Pravidelne spovedá iných, no minulosť známej moderátorky takmer nepoznáme.Až teraz Elenu Vacvalovú (63) "nenatrel" nikto iný ako jej verný, dlhoročný kamarát a kolega Oliver Andrásy (63). Obaja študovali v jednom ročníku žurnalistiky. Spoločne s budúcim svokrom Jána Počiatka, dabingovým dramaturgom Andrejom Válkom (†66), ktorého rodina tento týždeň pochovala (Viac si prečítajte TU).  Keď sme sa na divoké študentské časy spýtali Andrásyho, reč zvrtol aj na Eňu.

Divoké žúry u Válka

Válek a Andrásy si výborne rozumeli, spolužiaci spoločne žúrovali aj učili sa v Andrejovom byte. V čase štúdia už bol ženatý, dokonca mal dve dcéry.  „Predtým chodil na inú vysokú, ktorú nedokončil. Preto bol o pár rokov starší než ja,“ prezradil pre PLUS 7 DNÍ Oliver Andrásy.

 

Do ich partie, ktorá sa stretávala mimo školy, patril aj budúci motoristický novinár Pavel Jacz a ďalšie „kočky z ročníka“. Na počudovanie, Andrásyho neskoršia spolupútnička mala v tom čase iné záujmy. „Je pravda, že s Eňou som sa zoznámil hneď pri zápise, ale potom začala chodiť s ďalším spolužiakom Petrom Nágelom, a tak sa od nás separovali,“ vyzradil Oliver na adresu Vacvalovej.

FOTO mladej príťažlivej Eni a jej vtedajšieho frajera nájdete v GALÉRII

Eňa sa neskôr ako redaktorka mesačníka Kamarát zoznámila s kolegom z časopisu Chovateľ Jurajom Vacvalom, ktorého si zobrala za manžela. V práci vytvorila nezabudnuteľnú humoristickú dvojicu so spolužiakom Oliverom Andrásym. Petra Nágela to ťahalo ku kinematografii, stal  sa významný filmovým teoretikom a riaditeľom filmových festivalov.

Partia vysokoškolákov sa podľa Andrásyho stretávala u Andreja Válka, v legendárnom byte na Sládkovičovej ulici, ktorý mu zostal po nevlastnom otcovi Miroslavovi. „Tam sme sa spolu učili, popíjali, smiali sa. Andrej ako vynikajúci kuchár vždy varil. Aj sme u neho niekedy spali, to bol taký veselý študentský život.“

Napriek tomu, že minister už v byte nebýval, jeho duch sa tam údajne stále vznášal. „Bola tam taká obývačka s kozubom, čo na prelome 70. a 80. rokov bolo niečo výnimočné. Pamätám sa aj na Válkovu nádhernú pracovňu s knižnicou až po strop. V strede stál okrúhly stôl, kde sa dalo sedieť. Raz som u Andreja vyzvedal - Tak ako Válek písal tie básne? Povedal - Ja neviem, on sa zavrel do pracovne, potom z nej vyšiel opitý a báseň bola napísaná.“

Spoločne vtedy pravdepodobne oslávili aj narodenie tretej Válkovej dcéry Ivany. Z Olivera Andrásyho sa neskôr stal náš popredný humorista. Andrej Válek sa zase živil ako dramaturg v dabingu. Počas profesijného života sa podpísal pod slovenské znenie stoviek televíznych programov, naposledy pod seriály Katarína Veľká, Spiaci agenti či Narcos.

Podľa Andrásyho sa ani nič iné nedalo čakať. „Čokoľvek by robil, bol by úspešný. On bol jednoducho inteligentný človek. Tie knihy vo Válkovej knižnici tam nemal iba na okrasu, on ich naozaj čítal. Naozaj to bol veľmi vzdelaný človek. Len súkromný život mal komplikovaný. Rozviedol sa a mal ešte niekoľko partneriek. Ak mám dobré informácie, jedna ho obrala aj o ten slávny byt.“