Zo speváčky a tanečnice Alžbety Ferencovej (30) sa stala oslavovaná Iveta z rovnomenného seriálu, ktorý je s viac ako pol milióna divákmi najsledovanejším programom nášho televízneho trhu. Dalo by sa povedať - zrodila sa hviezda. No rodená Prešovčanka dorazila do hlavného mesta už ako tínedžerka. Od roku 2008 prešla všetkými možnými talentovými súťažami v oboch komerčných televíziach: od Slovensko má talent cez Talentmániu až po Česko Slovensko má talent.

FOTO Kollára s Ferencovou nájdete v GALÉRII

Súťaživá východniarka sa chcela stať aj najkrajšiou Slovenkou. Počas finále Miss Universe SR nevedel spustiť oči z vtedy osemnásťročného dievčaťa najmä multiotecko Boris Kollár. Na after párty sa oficiálna favoritka začínajúceho politika Andrea Heringhová mohla len prizerať, ako sa krútil okolo mla­dučkej Alžbety. Dnes na „misskovské“ obdobie nespomína Ferencová s úsmevom.

Príbeh Popolušky?

Bol to slávny ročník Miss Universe SR. Medzi dvanásť najlepších sa v roku 2010 pokúšala dostať tiež Sizana Sadikiová, dcéra mediálne známeho podnikateľa albánskeho pôvodu Bakiho Sadikiho. No vo finále sa zišli celkom iné slečny - budúca partnerka milionára Ivana Kmotríka Timea Szabóová, bývalá superstaristka a budúca partnerka známeho lekára Jozefa Dolinského Jana Mutňanská, ale aj plavovlasá Mária Smiešková, ktorá o tri roky zahynula pri autonehode pod Strečnom. Viac FOTO z finále Miss Universe SR 2010 nájdete TU.

Súťaž vyhrala Anna Amenová, ale diváci si všímali najmä Alžbetu Ferencovú, ktorej poslali najviac diváckych hlasov. Tmavovlásku poznali z televíznej šou Slovensko má talent, kde ju porotca Jan Kraus dva roky predtým hodnotil slovami: „Ste taká pôvabná, že i Kramár začal vyliezať na javisko.“

Alžbeta sa pýšila mierami 80 - 60 - 85 a v zákulisí súťaže krásy sa o nej hovorilo ako o dvojníčke speváčky Alicie Keysovej. „Bola zrodená pre javisko, krásne tancovala aj spievala. Viem, že už Mišo Hudák mi o nej rozprával, poznal ju z Prešova, kde pôsobila v jednom súbore,“ spomína si s odstupom rokov šéfka Miss Universe SR Silvia Lakatošová.

Finalistka Miss Universe SR 2010 a Miss Tip Alžbeta Ferencová.
Zdroj: Vlado Anjel, Čas.sk

Javisko Alžbeta Ferencová poznala a na raute navyše nemala núdzu o pozornosť vplyvných mužov. Budúci šéf parlamentu Boris Kollár nelenil a hoci pár metrov od neho sa bavili dve z matiek jeho detí, Andrea Heringhová a Martina Štofaníková, dnes Sabbatini, s mladučkou finalistkou ochotne pózoval. „Jednoznačne mala vyhrať, je to nádherná žena,“ hromžil nahlas.

Talentovanej východniarke slovami obdivu príliš nepomohol, práve naopak. V kuloároch sa ďalšie týždne šírili dohady rôzneho druhu. Šepkalo sa, že Alžbeta sa zrazu pýši drahým šatníkom - a ktovie, odkiaľ na to má -, a dokonca aj to, že je určite tehotná. Nič z toho sa nikdy nepotvrdilo.

Muži ju vždy milovali

Od starej príhody ubehlo trinásť rokov. Keď sme jej aktérov znova oslovili, nostalgiu za starými časmi sme nevyvolali. Ani u jedného. Borisa Kollára niekdajšie nadšenie prešlo a budil dojem, že si Ferencovej seriálový megaúspech vôbec nevšimol. „Je mi ľúto, televíziu nepozerám, len správy,“ reagoval pre PLUS 7 DNÍ stroho a bez emócií. „Neviem vám odpovedať. Alžbetu som osobne nestretol dvanásť rokov a nevidel som ani jeden diel seriálu, v ktorom hrá.“

Naopak, Ferencovú sme pri zmienke o Borisovi rozrušili. Na otázku, či sa jej dávny obdivovateľ ako novej seriálovej hviezde ozval s gratuláciou, z nej vyletelo: „Absolútne vôbec. Je to úplný nezmysel, neboli sme ani nie sme žiadni kamaráti. Vtedy som bola v Bratislave prvýkrát. Ani neviem, prečo chcete vyťahovať takéto veci. Takže tento telefonát asi ukončím,“ povedala krátko predtým, než mobil onemel.

Nestihli sme sa spýtať ani na českého hviezdneho moderátora Leoša Mareša, s ktorým si pred desiatimi rokmi vyšla na smotánkovsky večierok v Bratislave. Aj vtedy sa v šoubiznisových kuloároch hovorilo o začiatku nového vzťahu. V umeleckých kruhoch sa zase skloňovalo meno rapera Michala Straku, alias Ega. „Ani s jedným som nikdy nič nemala,“ rozčúlila sa Ferencová dávnejšie. „To je smiešne. Myslíte, že mám doma ukryté Kollárovo dieťa? Všetci sú relatívne vplyvní muži a keby som s nimi niečo mala, asi by som bola rada a chcela sa tým pochváliť, nie?“

Prečo ju neposlali do sveta

Hoci má Alžbeta doma odložená „misskovskú“ šerpu, zdá sa, že s alergiou spomína najmä na súťaž krásy. Do jazyka si nezahryzla ani nedávno. Podľa nej je v súčasnosti hanba súťažiť v Miss a zmienila sa o „zákulisných veciach“, keď bola predstavená ľuďom, o ktorých údajne ani nestála. „Nehovorila som o Miss Slovensko, ale narážala som na Miss Universe,“ povedala nám, keď sme sa uisťovali, či sme jej slovám dobre rozumeli.

Alžbetina reakcia Silviu Lakatošovú, ktorá Miss Universe SR organizuje, trochu zaskočila. „Nezaregistrovala som tento výrok, ale je to jej názor. Miss jej určite pomohla, lebo sa stala známou. Len nemala výšku a nevedela po anglicky, čo bol dosť veľký problém, lebo nemohla ísť do sveta. Ale vtedy určite pôsobila šťastne,“ reagovala riaditeľka celoslovenskej súťaže krásy.

Ferencovej prostorekosť prek­vapila trochu aj modelingového experta Mira Šimoniča. „Prečo by to bola hanba? Dobre, Miss nie je to, čo bývala. Bez debaty, súťažilo sa o atraktívnejšie ceny. Ale bola iná doba. Odvtedy sme videli Big Brother a iné reality šou, kde sme zažili hádam všetko. Ale hanba? Pre mňa je viac hanba ísť do Farmy než na Miss.“

Šimonič s Alžbetou prišiel do styku v minulosti osobne a vraj jej nemaľoval vzdušné zámky. „Milá, zlatá, príjemná, ale malá,“ narážal na fakt, že s výškou 169 centimetrov nemala v modelingu žiadne šance. „Snažila sa veľmi dlho a potom sa nejako stratila, počul som od spoločných známych, že je v Prahe a tam sa jej fakt darí. Seriál je obrovský úspech, lebo Hřebejk by si hocikoho nevybral.“

Doma nie je nikto prorokom

Pokým si český režisér Jan Hřebejk, ktorý sa na Slovensku chystal nakrúcať seriál z prostredia Trebišova, všimol Alžbetu Ferencovú, prešla tŕnistou cestou. Pochádza zo vzdelanej rodiny - jej prababka Elena Lacková bola prvá rómska spisovateľka, ktorej knihy pre deti preložili do dvadsiatich piatich jazykov, z matkinej strany sú všetci učitelia a ekonómovia a z otcovej zase väčšina umelci, no ako dieťa Ferencová svoj pôvod nepriznávala. Detské poznámky na olivovú pleť odbíjala tvrdením, že sa narodila v Bulharsku či v Bosne a Hercegovine. Chcela byť slávnou, no vážnejšie sa nevedela presadiť. A keď v roku 2016 dostala šancu ako asistentka v relácii Koleso šťastia, Slovákov dráždila ako nikto pred ňou. „Neprirodzene sa vlní, afektovane rozpráva, má iritujúci hlas,“ kritizovali jej výkon.

Alžbeta Ferencová v súťaži Koleso šťastia v roku 2016. Divákov iritovali jej tančeky.
Zdroj: TV Markíza

„Vy to musíte skúsiť v zahraničí, vaše ciele by mali byť vysoké,“ odporúčal jej predtým v Česko Slovensko má talent porotca Jaro Slávik. A mal pravdu. Ukázalo sa, že Praha volá. Do matičky stovežatej odišla pred rokmi za kastingmi na reklamu, do filmov, za inými hudobníkmi. A v Česku zostala natrvalo žiť, lebo byť iná je v tamojšom šoubiznise obrovská výhoda. Pred dvoma rokmi nahrala pod pseudonymom Zea debutový alternatívny album Burning Light, zariadila si nový byt s priateľom, s českým raperom Pauliem Garandom. A domov sa vrátila ako niekto, o koho znova treba stáť.

FOTO, ako sa mal Kollár k Ferencovej po Miss, nájdete v GALÉRII