Tip na článok
Trápi sa: Petra Vajdová, v strede, prekonáva neľahké obdobie.

Opäť v problémoch: Petra Vajdová prekonáva neľahké obdobie

dab

Petra Vajdová, veľký talent Slovenského národného divadla, sa znovu vytratila z divadelných dosák.

Galéria k článku (20 fotografií )
Polnočná omša: Petru Vajdovú do konca sezóny plnohodnotne
zaskakuje Kristína Greppelová.
DOSKY pre Petru: Ocenenie získala Vajdová za najlepší ženský herecký výkon v inscenácii Fanny a Alexander. Jej postavu Emílie Ekdahlovej nikto nealternuje a SND je nútené hru nahrádzať inými predstaveniami.
Tanec jej nepridal: V Let’s Dance vystupovala herečka napriek zraneniam a celkovému vyčerpaniu.

Keď sa pred pár mesiacmi Petra Vajdová (33) vrátila pred plné hľadisko Slovenského národného divadla (SND), začínalo to vyzerať, že z najhoršieho je vonku. Predchádzali tomu nevídané turbulencie. Psychické ťažkosti spojené s alkoholom a beznádej v stroskotaných vzťahoch ju dostali na pokraj kolapsu. Herečka sa na dlhší čas stiahla a bez kontaktu s okolitým svetom sa snažila dať dokopy. Realita teraz ukazuje, že na výkony mladej umelkyne, ktorú chvália aj jej kolegyne, čo v hereckej brandži nebýva zvykom, si budú musieť diváci ešte počkať. Vyzerá to tak, že až do novej sezóny. Petrin zdravotný stav nie je optimálny.

Divadlá organizujú alternácie jej veľkých postáv, čo im sily stačia. „Slečna Petra Vajdová doručila SND potvrdenie o práceneschopnosti (PN). Viete, že k zdravotnému stavu svojich zamestnancov sa divadlo nevyjadruje. Petra Vajdová sa však po skončení PN vráti, je stále členkou umeleckého súboru Činohry SND,“ hovorí tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.

Alternujú ju viaceré

V SND hrala neter Jozefa Vajdu v posledných rokoch prvé husle. Veľké postavy sa jej sypali ako ženy k nohám Elvisa Presleyho. Dnes tieto roly pre Petrinu absenciu majú možnosť naskúšať, no najmä pred plnými sálami hrať, jej kolegyne. V Dobrodružstve pri obžinkoch ju alternuje mladučká Mária Havranová, v Jane Eyrovej Monika Potokárová, v Rodákoch Edita Borsová a v komédii Tak sa na mňa prilepila poslucháčka Vysokej školy múzických umení Viktória Valúchová.

V Karvašovej Polnočnej omši má až do konca sezóny Vajdovej postavu v kalendári zaznačenú Kristína Greppelová. Tá musela postavu Angely naštudovať v expresne krátkom čase. „Pred mesiacom som to hrala prvýkrát. Mala som štyri dni na prípravu a naučenie textu, a to je vyše šesťdesiat strán. Takže som sa nevenovala ničomu inému a ešte nám odpadla jedna skúška,“ tvrdí Kristína. Uvedomuje si však zodpovednosť i väčšie očakávania kolegov v SND. „Dnes sa ide na predstavenie pozrieť aj môj desaťročný syn. Podľa mňa by mali školy túto hru navštevovať povinne, lebo aj dnes je mimoriadne aktuálna,“ hovorí. Ako to vyzerá s Kristíniným záskokom, a teda aj s návratom Petry Vajdovej z dlhodobého hľadiska? „S vedením sme sa zatiaľ dohodli na termínoch do konca sezóny. Čo bude v septembri, je na dohode. Ako alternácia by to mohlo zostať,“ dúfa mladá herečka.

Nešťastní chlapi

Čo bude nasledovať v živote aj v kariére Petry Vajdovej, je nateraz ťažké predpovedať. Jej kolegovia z divadla vedia, že zo zdravotnej stránky na tom nie je najlepšie. Petrina senzitívna umelecká duša musela prejsť v nedávnom čase viacerými skúškami. Ťažká choroba postihla jej otca Petra, ktorý s pliagou statočne bojuje už niekoľko rokov. Potom prišiel vzťah s hercom Kamilom Mikulčíkom, v ktorom sa herečka trápila. Lepšie to nebolo ani po vzplanutí a romániku so slovinským režisérom Diegom de Breom, ktorý režíroval v SND hru Rivers of Babylon a do jednej z hlavných úloh obsadil Petru Vajdovú. Vyzerá to tak, že na chlapov nemá divadelníčka šťastie. „Petra je dôverčivá a oni si s ňou robia, čo chcú,“ hovorí diplomaticky jeden z jej kolegov.

Herečka sa v zložitej situácii rada pozrela na dno pohárika. Policajti ju chytili za volantom opitú vlani v auguste. Petra nafúkala 2,4 promile alkoholu. „Pred pár dňami som sa dopustila veľkej chyby. Šoférovala som auto pod vplyvom alkoholu. Bola to skratová situácia, ktorú veľmi silno a úprimne ľutujem. Moje konanie bolo nezodpovedné a mohla som ohroziť okrem seba aj iných. Chcem sa všetkým ospravedlniť za svoje konanie, divákom, či už v televízii, alebo v divadle, mo­jim kolegom a v neposlednom rade mojim blízkym,“ vyhlásila vtedy.

K tomu sa na jeseň pridala sledovaná televízna súťaž Let’s Dance. Petra odtancovala so sebazaprením a s fyzickými zraneniami niekoľko kôl. V absolútnom vyčerpaní nakoniec odstúpila. Vyhľadala ozdravný regeneračný pobyt bez dosahu na jej mobilný telefón. V ťažkých chvíľach pri nej stála rodina, no pomáhal jej najmä jej strýko, tenisový tréner Marián Vajda. Nakrátko sa potom vrátila do života dramatických postáv, no pred vyše mesiacom sa jej stav opäť začal zhoršovať. Je jasné, že diváci, kolegovia aj šéfovia divadiel na ňu budú netrpezlivo čakať.

VIDEO Plus 7 Dní