Pozrite si aj FOTOGALÉRIU: Oldřich Kaiser so svojou excentrickou priateľkou v spoločnosti

Český herec Oldřich Kaiser (67) je najväčší výrobca škandálov súčasných dejín šoubiznisu, napriek tomu zrejme neexistuje nikto, kto by ho nemal rád. „Je to asi preto, že aj keď sa niekedy poriadne odviazal, ni­kdy nespravil nič také nechutné, aby sa musel hanbiť. Všetko napokon dokázal aj tak otočiť na žart. Vidím to všade, kam spolu prídeme. Kam vkročí, ľudia sa usmievajú a radi ho vidia,“ opisuje Kaisera jeho manželka, muzikantka Dáša Vokatá (69). Iné to nebolo ani počas nedávneho udeľovania filmových cien Český lev, kde sme Oldřicha Kaisera stretli. V priestoroch historickej sály Rudolfínum sa zišla najvyššia herecká elita, no nikto nebol taký obletovaný ako práve on.

Porazil ho amatér

Oldřich Kaiser počas svojej kariéry stvárnil viac ako sto televíznych a filmových úloh, no celoživotnú slávu získal vďaka zábavnej televíznej relácii Možno príde aj kúzelník, ktorú pripravoval s Jiřím Lábusom. Herec s nálepkou komik v posledných rokoch boduje aj vo vážnejších postavách. Za účinkovanie vo filmoch Masaryk, Po strništi bos a Muž se zaječíma ušima dokonca získal cenu Český lev.

Oldřich Kaiser v 80 rokoch
Zdroj: ČT

„No áno, to všetko bolo v kategórii najlepší herec vo vedľajšej úlohe. V partii mi už hovoria ‚vedlejšák‘. Ani mi to nevadí, už som si zvykol,“ prehodil. Za vedľajšiu postavu vo filme Posledné preteky, kde si zahral športovca Emericha Ratha, ho nominovali aj tentoraz.

Cenu v tejto kategórii mu však vyfúkol mladý spevák a najnovšie aj herec Marsell Bendig.

Oldřich Kaiser so svojou excentrickou priateľkou v posteli TU

„Nevadí. Ja mám doma pod kanapou už tri levy. To je čistý zverinec,“ povedal nám svojským humorom. Fakt, že nezískal cenu, možno rozosmutnil divákov. Jeho ďakovná reč by iste stála za to. Keď Českého leva získal naposledy, divákov odkázal na stránku www multipulti zavináč bodka hrc prc, heslo Me Too.

Keďže vo filme Posledné preteky hrá lyžiara, zaujímala nás jeho fyzická kondička. „Ako malý som mal lyže, bežky, teraz som už presedlal na snoubord. Kto iný by to mohol hrať, veď sa len pozrite na moju figúru,“ vtipkoval s nami ďalej.

Život po infarkte

Po rokoch, keď vyrábal jeden škandál za druhým, angažmán s ním ukončilo hneď niekoľko divadiel a krachlo mu aj dvadsaťpäťročné manželstvo s herečkou Naďou Konvalinkovou, sa zdá, že sa ako-tak upokojil. Výraznou mierou k tomu prispel aj infarkt myokardu, ktorý jeho organizmus zasiahol pred štyrmi rokmi. Na jednotke intenzívnej starostlivosti sa o neho vtedy staral uznávaný kardiochirurg Jan Pirk, ktorý v minulosti liečil aj Václava Havla, Karla Gotta či Juraja Jakubiska.

„Infarkt je ako čúranie. Príde a musíte si odskočiť. Nič sa u mňa nezmenilo. Iba si ho teraz dávam do životopisu,“ zľahčuje vážne ochorenie srdca. Počas dlhej noci v priestoroch pražského Rudolfína sme si predsa len všimli výraznú zmenu. Oldřich Kaiser, ktorý nikdy nemal ďaleko k poháriku, sa tentoraz obišiel bez alkoholu. „S ním či bez, nemám žiaden problém. Dobre sa mám. Veď vidíte, nie? Vyzerám dobre odpredu, odzadu, zvrchu aj zospodu a som rád. Dôležité je nežiť podľa nejakej príručky, ale naozaj,“ zhodnotil.

K umiernenejšiemu spôsobu života ho priviedla muzikantka Dáša Vokatá, ktorú si v roku 2020 vzal vo Viedni tajne za manželku. Je veľmi pravdepodobné, že ich spojili aj životné trápenia. Excentrická pesničkárka celý život v sebe nosí traumu z neprirodzenej smrti príbuzných. Prarodičia Vokatej sa otrávili plynom a jej rodičia spáchali samovraždu. Manželské šťastie na istý čas našla pri muzikantovi a známom chartistovi Zdeňkovi Vokatom, s ktorým má dve deti. Po rozvode sa zamilovala do ďalšieho odporcu komunistického režimu a signatára Charty Ivana Martina Jirousa. Po tom, čo v roku 2011 Jirous po chorobe zomrel, sa spojila s Oldřichom Kaiserom.

Nevedeli o sebe

Skôr než spolu začali žiť, ho oslovila, aby načítal sprievodné slovo do filmu Rok bez Magora, ako prezývali jej zosnulého partnera Ivana Martina Jirousa.

„Žila som v emigrácii, takže som vôbec netušila, kto je Kaiser. Raz, keď som ho videla niekde v televízii, pýtala som sa Magora, čo je to za chlapa s tým parádnym hlasom. Keď mi do filmu načítal sprievodný text, bola som šťastná, že ponuku prijal,“ prehovorila Vokatá pre magazín Téma.

Anketa
Ktorý film s Oldřichom Kaiserom máte najradšej?

Na premiére filmu v Humpolci ich náhodou posadili vedľa seba a začali sa diať veci. „Tam som ho ešte poprosila, aby mi na mojom koncerte prečítal nejaké Magorove básne. Vôbec som pritom netušila, že je aj hudobne nadaný. Vlastne som netušila ani to, že je taký slávny herec. Inak by som sa ho asi neodvážila osloviť,“ rozhovorila sa.

Kaiserovi, naopak, imponovalo práve to, že ho nepoznala. „To ma ohromilo. Bol som zvyknutý, že odo mňa chceli ľudia na ulici, aby som napodobnil jaštericu alebo spravil ozembuch, no ona nemala potuchy, že existoval nejaký Možno príde aj kúzelník. To, že sme jeden o druhom nevedeli, v nás prebudilo zvedavosť. To bol ten moment, čo nás spojil,“ dodal Kaiser.

Drží ho nakrátko

Dnes už manželia sa dali dokopy aj z muzikantskej stránky. Nahrali spoločné cédečko a koncertujú po Česku i Slovensku. „Vystupujeme ako duo Oldáš. Ja skladám piesne, Oldo ich aranžuje a zároveň hrá na husliach a spolu so mnou aj na gitare. Repertoár na vystúpenia máme starostlivo pripravený, ale inak často improvizujeme. Rozprávame, vtipkujeme, ľudia sa smejú, zabávajú a to je to najkrajšie. Sme skvelí parťáci,“ vyjadrila sa Vokatá ďalej.

Raz sa spontánne rozhodli vyraziť na pražské letisko a vo vstupnej hale zahrať pár pesničiek. Videá, ktoré natočili prek­vapení cestujúci, sa stali virálnymi. Duo k svojim skladbám natočilo aj niekoľko videoklipov. V piesni Můj milý predstavujú bezdomovcov a Vokatá v texte Kaiserovi vyznáva lásku slovami: Můj milý, láska ho provází, vstoupil do života rovnako jako žebrota. A on jej kontruje: Cesta je klikatá, srdce máš ze zlata.

Vokatá podľa všetkého niekdajšieho záletníka Kaisera drží pekne na krátko aj pred fanúšičkami. „Sú dotieravé. Jednej z nich som dala facku, ale nepomohlo to. Stále otravujú,“ posťažovala sa.

Pozrite si aj FOTOGALÉRIU: Oldřich Kaiser so svojou excentrickou priateľkou v posteli