajil pred verejnosťou skutočnú príčinu svojho zdravotného stavu.
V poslednom štádiu jeho choroby ho Mary pravidelne navštevovala, hoci bola druhýkrát tehotná. Freddieho oslabený imunitný systém skolil v novembri 1991 zápal pľúc. Deň pred smrťou konečne svetu priznal pravdu o svojej chorobe. „Po neustálych špekuláciách tlače v priebehu posledných dvoch týždňov potvrdzujem, že som mal pozitívny test na vírus HIV a trpím chorobou AIDS. Až doteraz som považoval za správne túto informáciu nezverejňovať, aby som chránil súkromie ľudí v mojom okolí,“ stálo v jeho vyhlásení. Na druhý deň, 24. novembra, 45-ročný Freddie Mercury naposledy vydýchol.
Záhada Freddieho hrobu
Pohreb rockovej hviezdy sa konal 27. novembra 1991 v londýnskom krematóriu a zúčastnila sa na ňom iba rodina a 35 najbližších priateľov vrátane pozostalých členov skupiny Queen a speváka Eltona Johna. Poslednú rozlúčku viedol zoroastriánsky kňaz, lebo Freddie vždy ctil náboženstvo svojich predkov.
Ešte pred smrťou Freddie poprosil svoju celoživotnú lásku, aby sa ujala jeho popola a rozprášila ho na utajenom mieste. „Sľúbila som pri jeho smrteľnej posteli, že nikdy neprezradím, kde popol leží. Ja to viem, ale to je všetko, čo k tomu poviem,“ reagovala na otázky zvedavcov. Doma ho vraj držala dva roky. „Jedného rána som skrátka vykĺzla z domu s urnou,“ opísala pre denník Daily Mail žena, ktorej Freddie Mercury odkázal väčšinu svojho majetku. Mary býva v jeho dome, z ktorého sa stalo pútnické miesto pre Freddieho početných fanúšikov.