Modrá je dobrá, hovorilo sa u nás kedysi. Za veľkou mlákou to už vedia desaťročia. Modrý kostým si na inauguráciu J. F. K. vzala už jeho manželka, ikonická Jackie Kennedy (†64). Práve preto túto farbu zvolila pred štyrmi rokmi aj aktuálna prvá dáma Spojených štátoch. Na uvedenia Donalda Trumpa (73) do prezidentského úradu nechcela jeho manželka Melania Trump (49) prísť len tak, aj preto sa inšpirovala svojou slávnejšou predchodkyňou.

Odvtedy mnohé ďalšie, ktoré si vezmú modrú farbu, upodozrievajú, že sa navzájom kopírujú. Modrú miluje aj anglická kráľovská rodina. Či to súvisí s ich modrou krvou, nevedno. Stáť na čele štátu je náročná práca a vyžaduje si aj špecifickú garderóbu, ktorá zväzuje šatník nielen členom kráľovskej rodiny, ale i samotnej kráľovnej. Obľubuje ju aj vojvodkyňa z Cambridge Kate Middleton (37), ktorá sa na verejnosti ukázala už v niekoľkých kabátoch prevažne bledomodrej farby. V jej šatníku sa však nájdu aj modré kostýmy či šaty.

  

Chorvátska prezidentka Kolina Grabar – Kitarovič (51) tiež zvolila na svoju inauguráciu modré šaty - vybrala si tmavomodrý odtieň. V jej šatníku však nájdeme aj bledomodré šaty, ktoré akoby z oka vypadli tým, ktoré mala na manželovej inaugurácii americká prvá dáma Melania Trump. Aj manželka francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona (41) Brigitte Trogneux (66) prišla svojho muža na inauguráciu podporiť oblečená v žiarivých bledomodrých šatách a kabáte od Louis Vuitton.

Ani naša prezidentka Zuzana Čaputová (46) nie je výnimkou. Na svoju nedávnu inauguráciu tiež zvolila bledomodré šaty, ktoré jej šil slovenský módny návrhár Boris Hanečka. Ten priznal, že sa inšpiroval zahraničnými vplyvnými dámami, ktoré sú typovo podobné ako Zuzana. Dôvodom, prečo všetky dámy zvolili modrý outfit, je zrejme ukrytý vo význame farieb, ato čo symbolizuje, a to najmä pokoj a zodpovednosť.

Význam farieb

Tmavomodrá farba

Modrá je farba harmónie a pokoja. Je symbolom pokojnej vody, reprezentuje flegmatický temperament, ženskosť, nehu, vernosť, dôveru, lásku a oddanosť. Modrá predstavuje tradíciu, stálosť, spoľahlivosť, zodpovednosť a stabilitu, ktorá pretrvá veky, je symbolom matriarchátu.

Svetlomodrá farba

Svetlomodrá farba patrí k všeobecne najobľúbenejším farbám. Znamená bezstarostnú veselosť, nekladie žiadne nároky a v ničom sa neangažuje. Je príjemná, vyvoláva predstavu vzduchu a oblohy, ticha a túžby.

ikonická Jackie Kennedy (†64) v bledomodrých šatách.
ikonická Jackie Kennedy (†64) v bledomodrých šatách.
Zdroj: archív