Pred budovou Slovenského národného divadla v Bratislave bolo uplynulú sobotu poriadne rušno. Zgrupovalo sa tam množstvo známych tvárí, prichádzali vládne vozidlá s hŕbou ochrankárov a pri červenom koberci sa tlačilo mnoho fotografov a kameramanov, ktorí chceli zachytiť všetkých noblesne nahodených hostí, ktorí vchádzali do divadla. Toto všetko sa dialo pri príležitosti sedemdesiatych narodenín opernej legendy Petra Dvorského, nazývaného aj slovenský Pavarotti.

Opera SND, ktorá je jeho dlhoročnou domovskou scénou, sa rozhodla za prísnych protipandemických opatrení usporiadať výnimočný slávnostný koncert na jeho počesť. Hostia smeli do budovy divadla vstúpiť len s negatívnym testom alebo covidovým pasom a s rúškom. Dvorskému prišiel vzdať hold premiér Eduard Heger, predseda parlamentu Boris Kollár či ministerka kultúry Natália Milanová.

Nie je chválenkár

Samotný oslávenec sedel uprostred obecenstva a neskôr nám priznal, že počas večera mu neraz vyhŕkli slzy. Niet sa čo diviť, v úvode sa pred obecenstvo postavila herecká diva Emília Vášáryová, ktorej organizátori večera zverili príhovor. „Nejde iba o to, že každý vie o jeho výnimočnej svetovej kariére. Ide aj o spoločenský postoj, aký Peter vždy zastával a dodnes zastáva. Silou svojej osobnosti vždy vyjadroval vzťah k súčasnému svetu,“ povedala roztraseným hlasom. Na javisku spieval Poliak Piotr Beczała, Španiel Jorge de León, Čech Petr Nekoranec a ďalší zahraniční speváci. Medzitým na obrovskom plátne premietali celý život Petra Dvorského, od detstva až po celosvetové úspechy. Na konci vystúpilo všetkých dvanásť spevákov a dojatý umelec prišiel na javisko, aby ich všetkých objal a poďakoval im. Nasledoval ešte krst Dvorského knihy, ktorý moderovala Alena Heribanová, a napriek tomu, že je ostrieľaná moderátorka, aj jej pre­skakoval hlas a mala slzy v očiach.

„V týchto minútach sa cítim výborne a som veľmi spokojný, šťastný, že som zažil taký nádherný umelecký večer. Teším sa, že som počul kolegov a tie ich krásne hlasy... Donedávna som netušil, že sa pre mňa niečo také chystá,“ povedal čerstvý sedemdesiatnik pre PLUS 7 DNÍ. V hľadisku si aj poplakal. „To ide s vekom. Počas večera som cítil silnú nostalgiu, veľmi ma dojali spomienky na moje úspešné večery. Nechcem, aby to vyznelo, že sa chválim, pretože ja sa naozaj nerád chválim. Ak som spieval svojím hlasom skutočne dobre, nič iné som nemusel vravieť,“ skonštatoval s úsmevom. No zaspomínal si aj na chvíle, keď mu nie všetko vychádzalo. „Ale že by som zlyhal na vyššej úrovni, tak to nie. Som dosť sebakritický a viem si priznať chyby, no nikdy som si ich nevyčítal, len som si jednoducho povedal, nevadí, nabudúce budem lepší. Ja som taký človek, ktorý sa netrápi pre takéto veci, ale pre úplné maličkosti.“

Pivo nie, ale zmrzlina áno

Rodák z Partizánského počas rozhovoru podotkol, že základom úspechu akéhokoľvek speváka je, aby sa staral o svoj hlas. „Treba si ho veľmi chrániť. Neprovokoval som hlasivky tým, že by som bol fajčiar, alebo tým, že by som sa zadýchal vonku a následne sa neopatrnosťou prechladil. Alebo že by som sa spotil a potom sa napil studeného piva. To nie. Na tieto veci som si dával pozor! Na druhej strane, zmrzlina mi nikdy neuškodila, čo sa hrdla týka. Skôr moje črevá ju ťažšie znášali,“ zamyslel sa. No hlas ho nesklamal ani preto, že jednoducho stále „len spieval a spieval“. Myslí si, že ak je v neustálej kondícii, zostane funkčný a výkonný.

FOTO v GALÉRII

Spevák si oslavu v divadle očividne užil a po všetkých gratuláciách sa konečne dostavil na recepciu, kde si doprial pohár vína a najedol sa. Po celý čas mu bola rodina, teda manželka Marta, dve dcéry a vnuk, v blízkosti. „Je to neopísateľný pocit, keď vidím vlastného otca stáť na javisku a cítim, ako ho všetci milujú, ako si ho vážia a obdivujú ho. Poviem vám pravdu, počas koncertu som plakala a mala som zimomriavky, pretože som veľmi emotívny človek,“ komentovala otcovu „drobnú oslavu“ dcéra Marta. Na druhý deň ich všetkých čakal rodinný obed, no o veľkej privátnej párty neuvažovali. „Pre mňa je v týchto dňoch základ, aby som bol čo najviac s rodinou. Neplánujeme nejakú obrovskú oslavu, iba neskôr možno vymyslíme niečo pre najbližších priateľov,“ uzavrel jubilant.

Mohlo by vás zaujímať: