Sláva, uznanie ani obľuba fanúšikov niekedy nie sú dostatočným liekom na ubolenú dušu. Svoje o tom vie aj herec Ján Kroner (64), ktorý už vyše desať rokov bojuje s depresiami. Posledné obdobie žil na severe Slovenska, rodina ho umiestnila do prepychového domova sociálnych služieb pri Námestove. Druhú januárovú sobotu však na miesto prišla záchranka, ktorá seriálového Miňa za­chraňovala.

O jeho aktuálnom zdravotnom stave mlčí prvá exmanželka, producentka Adriana Kronerová, aj herečka Lenka Košická, s ktorou ukončil manželstvo pred ôsmimi rokmi. Pozoruhodné je, že za terapiou cestuje herec už roky po celom Slovensku, podstupoval ju vždy v inom zdravotníckom zariadení.

Rodina vie, čo robí

Naposledy sa Janko Kroner nachádzal v zariadení v Lokci, odkiaľ ho previezli do nemocnice v Trstenej. Laici nechápu, prečo stále pendluje z jedného zariadenia do iného, zo psychiatrie na inú psychiatriu.

FOTO Janka Kronera z ostatných rokov nájdete v GALÉRII>>

Hoci sa môže javiť, že človek trpiaci depresiami potrebuje vytvárať väzbu s jedným lekárom, ide o všeobecný omyl. „Väčšina psychiatrických pacientov je hospitalizovaná opakovane. Cieľom hospitalizácie je zabezpečiť starostlivosť, ktorá sa nedá poskytnúť v domácom prostredí a čím skôr vrátiť pacienta do jeho prirodzeného prostredia. Môže sa javiť ako prospešné, ak pacient prichádza do známeho prostredia k odborníkom, ktorí ho poznajú. Nevýhodou je, ak si pacient postupne vytvára väzbu, ktorá zhoršuje jeho adaptabilitu, a tým aj kapacitu na zvládanie choroby vlastnými zdrojmi,“ hovorí pre PLUS 7 DNÍ psychológ a súdny znalec Dušan Kešický.

U psychiatrických pacientov podľa neho pozorujú odborníci často hospitalizmus. „Teda postupnú stratu schopnosti prežiť v bežných životných podmienkach. Tu je výhodným prvkom, keď pacient nechodí do tej istej nemocnice akoby domov, kde sa aktivuje mechanizmus pocitu falošného bezpečia a spolupatričnosti,“ dodáva Kešický.


Viac o tom, čo robil Ján Kroner posledné týždne, sa dočítate v aktuálnom vydaní PLUS 7 DNÍ