Súčasnej hereckej celebrite číslo jeden Vladimírovi Kobielskemu vraj pomohol aj s nákupom nehnuteľnosti v meste Sarasota. Do redakcie sa nám však ozvali ľudia, ktorí na kamarátstvo s Michalom nespomínajú v najlepšom.

Raj v zámorí

Mesto Sarasota leží v Mexickom zálive na západnom pobreží amerického štátu Florida. Teplotné podmienky sú tam ideálne, priemerná ročná teplota neklesá pod 22 stupňov Celzia. Aj preto je to miesto mimoriadne vyhľadávané ľuďmi, ktorí chcú zimu tráviť v teple. Florida je druhým domovom pre Američanov zo severu, Kanaďanov - a v ostatných rokoch ju obľubujú aj Slováci. Práve v slovenskej komunite v Sarasote je Slovák Michal známa postavička. Na Floride sa objavil z ničoho nič kedysi pred vyše desiatimi rokmi.

„Zapojil sa tu do miestnych pomerov, my sme o ňom nevedeli nič. Akurát o sebe občas hovoril čudné veci. Že pracuje pre tajných a tak podobne. Keď sa ohlásili na návštevu slovenskí a českí umelci, Michal bol ich styčnou osobou, organizoval pre nich ubytovanie, prepravu. Umelci často chodia po svete do destinácií, kde žijú Slováci. Ani tu na Floride to nebolo inak. Práve Michal im takto pomáhal a nadviazal množstvo zaujímavých kontaktov. Predstavoval sa aj ako realitný maklér. Viem, že napríklad pre Vladimíra Kobielskeho a jeho manželku Alenu zohnal apartmán na kúpu. Vraj sa mu oň aj stará a zabezpečuje jeho správu a využitie v čase, keď sa tu herec nezdržiava,“ prezradil nám Slovák dlhodobo oficiálne žijúci na Floride. Jeho meno máme v redakcii, požiadal nás však, aby sme ho nezverejňovali. Dôvod? Obavy z Michala, ktorý sa k nemu zachoval neštandardne. Bežné vraj bolo, že si svojich klientov a neskôr aj priateľov s obľubou fotografoval v kompromitujúcich situáciách a potom sa ich fotografiami pokúšal znemožniť.

Pláže v Sarasote: Mierne podnebie v zime láka ľudí utekajúcich pred zimou. a občas aj pred zákonmi.
Pláže v Sarasote: Mierne podnebie v zime láka ľudí utekajúcich pred zimou. a občas aj pred zákonmi.
Zdroj: profimedia.sk

Bez auta a bez peňazí

Na Slováka Michala nespomína v dobrom ani ďalší Slovák, ktorý si v Sarasote kúpil rekreačnú nehnuteľnosť. Jeho meno máme v redakcii, ale opäť rešpektujeme jeho prianie ostať v anonymite. „Michal mi sprostredkoval kúpu domu. Zoznámil som sa s ním počas dovolenky na Floride. Vyhľadal vhodnú nehnuteľnosť, poslal mi mailom jej parametre aj kúpnu cenu. Dom bolo treba zrekonštruovať, pretože bol v nevyhovujúcom stave. Michal sa ponúkol, že zabezpečí aj rekonštrukciu. Tak som mu poslal peniaze navyše s tým, že sa vyúčtujú podľa reálnej spotreby materiálu a prác. Vyúčtovanie sa však naťahovalo. Michal mi stále iba hovoril, že veď potom naraz to urobíme, nechcel to finančne vyrovnať, aj keď som na neho tlačil. Mal mi totiž vrátiť 18-tisíc dolárov. Súbežne s kúpou nehnuteľnosti sme sa dohodli, že mi na Floride zaobstará auto, ktorým by som sa s rodinou mohol prepravovať počas pobytu tam. Poslal som mu aj peniaze na kúpu auta, 12-tisíc dolárov,“ vysvetľuje oklamaný Slovák, ktorý naletel na kamarátske správanie rodáka v zámorí.

Príbeh s autom však nemá šťastný koniec. „On to auto podľa mojich požiadaviek naozaj kúpil. Ale nenapísal ho na mňa. Žiadal som ho, aby ho napísal na moje meno, ale Michal odmietol. Tvrdil mi, že rekonštrukcia bola drahá, ja som mu ešte dlžný a to auto zadržal. Pritom on je mne dlžný spolu 30-tisíc dolárov,“ hovorí nešťastný Slovák. S odpoveďou na otázku, prečo teda na Michala nepodal v USA trestné oznámenie, chvíľku váhal.

„Viete, on bol už potom veľmi zlý. Viem, že ľuďom sa vyhrážal, že im zablokuje nehnuteľnosť. A domáhajte sa spravodlivosti v cudzej krajine,“ vyhŕklo z nešťastného vlastníka domu v Sarasote, ktorý dodal: „Povedal som o tomto probléme, ktorý mám, aj Vladovi Kobielskemu. Ale on sa bál intervenovať v môj prospech a ísť proti Michalovi, ktorý sa mu tam staral o správu apartmánu.“

Investor: Peniaze vložil do nehnuteľnosti v USA.
Investor: Peniaze vložil do nehnuteľnosti v USA.
Zdroj: Archív

Vyhostený

Situáciu okolo nevrátených peňazí skomplikoval ďalší vývoj okolo Michala. Americké úrady údajne prišli na to, že v Spojených štátoch sa zdržiava nelegálne, a tak ho z krajiny vyhostili. Na Slovensku ho však čakal ďalší problém. Od roku 2005 ho tu naháňali policajti vo viacerých okresoch. Dopustil sa vraj viacerých prečinov, vrátane poistného podvodu. Ten sa stal ešte vo februári 2004, keď sa pri obci Veľké Úľany stala dopravná nehoda. Jozef V. jazdil na svojej škodovke a neskoro si všimol auto brzdiace pred ním.

V striebornej Octavii sa viezol práve Michal. Obaja vodiči nahlásili poistnú udalosť do svojej poisťovne. Tá však zistila, že Jozef V. už mal na svojom aute hlásenú totožnú škodovú udalosť s rovnakým poškodením, ktorá sa stala už v máji 2003 a poisťovňa mu za ňu už v minulosti vyplatila vyše 46-tisíc korún, v prepočte 1 532 eur. Z ďalšieho skúmania vyplynulo, že nehoda - a teda aj poistná udalosť - sa neodohrala tak, ako ju Michal s Jozefom nahlásili v úmysle vylákať poistné plnenie v sume vyše 11-tisíc eur. „Podľa priložených faktúr sa zistilo, že Michal Ch. predložil falošnú faktúru za opravu vozidla, čím sa mu od poisťovne podarilo vylákať vo vtedajšej mene 168 359 slovenských korún,“ píše sa v policajných podkladoch.

Priznal sa

Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v novembri 2011 vydalo uznesenie o začatí trestného stíhania za trestný čin poistného podvodu. V júli 2005 vzniesli vyšetrovatelia obvinenia proti Michalovi Ch. aj Jozefovi V. Michal potom na dlhé roky zmizol v zahraničí a príbeh mal pokračovanie až po jeho vyhostení zo Spojených štátov. Slovenský vyšetrovateľ trestné stíhanie podmienečne zastavil v septembri tohto roku. Dôvodom bolo, že Michal sa k spáchaniu podvodu priznal a uhradil škodu, ktorú spôsobil poisťovni. Umožnil to inštitút tak-zvaného podmienečného zastavenia trestného stíhania, ktoré je možné, ak horná hranica uloženého trestu neprevyšuje päť rokov, páchateľ sa prizná a nahradí škodu. S týmito podmienkami Michal súhlasil.

Kamoši: Vladimír Kobielsky s Michalom.
Kamoši: Vladimír Kobielsky s Michalom.
Zdroj: Internet

Podobný osud malo aj ďalšie trestné stíhanie, ktoré slovenské orgány viedli proti podnikavému Michalovi. Ešte v roku 2004 sa pokúsil dostať k peniazom spôsobom, ktorý nie je legálny. Neoprávnene totiž získal CD s databázou telefónnych čísel klientov slovenských mobilných operátorov. Cédečko potom prekopíroval a nelegálne kópie cez internet ponúkal na predaj za tisíc korún za kus. Práve pri predaji týchto načierno získaných databáz ho v Trnave na parkovisku zadržali policajti a obvinili ho za prečin poškodenia a zneužitia záznamu na nosiči informácií. Aj v tomto prípade sa vyšetrovanie skončilo tohto roku návrhom na podmienečné zastavenie trestného stíhania, pretože obvinený Michal Ch. vyhlásil, že skutok spáchal.

O vyjadrenie sme požiadali Michala Ch. aj Vladimíra Kobielskeho. „Miška poznám cez divadlo Astorka, s ktorým sme boli hrať na Floride pre Slovákov žijúcich v USA. Organizoval a zabezpečoval aj ďalšie divadelné a kultúrne akcie, investoval do toho veľa energie, času a svojich prostriedkov, aby priblížil krajanom svoj domov formou kultúrnych podujatí. Na základe týchto akcií sme boli spolu v kontakte,“ napísal nám Vladimír Kobielsky. Na správu zareagoval aj Michal Ch. Potvrdil, že sa s Kobielskym pozná osobne. Poprel, že by ho z Floridy vyhostili, tvrdil, že Štáty opustil dobrovoľne a teraz sa vrátil na Floridu. To by bola dobrá správa pre viacerých Slovákov, ktorí s ním majú otvorené účty.

„Ja netuším, kde sa teraz Michal nachádza. Viem len toľko, že do USA sa nemôže vrátiť, pretože ho odtiaľ vyhostili. Počul som však, že má namierené do Kanady,“ dodal oklamaný Slovák, ktorý Michalovi poslal peniaze na rekonštrukciu nehnuteľnosti a na kúpu auta. Neverí, že ešte niekedy uvidí svojich 30-tisíc dolárov, z ktorých zasponzoroval životný štýl filantropa a kamoša slovenských hercov Michala Ch.

Apartmán na Floride
Apartmán na Floride
Zdroj: Plus 7 dní