Vo veku 36 rokov zomrel bývalý hokejista a generálny riaditeľ a viceprezident klubu iClinic Bratislava Capitals Dušan Pašek ml. Informáciu potvrdili pre Sportnet členovia vedenia klubu. Potom, čo bol vo štvrtok večer nezvestný, ho o deň neskôr našli mŕtveho na bratislavskej Kolibe, kde spáchal samovraždu.

O svojom otcovi i jeho samovražde poskytol pre PLUS 7 DNÍ Dušan Pašek ml. v októbri 2020 rozhovor. Prinášame vám ho v nasledujúcich riadkoch.

Jeden z najúspešnejších slovenských hokejových centrov histórie, kapitán reprezentácie Československa a niekdajší prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Dušan Pašek (†37) by začiatkom septembra oslávil šesťdesiat  rokov. Mnohí si ho pamätajú ako usmiateho človeka plného optimizmu. V roku 1998 však prišiel šok, za nevyjasnených okolností si údajne vzal život. Verziu o samovražde jeho blízki spochybňovali vtedy a neveria jej ani dnes.

Oslavoval okrúhliny

Dušan Pašek sa ako mladý venoval gymnastike, no zvíťazil u neho hokej. Talent šestnásťročného mladíka si všimol vtedajší tréner bratislavského Slovana a zobral ho do „áčka“. Útočník hral za národný tím na majstrovstvách sveta i na olympiáde, v zámorskej NHL si v ročníku 1988/1989 obliekal dres Minnesoty North Stars.

V súkromí prežil hokejista dve veľké lásky. Prvá manželka Alexandra mu priviedla na svet syna Dušana a dcéru Alexandru. Manželstvo však nevyšlo a športovec sa neskôr oženil znova. S druhou manželkou Ľubicou Mruškovičovou mali syna Dominika.

Hoci sa Pašek staral o malé deti a mladší syn mal ledva jeden rok, 14. marca 1998 jeho život navždy vyhasol. Telo vtedy už hokejového funkcionára našli s prestrelenou hlavou v kancelárii na štadióne Slovana. Zanechal po sebe niekoľko rozlúčkových listov adresovaných najbližším. Podľa oficiálneho vyšetrovania spáchal samovraždu.

Začiatkom septembra by Dušan Pašek oslávil šesťdesiat rokov, nielen pri tej príležitosti na neho spomínali všetci jeho najbližší. „My si ho pripomíname vždy pri každej rodinnej udalosti. Na narodeniny som mu bol na cintoríne zapáliť sviečku a dať kvety,“ priznal nám Dušan Pašek mladší (35).

Otca vnímal vždy ako veľkého a silného človeka. „Vždy bol môj vzor a aj bude. Mama hovorila, že keď som bol malý, pozeral som otcove zápasy s hokejkou v ruke a korčuľami na nohách som rezal doma koberce. Takže moja cesta k hokeju bola prirodzená,“ spomína junior, ktorý v súčasnosti podniká a pôsobí aj ako viceprezident a generálny riaditeľ hokejového klubu Bratislava Capitals.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Fotografie nájdete v našej GALÉRII