Doma nie je ni­kto prorokom, táto stará múdrosť platí na Slovensku dvojnásobne. Speváka Pavla Bršlíka (41) najprv v Bratislave nechceli do Národného divadla, ale neskôr sa za hranicami stal hviezdou prvej veľkosti. Lyrický tenor pôvodom z Kysuckého Nového Mesta už niekoľko rokov kraľuje opernému svetu, ale našinci sa o ňom dozvedeli, až keď na jeho vystúpenie v nemeckých Drážďanoch letel za čudných okolnosti expremiér Peter Pellegrini (45). Po kauze sa Brš­lík nezdržiava v zahraničí. Hoci by mohol žiť na Manhattane, v Taliansku či Nemecku, z vystúpení na svetových operných scénach sa vracia do Bratislavy, kde má v Starom Meste byt. My sme ho zastihli, ako si v čase lockdownu zašiel prevetrať hlavu do prírody.

Nepoškodilo ho to

Bršlík vyšiel na ulicu s respirátorom na tvári - v rámci výnimky povolenej vládou. Potreboval vyvetrať dvoch psov, s ktorými zamieril na perifériu hlavného mesta. Zábermi z bratislavskej hrádze, inak obľúbeného miesta expremiéra Roberta Fica či moderátora Michala Kovačiča, sa Brš­lík chválil aj na svojom instagramovom profile. Pomedzi nohy sa mu tmolili weimarské stavače, ktoré majú rovnako ako on už čo-to pocestované, sprevádzajú ho na potulkách svetom. A tie sa s pandémiou neskončili. Slovenský umelec minulý týždeň odohral online predstavenie z javiska Štátnej opery v Mníchove a predtým skúšal na najznámejšej francúzskej scéne, v Národnej opere v Paríži.

FOTO Pavla Bršlíka pred bytom v Bratislave a na hrádzi nájdete v GALÉRII >>

Podľa informácií PLUS 7 DNÍ kauzou expremiéra, ktorý cestu do Drážďan na vládnom špeciáli zabudol zaevidovať do oficiálneho itinerára, sa zahraničný manažment Pavla Bršlíka príliš nezaoberal. Alebo skôr nechápal.

Ako nám povedala Bršlíkova agentka Rita Schützová, ignorácia tradičného silvestrovského predstavenia v Drážďanoch bez adekvátneho dôvodu sa rovná kultúrnemu barbarstvu. Podľa nej požíva rovnaký kredit ako viedenský Ples v opere a dostať naň pozvanie je medzi spoločenskou smotánkou považované za najvyšší honor. „V sále sedeli najvyšší ústavní činitelia a najvýznamnejšie osobnosti spoločenského a kultúrneho života. Spomínam si napríklad na rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza. V prípade pána Brš­líka ide o medzinárodne uznávanú osobnosť, ktorú nejaká slovenská publicita nemôže nijakým spôsobom ohroziť,“ zamyslela sa pre PLUS 7 DNÍ Bršlíkova agentka.

Niekedy aj zadarmo

Tenorista prerazil v zahraničí napriek tomu, že na Slovensku jeho talentu najprv neverili. Ako všade aj v tejto brandži sa medzi umelcami zvádza tvrdý konkurenčný boj. O to viac sa cení, keď tenor pochváli tenora.

K takej situácii prišlo, keď sme sa pred pár rokmi na Bršlíka spýtali jeho kolegu Štefana Margitu. „Naozaj je momentálne náš najlepší tenorista,“ priznal pre PLUS 7 DNÍ manžel Hany Zagorovej bez štipky závisti. „Nemám na ňu dôvod. Obaja spievame v Metropolitnej opere a vyššia inštitúcia nie je. To už len navštíviť Pána Boha,“ prehodil.

FOTO Pavla Bršlíka pred bytom v Bratislave a na hrádzi nájdete v GALÉRII >>

Na domovinu Pavol Bršlík nezanevrel a napriek neporovnateľne nižším honorárom, na aké je zvyknutý, ba niekedy aj zadarmo, tu často koncertuje. Neodmietol vystúpenie pri príležitosti 25. výročia založenia Cirkevného konzervatória v Bratislave, kde študoval. Zaspieval tiež na koncerte Pani profesorke z lásky, ktorý bol venovaný jeho hlasovej pedagogičke Vlaste Hudecovej. V Slovenskom národnom divadle vystúpil pri príležitosti stého výročia, hoci v čase jeho začiatkov sa im ako sólista nezdal dosť dobrý. „Vlastne som im za to veľmi vďačný, pretože ma prinútili zmobilizovať sa, odísť zo Slovenska a budovať si kariéru na medzinárodnej úrovni,“ vyjadril sa Bršlík pre PLUS 7 DNÍ v minulosti.

Prečítajte si tiež: