Česká speváčka, trojnásobná zlatá slávica Petra Janů oslavuje dvojité jubileum. Okrem toho, že je na scéne päťdesiat rokov, dovŕšila tiež sedemdesiate narodeniny.

Bez priateľov

Drsná rockerka u ktorej sa nikdy neprebudili materské pudy, na veľké oslavy v kruhu kolegov z branže nemá ani pomyslenie.

„Narodeninové večierky nie sú na nič iné, len na to, že sa tam všetci opijú, pohádajú a potom vás ohovoria," vyjavila pravdu o vzťahoch vo svojej branži. V tejto súvislosti dodala, že ozajstných kamarátov by spočítala na prstoch jednej ruky.

Poháre na zemi

V deň svojich narodenín preto stála pred vypredaným hľadiskom a popevok ´živijo´ jej zaspievali fanúšikovia z publika. Ešte predtým ako k tomu prišlo, speváčke za pôsobivú atmosféru na koncerte ďakoval jeden z organizátorov koncertu. Počas jeho prejavu na javisko prišiel barman s plnou táckou šampanského. Pri prejave o neho rečník zavadil tak nešťastne, že tácku s bublinkovým mokom prevrhol.

Speváčku to ale nerozladilo a za veľkej priazni ľudí v sále, svoju šou dokončila. A my veríme, že sklenené črepy z pohárov na javisku, umelkyni s nevšedným hlasom prinesú šťastie.

Petra Janů, vlastným menom Jana Petrů, sa spevu venovala od malička. Po amatérskych speváckych začiatkoch, získala v roku 1972 na speváckej súťaži talentov Mladá pieseň Jihlava Striebornú reťaz festivalu. Všimol si ju klavirista Pavel Větrovec, známy z neskoršej spolupráce s Karlom Gottom, ktorý ju odporučil do divadla Semafor. Tam sa istý čas alternovala v predstavení Kytice s Hanou Zagorovou, ktorá sa zakrátko vydala budovať vlastnú sólovú kariéru.

Začínala v divadle

Po piatich rokoch v Semafore, začala sólovo pôsobiť aj Petra. Jej manažérom a neskôr aj manželom sa stal Michal Zelenka. Od roku 1977 účinkovala so skupinou Pro-rock, s ktorou nahrala dnes už legendárny album Motorest. Tu začala jej spolupráca s Otom Petřinom, ktorý jej naň zložil všetky piesne, pričom o texty sa postaral už vtedy elitný Zdeněk Rytíř.

Za rok 1977 bola tretia v ankete Zlatý slávik, rok nato druhá. Už po roku jej profesionálnej dráhy ju kritika hodnotila s tým, že môže spievať všetko od blues cez šansón až po rock a soul.

Ota Petřina jej napísal skladby aj na ďalšie tri albumy Exploduj (1979), Já-My (1982) a Ročník 50 (1984). V polovici 80. rokov sa stretla s Petrom Jandom a výsledkom bol v roku 1985 úspešný album Jedeme dál s duetom rovnakého názvu. 

K spolupráci s Petrom Jandom a Otom Petřinom sa vrátila aj v roku 2000, pri vzniku albumu Jedeme dál II. Za rok 1987 získala prvýkrát Zlatého slávika v kategórii speváčky, ďalšie dva roky si prvenstvo zopakovala.

V 90. rokoch si Petra Janů zahrala vo viacerých muzikáloch ako napríklad Bedári, 451 stupňov Fahrenheita, Sen noci svätojánskej, Hamlet, Traja mušketieri, Golem či Angelika. V októbri 2004 vyšla kompilácia hitov Já jsem, jaká jsem. Od roku 2015 vystupuje s novou sprievodnou skupinou Amsterdam.

V októbri 2009 vydala nový štúdiový album s názvom Kouzlo. V novembri 2012 jej vydal Supraphon k 60. narodeninám v edícii Zlatá kolekce výberové 3CD s názvom Petra Janů: Má pouť. V októbri 2015 vyšlo CD+DVD Petra Janů & Věra Špinarová Live v Lucerně, v septembri 2017 štúdiový album Blázni a v novembri 2017 CD komplet štyroch albumov Petra & Petřina.

Pri príležitosti súčasného jubilea Petry, sa na trhu objavila mimoriadna kompilácia s názvom Hity a rarity 1975 – 2022, ktorá je prierezom jej úspešnej speváckej kariéry.