Prezidetka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová privítala v nedeľu na bratislavskom letisku pápeža Františka. Ide o jeho prvú návštevu na Slovensku. Naposledy navštívila hlava katolíckej cirkvi, pápež Ján Pavol II., Slovensko v septembri 2003. Na túto príležitosť hlave štátu módny návrhár Boris Hanečka pripravil outfity, ktoré podliehali mnohým kritériám protokolu. Tie konzultovali s Vatikánom.

 

Riaditeľ odboru protokolu Roman Roth informoval, že páni majú mať tmavý oblek, nemusí však byť výhradne čierny. Dámy si majú zvoliť šaty, ktorých sukňa bude siahať pod kolená, prípadne kostým. Farby môžu byť rôzne, avšak nemali by byť určite krikľavé, ale pastelové. Tiež nemusia byť výlučne čierne. Potrebné je vyhnúť sa trblietkam, ale i bielej a žltej farbe, pretože sú farbou Vatikánu. Podobne nemajú byť šaty v červenej a cyklámenovej farbe, pretože tie sú zase určené kardinálom. Pri návšteve pápeža nie je nutná pokrývka hlavy, ale ženy však musia mať zahalené ramená. Tiež musia mať obuv so zatvorenou špičkou a nemajú mať výrazné šperky, len jemné a skromné.

„Prezidentka Zuzana Čaputová privítala pápeža Františka v kabátových vlnených šatách vo farbe lesnej zelenej. Farba nových začiatkov a nádeje,“ ozrejmil Hanečka oblečenie prezidentky. Na šatách mala zapnutú malú zlatú brošňu s perlami. V pondelok v Prezidentskom paláci privítala naša hlava štátu pápeža Františka v inom outfite - v modrých šatách s bledomodrým kabátom a béžovými topánkami. Čo si o jej outfitoch myslí štylistka Andrea Ziegler. Ktoré šaty boli podľa nej lepšia voľba?

Ziegler: „Krásna modrá, ktorá jej pristane. Strih nie je príliš lichotivý. Na fotkách je vidieť, že zbytočne zdôrazňuje nedostatky. Neviem, či pri ich skúške to nebolo vidieť, ale úplne nerozumiem, prečo sa jej toto robí. Tie mohutné rukávy, ktoré ju zbytočne zväčšujú. Bledomodrý kabát je tiež veľmi pekná kombinácia s tými modrými šatami. Ale tie trendové vypchávky mi prídu zbytočné. A hlavne typologicky to nepotrebuje. Na objeme nepotrebuje pridávať za žiadnych okolností. Ale chválim vyber lodičiek.

Neviem, či inšpirácia širokých vypchatých ramien pramenila z kolekcií Martina Margielu, holandského extravagantného návrhára, ale z typologického hľadiska naša prezidentka nepotrebuje zbytočne rozširovať v horizontálnej línii, skôr naopak zjemňovať. Navyše si nemyslím, že to dostatočne dobre pôsobilo vedľa samotného pápeža. Oceňujem kreativitu a osvieženie konzervatívnosti oblečenia a prinášanie módnych prvkov či trendov do formálneho šatníka. Ale myslím si, že by sa mali rešpektovať aj typologické pravidlá. Strih modrých šiat jej úplne deformuje postavu. Stráca ženské krivky a zvýrazňuje sa zbytočne nedokonalosť v oblasti pása a brucha. Farebná kombinácia dvoch odtieňov modrej je nádherná. Bola by som dôslednejšia v detailoch. "

Pápež František sa v pondelok 13.9. 2021 zúčastnil oficiálneho prijatia u Prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čapautovej a následného stretnutia s osobnosťami politického, spoločonského aj kultúrnehon života v záhrade Prezidentského paláca. Na snímke Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Pápež František sa v pondelok 13.9. 2021 zúčastnil oficiálneho prijatia u Prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čapautovej a následného stretnutia s osobnosťami politického, spoločonského aj kultúrnehon života v záhrade Prezidentského paláca. Na snímke Pápež František, vlastným menom Jorge Mario Bergoglio a Prezidentka Zuzana Čaputová.
Zdroj: MICHAL SMRČOK


Ziegler: „Zelene šaty mi prídu lepšia voľba. Farba je zaujímavá, a majú lepšie padnúci strih. Krajšie jej sedia a zbytočne nezdôrazňujú nedostatky postavy. Myslím si, že aj toto by mali byt rešpektované atribúty v súlade s protokolom. Určitú disproporciu postavy máme hádam všetci, aj prezidentka, a oblečenie by malo pomôcť tiež kamuflovať tieto nedostatky.“

Pápež František priletel v nedeľu 12.9. 2021 na štvordňovú návštevu Slovenskej republiky. Na snímke Pápež František, vlastným menom Jorge Mario Bergoglio a Prezidentka Zuzana Čaputová.
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Boris Hanečka navrhol prezidentke šaty.
Zdroj: instagram
Boris Hanečka navrhol prezidentke šaty.
Zdroj: instagram

Viac fotografií nájdete v GALÉRII >>>

Anketa
Ktoré šaty prezidentky sa páčia vám?