Po ťažkom pandemickom období, ktorému ešte stále nie je stopercentný koniec, sa herečka Anna Šišková (62) na nedostatok práce nesťažuje. Natáča seriá­ly, konečne hráva v divadlách na Slovensku, ale i v Prahe. Nie je však jediná, ktorej radosť z rozbehnutého kultúrneho života narúša obrovský strach z toho, ako dopadne a kedy sa skončí vojna medzi Ruskom a Ukrajinou. Šiškovej dcéra hudobníčka Dorota Nvotová (39) sa zbalila a išla pomáhať na ukrajinské územie. „Dcéra tam už bola dokonca viackrát a vždy ma utešovalo len jedno, že nebola v úplne riskantnej oblasti,“ hovorí o svojich obavách.

Zadržiava slzy

Aj keď je herečka na svoju dcéru hrdá, veľmi túži po tom, aby jej Dorota mohla svoju empatiu rozdávať inde ako na miestach, kde sa bojuje. „Úprimne sa modlím, aby sa to už čím skôr skončilo. Veď na to utrpenie sa nedá pozerať. Mne je do plaču, keď vidím, že tam umierajú ľudia a pustoší sa krajina. A navyše keď si vezmem, že len donedávna sme bojovali s kovidom, je mi otupno z toho, čo sa u našich susedov deje. Fakt už nám nič nechýbalo, len aby sa rozpútala vojna,“ povedala nám Šišková ironickým, nešťastným hlasom.

O pár minút sa jej smutný tón hlasu zmenil na rozhorčený. „Kto povie, že nevieme, kde je ozajstná pravda v tomto konflikte, tak to je teda naozaj hlupák. Veď agresia, s ktorou Rusko vraždí, je jasne viditeľná a dokázateľná. Nerozumiem ľuďom, ktorí o tom polemizujú a rozoberajú, kto má koľko podielu viny na rozpútanej vojne.“

Rusku dala stopku

Herečkina dcéra pred odchodom na Ukrajinu balila a triedila obrovské množstvo balíkov v jednom z kultúrnych domov v bratislavskej Petržalke a následne odcestovala na Ukrajinu, kde bývala v dlhodobo neobývanej pôrodnici. Niekoľko dní tam strávila s matkami a ich deťmi, no venovala sa hlavne sirotám. Hrávala im na klavíri a spievali si spolu. Na Instagram pridala video s opisom situácie, ako si užívali ihrisko a zrazu sa rozozvučali sirény. Na situáciu plnú strachu spôsobenú Rusmi nikdy nezabudne.

FOTO V GALÉRII

Hudobníčka a podnikateľka mala k Rusku vždy veľmi blízko. Istý čas tam s bývalým partnerom aj žila. Po narodení syna Filipa (9) chcela dokonca v Rusku zostať natrvalo. Vzťah s otcom jej dieťaťa stroskotal, herečka sa vrátila žiť na Slovensko, no Rusko stále patrilo k destiná­ciám, ktoré klientom ponúkala cez svoju cestovku. Tomu je však koniec. Už od momentu, keď prišli prvé správy o ruskej invázii, Dorota na stránke cestovky vyjadrila jasný postoj. „S okamžitou platnosťou rušíme všetky zájazdy do Ruska. Nebudeme podporovať ekonomiku takto inváznej krajiny.“