V žilách mu koluje krv pravého Róma a za svoj pôvod sa nehanbí. Zdeněk Godla (47) má rozbehnutú hereckú kariéru nielen v Česku, kde sa narodil, ale už aj na Slovensku. Napriek tomu, že sa pred kamery dostal úplnou náhodou, pracovné ponuky mu prichádzajú ako na bežiacom páse. Českí aj slovenskí tvorcovia ho oslovujú, i keď má za sebou nechvályhodnú minulosť.

Za lúpežné prepadnutie si odsedel niekoľko rokov za mrežami. Aktuálne hviezdi v slovenskej čiernej komédii Invalid. Aj keď si natáčanie v našej krajine pochvaľuje, predsa len zažil niečo, na čo tak skoro nezabudne. Nie v pozitívnom zmysle. Nevyhnutnosťou natáčania boli hodiny strávené v rómskej osade pri Galante a práve tie vraj herca neskutočne vydesili. „V živote som niečo také nevidel. Sám som Róm, ale to, čo som zažil u vás v osade, bolo niečo neuveriteľné. Nerozumiem, prečo s tým vaši politici niečo nerobia, prečo dovolia, aby ľudia vo vašej krajine žili takto,“ povedal počas nášho rozhovoru.

Potreboval prekladateľa

K herectvu sa Godla dostal úplnou náhodou. Počas verejnoprospešných prác, ktoré vykonával v českom Chomutove, kde režisér Petr Václav hľadal novú tvár do koprodukčnej drámy Cesta von. „Ako každý iný deň som šiel vrátiť náradie, teda celý môj ,vercajg‘. Na rovnakom dvore prebiehal kasting a ten deň mi zmenil život.“ Zdeněk svojím prejavom režiséra zaujal natoľko, že ho potom obsadil aj do svojich ďalších filmov Nikdy nie sme sami a Skokan. Najviac sa však preslávil vďaka českému seriálovému hitu Most, kde hral Róma Frantu.

FOTO z natáčania v slovenskej osade nájdete v GALÉRII

Odvtedy si zahral vo viacerých filmoch a seriáloch, no aktuálne hviezdi s hercom Gregorom Hološkom vo filme Invalid. Stvárňuje Róma Gaba veľmi slušne hovoriaceho po slovensky. Vďaka tomu na vlastnej koži okúsil, ako vyzerajú naše rómske osady. „Niečo strašné, videl som to prvýkrát v živote. Aj u nás v Česku sú Romáci, ale to, čo som zažil na Slovensku, ma úplne zaskočilo až paralyzovalo. Vašich Rómov žije na kope tak veľa a v takých podmienkach, že doteraz sa z toho neviem spamätať. Dokonca som ani nerozumel, čo hovoria, a pritom hovorím naším jazykom a rozumiem mu. Neviem, či to bolo tým, že Galanta je blízko maďarských hraníc a mali nejaké iné slová, ale naozaj som im nerozumel,“ prekvapil nás.

Neveril vlastným očiam

Najhorší moment, aký Zdeňka Godlu v rómskej osade postretol, súvisel so zachádzaním so zvieratami. „Ako sme pripravovali jednotlivé scény, motalo sa okolo nás malé šteniatko. Zrazu z ničoho nič padlo na bok a osta­lo ležať na zemi.“ Psík ešte žil a ako prvé hercovi napadlo, či je hladný a oslabený. „V momente však prišla jedna žena z osady, schmatla ho a hodila do veľkého kontajnera. Neveril som vlastným očiam. Keby ste to krásne šteniatko videli, vzali by ste si ho domov. Ani by vám nenapadlo ho odhodiť do kontajnera.“

Našťastie, príbeh sa skončil šťastne. „Pribehla naša produkčná a okamžite zobrala psíka k veterinárovi, aby sa mu pokúsila zachrániť život. Zverolekár usúdil, že mu nič vážne nie je, bol len vyhladovaný a dehydrovaný. Je mi ľúto, že mám takéto spomienky na natáčanie. No stále nedokážem uveriť, že ľudia takto rozmýšľajú, správajú sa a reálne existujú. Toľko bordelu, špiny a krýs, čo tam behalo po dvoroch, domoch, no to bolo niečo hrôzostrašné. Hrozné bolo sa na to len pozerať a nieto v tom žiť. Stále som si opakoval, prečo nejdú bývať do mesta, nezamestnajú sa a nežijú normálnym životom. Kládol som si otázky a otázky, čo im môže vyhovovať na tom, že žijú v špinavých búdach.“

Najviac tri rodiny

Zdeňkovi je najviac ľúto najmenších, ktorí nemôžu za to, v akých podmienkach musia vyrastať. „Bože, keby ste videli tie deti,“ vzdychol si pred nami. „Celé špinavé, bosé, polonahé. Veď každé je zvedavé, všetko chce chytiť, ochutnať. Takto prichádza do kontaktu so špinou, s odpadkami, myšami, potkanmi. Ani nechcem vedieť, aký život ich čaká, a o zdraví už ani nehovorím. Odvtedy sa pýtam, prečo váš štát existenciu takýchto osád dovolí. U nás v Česku sa hovorí, a myslím si, že sa to aj reálne tak robí, že sa nemá dopustiť, aby sa viac ako tri rómske rodiny nasťahovali do jednej bytovky alebo do jedného bloku. Pretože ak nás Rómov začne byť na jednom mieste viac, skupiny naberajú na sile a to nevedie k ničomu dobrému,“ poradil na záver.