Po vlne odchodov z RTVS sa zdalo, že investigatíva v tejto inštitúcii zanikla. V telerozhlase však  chytili druhý dych a do vysielania vrátili reláciu Reportéri s celkom novým tímom. Do kontroverzných tém sa pod hlavičkou verejnoprávnej televízie pustil okrem iných aj reportér Laco Ďurkovič, predtým známy z TV JOJ. Za tri mesiace, čo pre RTVS pracoval, asi najviac zarezonovala jeho reportáž o unesenom Vietnamcovi. Teraz je ďalšie Ďurkovičovo pôsobenie v Mlynskej doline otázne.

Márne čaká na zmluvu

 „Akú budúcnosť majú Reportéri RTVS? Myslíte si, že budeme pokračovať? Chcem pracovať na nových témach, no zatiaľ nemôžem," napísal televízny redaktor na sociálnej sieti, kde priznal, že už "dva týždne márne čakám na uzavretie zmluvy". "Doteraz som bol len externý spolupracovník a doterajšiu zmluvu som naplnil odovzdaním reportáže 20. novembra. Myslíte, že ma tiež čaká osud ´nepredĺžených externistov´? Náš šefdramaturg žiada o uzavretie zmluvy už dlhší čas a nielen so mnou - no bez akejkoľvek odpovede,“ vyložil Ďurkovič karty na stôl a prešiel na nostalgický tón. „Boli to skvelé tri mesiace. Mame za sebou úspečný návrat Reportérov na obrazovky. Jediná televízna publicistika, ktorá by mala byť výkladnou skriňou verejnoprávnej televízie. Pochvália nás za to alebo potrestajú? Uvidíme, ako to v RTVS s Reportermi myslia do budúcna...“

RTVS oficiálne: Ďurkoviča obviňuje zo šikanovania 

O stanovisko sme požiadali hovorkyňu RTVS Eriku Rusnákovú. Tá neskrývala počudovanie, že interný vzťah s televíziou rieši reportér cez sociálne siete. „Je udivujúce, že sa externý spolupracovník Ladislav Ďurkovič rozhodol pre extrémne neštandardný spôsob komunikácie pri vyjednávaní o prípadnom predĺžení ďalšej spolupráce. Súčasná zmluva mu platí do konca tohto roka. Je to o to nepochopiteľnejšie, že ide o človeka, ktorý sa za svoje trojmesačné pôsobenie v RTVS dostal do vážnych pracovných a medziľudských konfliktov s takmer všetkými spolupracovníkmi z produkcie a výroby. Vedenie RTVS momentálne preveruje viacero vážnych sťažností od kolegov z produkčných a výrobných zložiek na jeho šikanózne postupy," napísala nám doslova hovorkyňa RTVS.

Laco Ďurkovič pracoval pre RTVS tri mesiace.
Laco Ďurkovič pracoval pre RTVS tri mesiace.
Zdroj: FACEBOOK

"Jeho neštandardné až neakceptovateľné pracovné praktiky viedli dokonca k podaniu výpovede dlhoročného interného zamestnanca a uznávaného profesionála. Za týchto okolností by bolo nezodpovedné, keby RTVS dôkladne neprehodnocovala prípadné predĺženie spolupráce s človekom, ktorý nerešpektuje nastavené pracovné a výrobné postupy. Redakcia Reportérov bude tak ako doteraz naďalej slobodne a bez akýchkoľvek zásahov pracovať na príprave svojich reportáží. Diváci môžu investigatívnu reláciu Reportéri sledovať v rovnakom vysielacom čase aj v budúcom roku po skončení vianočnej programovej štruktúry.“

Podľa našich informácií Laco Ďurkovič, ktorý má dlhoročné skúsenosti zo súkromnej televízie, skutočne narazil na verejnoprávne prostredie. Do sporu sa dynamický reportér dostal predovšetkým s jedným produkčným. Ten sa údajne sťažoval na frekvenciu telefonátov od Ďurkoviča. Redaktor sa mal ohradzovať, že ho kontaktoval vždy len v súvislosti s prácou. Podľa najnovších informácií má už relácia Reportéri nového produkčného.

V každom prípade, krátko po konflikte si mohli obe strany všetko vydiskutovať na jednom mieste. Na štvrtok večer pripravila RTVS vianočný večierok pre svojich zamestnancov a spolupracovníkov a dá sa predpokladať, že tam bolo mikulášsky horúco. Ako vidieť na fotografii dole, Laco Ďurkovič sedel pri jednom stole so svojím priamym nadriadeným  Vincentom Štofánikom, ktorý tvoríme tímu Reportérov šéfuje.

Laco Ďurkovič, na fotografii tretí zľava, si mikulášsky večierkov RTVS nenechal pokaziť. Úplne vpravo sedí jeho priamy nadriadený, šéf Reportérov Vincent Štofaník.
Laco Ďurkovič, na fotografii tretí zľava, si mikulášsky večierkov RTVS nenechal pokaziť. Úplne vpravo sedí jeho priamy nadriadený, šéf Reportérov Vincent Štofaník.
Zdroj: ARCHÍV

Pozrite si najpamätnejšiu reportáž Laca Ďurkoviča o unesenom Vietnamcovi:

Prečítajte si tiež:

 

Budú podľa vás Reportéri RTVS pokračovať? Napíšte nám do diskusie!