Na poslednej rozlúčke s Ľubom Romanom (†77) sa síce nezúčastnilo kvantum známych osobností a kolegov, zato jeho najbližšia rodina prežívala pohreb mimoriadne ťažko. Smútili synovia Ľubo a Rado s manželkami, ale slzy ronili aj jeho vnúčatá. Najmä Tereza a Barbora, ktoré hercovi a bývalému politikovi často robili garde na prestížnych spoločenských akciách. Umelec ich natoľko zbožňoval, že dievčatám dal na nábreží Dunaja vyrobiť sochy.

Chcel byť najlepší

Vo vnučkách Tereze a Barbore sa herec videl. Všade, kam chodil, sa nimi otvorene pýšil. „To sú najlepšie a najkrajšie ženy na svete. Lásku, ktorú k nim cítim, asi ani neviem opísať. Som hrdý a šťastný, že môžem byť ich dedko. Dokiaľ to bude možné, budem tu vždy pre ne a znesiem im aj modré z neba,“ povedal nám pri poslednom rozhovore. Dodal, že aj vnukov má veľmi rád, ale dievčatá musia byť predsa jeho srdcovky.

Nebohý umelec počas života neustále zdôrazňoval, že na svojej rodine lipne aj preto, že v pomerne útlom detstve sa stal sirotou. „Je pre mňa posvätná. Som rád, že moji dvaja šikovní synovia mi dopriali byť dedkom a vnúčatá už aj pradedkom. Niektorí si možno pomyslia, že je to čudné, ale ja som si už pri narodení Terezky a Barbory povedal, že chcem byť tým najlepším starým otcom na svete. A to myslím doslovne. Chcel by som, aby si všetci potíšku a závistlivo povedali, že aj ja chcem takého dedka,“ dumal v minulosti so smiechom.

V praxi to znamenalo, že rodinu brával Ľubo Roman aj niekoľkokrát ročne na dovolenku. Ak cestoval sám, potomstvu sa snažil kúpiť osobné suveníry. „Priznám sa, že najviac som si dával pozor pri výbere darčekov pre svoje vnučky. Predsa sú to mladé ženy a trafiť vkus nie je vždy hračka. Raz som im kúpil kabelky, no príliš ich nevynosili. Nuž čo, veď ja už som starý pán a je normálne, že šliapnem vedľa.“

Dve svätice

Ešte pred odchodom na onen svet však urobil vec, ktorou vedľa určite nešliapol a pre ktorú na neho vnučky nikdy nezabudnú. Umelec v minulosti kúpil dve budovy na nábreží Dunaja, ktoré zrekonštruoval a pretvoril na reštaurácie. Záležať si dal aj na bezprostrednom okolí. Na tom by nebolo nič zvláštne, ibaže ho skrášlil pamiatkami, ktoré venoval vnučkám. Práve Tereze a Barbore dal vyrobiť sochy, ktoré po nich aj pomenoval.

Svätá Barbora, ochrankyňa baníkov, murárov a staviteľov, je kópiou sochy z českej Kutnej Hory, vytvorili ju reštaurátori. Pieskovcová svätá Tereza pochádza z dielne umeleckého sochára Jozefa Váchalu. „Chcem, aby mali vnučky večnú pamiatku. Keď tu už nebudem a ony pôjdu okolo reštaurácií, môžu sa na sochy zapozerať a spomenúť si na mňa. Verím, že to budú hlavne pekné spomienky, keďže sme mali naozaj vrúcny vzťah a veľa sme toho spolu prežili,“ povedal nám pred smrťou.

FOTO V GALÉRII

Herec sa v tom čase pravidelne ukazoval na spoločenských akciách. Keď ho vlani nebolo nikde vídať a nebral ani telefón, stretli sme ho v Bratislave bez vlasov, úplne vychudnutého. Po marcovej smrti vyšlo najavo, že bojoval so zákernou chorobou a napokon skonal na infarkt.

Mohlo by vás zaujímať: