Obľúbená herečka je známa otvorenosťou, ktorú sa neostýcha aplikovať vo všetkých oblastiach svojho života. Výnimkou nie je ani sexualita a sexuálna výchova, ktorá je kritická pre mnohých slovenských rodičov.

„Uvedomenie si, že sexualita môže byť radostnou súčasťou života, nie je prirodzené pre všetkých ľudí. Nahota a sexualita sú v mnohých rodinách tabu a z toho plynú rôzne nedorozumenia,“ povedala týždenníku Šarm herečka. Dodala však, že si nemyslí, že by sa rodičia nechceli o danej téme rozprávať, skôr nevedia ako, keď­že sami k tomu neboli vedení.

Nerobili tajnosti

Rodina Zuzany Vačkovej, našťastie, do tejto štatistiky nepatrí a už odmalička pred ňou doma nerobili zbytočné tajnosti. „Mala som šťastie, že moji rodičia boli vždy nesmierne otvorení aj v tejto oblasti. Keď som našla doma prezervatívy, normálne mi to vysvetlili, aj keď som bola ešte malá. Mohla som mať maximálne osem, no nepovedali mi, že mi to objasnia, keď vyrastiem. Možno preto som sa nikdy nehanbila hovoriť o týchto veciach,“ priznala sa herečka.

Sebaúcta je základ

Rovnako postupovala ona ako mama dvoch detí – syna Jakuba, ktorý čoskoro oslávi tridsiatku, a dcéry Marušky, ktorá je stále tínedžerkou. „Debata s mojím synom a s mojou dcérou prebiehala rozdielne, ale len preto, že som bola staršia, už som mala nejaké tie skúsenosti aj doba pokročila. Ale že by som inak komunikovala s dievčaťom a s chlapcom? Myslím, že nie. Svoje deti sa odmalička snažím viesť k otvorenosti, zodpovednosti, ale aj k úcte k samému sebe, z čoho plynie veľmi veľa obmedzení, no tiež slobody,“ vysvetlila.

„Samozrejme, aj pre nás to bolo pomerne trápne, je to predsa len téma, o ktorej sa nedá hovoriť jednoducho,“ priznala so smiechom. Hneď dodala, že sa toho v žiadnom prípade netreba báť. Štipka trápnosti je určite adekvátnou cenou za bezpečnosť vlastných detí.

Vidíte tú podobu? FOTO Zuzaninej dcéry nájdete v GALÉRII

Nie s hocikým

„Nemyslím, že rozprávať o svojej sexualite treba s hocikým. Pre mňa je to niečo také osobné, že s cudzími ľuďmi by som to nikdy nerozoberala, ale v partnerstve je to alfa a omega, lebo potom z toho vznikajú zbytočné nedorozumenia. Muži si myslia, že nie sú dostatoční, ženy si myslia, že nie sú dostatočné a výsledkom sú miskomunikácie a konflikty,“ zdôrazňuje.

Nevedela komunikovať

Otvorenosť v komunikácii a dôvera sú podľa nej vo vzťahu nenahraditeľné, nevzťahujú sa však len na oblasť sexuality. „Myslím, že vzťahy, ktoré som mala, mi stroskotali, pretože som nevedela jasne komunikovať svoje hranice, teraz hovorím vo všeobecnosti. Nevedela som komunikovať o svojich potrebách a o veciach, ktoré presiahli moje hranice. Myslela som si, že keď sa budem vo všetkom prispôsobovať, tak budem milovaná, budem dobrá matka a dobrá partnerka. Ale skúsenosť ma naučila, že komunikácia o veciach, s ktorými nesúhlasím, je dôležitá od prvej sekundy,“ úprimne priznala.

Rozprávajte sa

Preto dnes vyzýva ženy, aby nerobili tú istú chybu, pokiaľ nechcú stratiť samy seba. „Tak veľmi mi záležalo na vzťahu, že som prestala komunikovať samu seba. Nedôverovala som si, že som dostatočne dobrá. Myslela som si, že keď poviem, čo sa mi nepáči, partner so mnou nezostane,“ zaspomínala si na ťažké momenty, ktoré má dnes už našťastie za sebou.

Slovenkám preto odporúča otvorenosť vo všetkých oblastiach vzťahu a aj v spálni. „Rozprávajte sa so svojím partnerom. Nechcite mať v posteli siedme nebo. Keď ten váš partner nevie odhadnúť, čo chcete, potrebujete alebo čo vám v tej hlave beží, jednoducho mu to povedzte,“ uzatvára.