Všetko nasvedčuje tomu, že mekou filmu sa tiahne škvrna sexuálneho obťažovania, ktorá sa s každým novým obvineným zväčšuje a zväčšuje. Už teraz má obrie rozmery a nevyzerá to na konečnú. Najnovšie prilial vodu do kotla sexuálnych zneužití odohrávajúcich sa za kamerou, americký herec Anthony Rapp. Ten tvrdí, že keď mal 14 rokov, pokúsil sa ho zviesť dvojnásobný držiteľ Oscara päťdesiatosemročný Kevin Spacey.

Zaujímavé je, že ten sa za svoje správanie promptne ospravedlnil, hoci ako tvrdí, nepamätá si ho.

Ako Anthony Rapp vysvetlil, po kauze Weinsteina aj on cítil že musí prehovoriť o sexuálnom zneužívaní a obťažovaní v zábavnom priemysle. „Možnosť beztrestne pokračovať v takomto správaní celé desaťročia umožňovalo to, že veľa ľudí vrátane mňa, o takomto správaní mlčalo,“ povedal Rapp v rozhovore pre Buzzfeed.

Anthony Rapp: Herec prehovoril o údajnom sexuálnom obťažovaní na jeho osobu zo strany Kevina Spaceyho potom, čo vyšla na povrch aféra Weinstein.
Anthony Rapp: Herec prehovoril o údajnom sexuálnom obťažovaní na jeho osobu zo strany Kevina Spaceyho potom, čo vyšla na povrch aféra Weinstein.
Zdroj: TASR

Za dverami spálne

K incidentu malo podľa Rappa dôjsť v roku 1986. Rapp mal vtedy 14 rokov, Spacey 26. V tom čase obaja hrali na Broadwayi. Spacey mal Rappa pozvať do svojho apartmánu na Manhattane na párty. Keď Rapp prišial do Spaceyho bytu, rýchlo si uvedomil, že je tam jediný nedospelý. Viac sa však nad tým nezamýšľal, ako detský herec bol na spoločnosť dospelých z brandže zvyknutý.

Rapp na párty nikoho nepoznal, takže sa čoskoro začal nudiť. Presunul sa teda do spálne, sadol si na kraj postele a začal pozerať telku. Po čase zbadal, že vo dverách spálne stojí Spacey. Vtedy si prvýkrát uvedomil, že ostatní už z bytu odišli.

„Objavil sa vo dverách a trochu sa kymácal. Zdalo sa mi, že je opitý,“ rozpamätáva sa dnes štyridsaťšesťročný herec. Spacey neprehodil slovko, len „zobral ma do náručia, ako ženích dvíha nevestu, keď ju prenáša cez prah spoločnej domácnosti. Začal som sa krútiť hovoriac si "čo sa to tu deje?". Potom si na mňa ľahol. Snažil sa ma zviesť, bolo mi jasné, že sa pokúša mať so mnou sex,“ opísal udalosť Rapp. Ako pokračoval, napokon sa mu podarilo ukryť sa v kúpeľni. Keď otvoril dvere, aby odišiel, Spacey sa ho mal ešte spýtať, či si je istý, že chce odísť. Rapp podľa jeho slov odpovedal áno, Spaceymu zaželal dobrú noc a odišiel.

A čo hovorí na obvinenie samotný Kevin Spacey? Na otázky Buzzfeed nereagoval, ale hneď potom, ako rozhovor s Rappom vyšiel, uverejnil svoju reakciu na Twitteri. Incident pritom nepoprel. „Anthonyho Rappa veľmi rešpektujem a ako herca ho obdivujem. Z jeho obvinenia som zhrozený. Úprimne, nepamätám si naše stretnutie, bolo to pred 30 rokmi. Ale, ak som sa správal tak, ako opisuje, dlžím mu úprimné ospravedlnenie za to, čo by som nazval nevhodné opilecké správanie a mrzí ma, že sa s ním takéto pocity vezú celé tie roky.“

Sám Rapp vo svojom odhalení povedal, že celé roky premýšľal nad tým, či si incident Spacey vôbec pamätá.

Rozhodol sa byť gay

Spacey ďalej vo vyhlásení prezradil čo-to na margo svojich sexuálnych preferencií, ohľadne ktorých sa desaťročia polemizovalo. V roku 1997 vyšiel v časopise Esquire článok s veľavravným titulkom „Kevin Spacey má tajomstvo“. V rozhovore pre Daily Beast v roku 2010 sa Spacey vyjadril, že nikdy nebude hovoriť o svojej sexualite, pretože „nikoho osobný život nie je vo verejnom záujme“. Dušoval sa, že má právo na súkromie a túto hranicu nikdy neprekročí.

S príchodom Rappovho obvinenia sa však predsa len rozhodol ukojiť zvedavosť verejnosti ohľadne jeho sexuálnej orientácii. „Tento príbeh ma povzbudzuje v tom, aby som sa zaoberal inými vecami v mojom živote. Viem, že o mne kolujú príbehy a niektoré boli podnecované tým, že som si chránil svoje súkromie. Miloval som a stretával som sa s mužmi aj ženami a teraz som sa rozhodol žiť ako homosexuál.“

Rapp sa mal podľa jeho slov dokonca stretnúť s právnikom, ktorý mu mal povedať, že to nie je prípad, ktorý by stál za to, a tak ho Rapp, ktorý sa s ním mal zveriť aj najbližším, vytesnil. Na to, či o incidente povedal aj matke – ktorá zomrela na rakovinu v roku 1997 – si vraj nemôže spomenúť. To, že sa zúčastnil párty so samými dospelými nebol vraj dôvod na obavy, veď sám chodil do práce, metrom aj do divadla. Veľmi presne si však pamätá dôvod, prečo sa práve teraz rozhodol prehovoriť – štartérom boli príbehy žien, ktoré verejne vystúpili v afére Weinstein a podelili sa o svoje skúsenosti s obťažovaním, sexuálnym nátlakom a znásilnením. „Podiel na tom, že nastala situácia s Harveyim malo vedomé aj nevedomé sprisahanie ticha. Jediný spôsob, ako tieto veci môžu pokračovať je, ak sa mi nevenuje pozornosť, ak sa na ne zabudne,“ dodal Rapp pre Buzzfeed.

Filmový a televízny herec Anthony Rapp hrá od detstva a aktuálne ho možno vidieť v novom sci-fi seriáli Star Trek: Discovery. Kevin Spacey je áčkový herec. Prvého Oscara získal za vedľajšiu úlohu vo filme Zvyčajne podozriví (1995), druhého za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe vo filme Americká krása (1999). Ďalšími významnými rolami sa blysol vo filmoch Sedem (1995), L. A. – Utajené skutočnosti (1997), Pošli to ďalej (2000). Známy je tiež zo seriálu Domček z karát (2013).