Vidím ho počas roka každý deň, takže s ním netúžim ešte aj bývať v jednej izbe - zasmial sa bývalý minister obrany Martin Glváč (Smer), keď sme mu položili otázku, či je pravda, že s kolegom Andrejom Hrnčiarom (člen poslaneckého klubu Most-Híd) si pri chorvátskom Zadare kúpili plážové domy.

„Každý má svoj apartmán. Áno, sme tu prvý týždeň,“ upresnil. Ako teda trávi s Hrnčiarom júlové dni pri mori? „On griluje, ja chodím na trh,“ objasnil nám Glváč bez okolkov. Podpredsedovia slovenského parlamentu sa vraj nevyhýbajú ani ženským prácam, naopak, podľa Glváčových vyjadrení ich to dokonca teší.

Veselí susedia

Podľa našich informácií si politici kúpili dovolenkové domy ešte minulý rok, keď sa stavali. Teraz už síce prišlo na zariaďovanie, ale na papieri ako majitelia stále nefigurujú. No je vraj len otázka času, kedy budú uvedení v chorvátskom katastri.

„On griluje, ja chodím na trh.“ Glváč a Hrnčiar si užívajú vo svojich luxusných chorvátskych apartmánoch

Glváč s Hrnčiarom majú v areáli postarané o súkromie. Napriek tomu, že Chorvátsko je v letných mesiacoch plné Slovákov, okrem nich byty v plážových domčekoch nakupovali prevažne Rakúšania, Nemci a Poliaci. Pre tých sú podpredsedovia slovenského parlamentu iba dvaja neznámi, zato veselí susedia.

V komplexoch sa nachádzajú byty s rozlohou okolo deväťdesiat štvorcových metrov a ešte pred rokom sa ich cena pohybovala okolo 350-tisíc eur. Dnes má nového majiteľa v areáli aj posledný byt, ktorý dokonca ešte nie je dostavaný.

Cena apartmánov je pritom dnes podľa ponuky chorvátskej firmy oveľa vyššia. Takže naši zákonodarcovia nielenže získali krásne rekreačné miesto, ale na kúpe aj zbohatli. Ak by sa totiž dnes rozhodli nehnuteľnosť predať, získali by vraj okolo tridsať percent navyše oproti pôvodnej cene.

Žabky a krátke nohavice

Slovenských politikov zväčša vidíme iba formálne nahodených - v obleku s kravatou a v naleštených poltopánkach. V prímorskej obci Sukošan však môžete dvoch podpredsedov Národnej rady stretnúť v tričku a plážových nohaviciach - prípadne aj bez trička.

„On griluje, ja chodím na trh.“ Glváč a Hrnčiar si užívajú vo svojich luxusných chorvátskych apartmánoch

Užívajú si more, ktoré majú z apartmánu na pár krokov, lode, nakupujú v miestnych potravinách. K dispozícii majú štýlový prístav, kde si môžu hocikedy prenajať čln a vyraziť spoznávať skryté zátoky s priezračnou vodou. Povedzme si pravdu, takto veru Chorvátsko väčšina Slovákov nezažije. Tí vyrážajú k „slovenskému moru“ väčšinou do lacných izieb s lančmítom v kufri rodinného „kombíka“.

Smerák Martin Glváč s Andrejom Hrnčiarom vraj chceli chorvátske apartmány dlhšie. „Hľadal som niečo také asi tri roky. Som k tejto krajine pozitívne naladený a rád sa sem chodím rekreovať. Andrejovi som o tomto nápade rozprával a nahovoril som ho tiež. Predal som jednu nehnuteľnosť a investoval sem. To je všetko,“ opísal nám vecne Martin Glváč.

„On griluje, ja chodím na trh.“ Glváč a Hrnčiar si užívajú vo svojich luxusných chorvátskych apartmánoch

Odpočívajú tam aj iní

Chorvátska oblasť, kde sa súčasné vedenie slovenského parlamentu udomácnilo, nie je našim politikom neznáma. O zátoku ďalej má v Sukošane svoje sídlo aj poslanec za Most-Híd Gábor Gál. Ten, mimochodom, susedí s niekdajším černákovcom Jozefom Švidráňom a vraj mu to vôbec neprekáža. Švidráň podľa neho „pôsobí ako solídny človek“.

„On griluje, ja chodím na trh.“ Glváč a Hrnčiar si užívajú vo svojich luxusných chorvátskych apartmánoch

Oproti Glváčovi s Hrnčiarom Gábor Gál šetril. „Stopäťdesiattisíc apartmán plus zhruba päťdesiattisíc eur za zariadenie,“ prezradil nám, na koľko ho apartmán v Chorvátsku vyšiel. Vraj to bolo skvelé rozhodnutie. „Manželka sa bojí lietania, preto sme dovolenku vždy vyberali tak, aby sme sa na miesto pobytu mohli dostať autom. Chorvátsko bolo našou obľúbenou destináciou. Keď si môj kamarát kupoval apartmán v Sukošane, bol som sa tam s ním pozrieť. Prostredie sa mi zapáčilo a keďže na predaj bolo viac apartmánov, tak sme si jeden kúpili aj my. Je príjemné prísť k moru do svojho.“

„On griluje, ja chodím na trh.“ Glváč a Hrnčiar si užívajú vo svojich luxusných chorvátskych apartmánoch

Na Gálovo odporúčanie si hneď vedľa kúpil nehnuteľnosť aj minister životného prostredia László Solymos. U oboch sa v Chorvátsku zvyknú v lete na pár dní zastaviť ich známi i kolegovia z vysokej politiky. V Solymosovom apartmáne už dovolenkoval dokonca jeho stranícky šéf a podpredseda slovenského parlamentu Béla Bugár. Ako hovorí Gál, „v SMK sme boli kolegovia, v Moste- Híd sme navyše kamaráti. Pri mori sa snažíme oddychovať a neriešiť pracovné záležitosti, ale viete... Ak sa aktuálne niečo dôležité udeje, nevyhneme sa ani rozoberaniu politickej situácie“.