Nastrojená Zlatica Puškárová v sobotu krátko po desiatej večer spovedá respondentov ako je napríklad jej markízacky šéf Matthias Settele a ďalší plesajúci prominenti. Niekoľko z nich točí dačo o charite, Markíza točí Zlaticu. Nad jej hlavou luxusne svieti slovíčko „naživo“ a v druhom pláne vidieť plnú divadelnú sálu starého divadla.

Nasleduje séria strihov, ktoré „live“ atmosféru mierne podkopávajú a nakoniec za Zlaticou vidieť tentokrát už vyprázdnené divadlo. Je jasné, že medzi strihmi v markizáckom „lajfku“ ( trvajúcom niečo cez päť minút), prešli desiatky minút. Živý vstup televízie Markíza zo slávnostného večera tak chtiac-nechtiac pripomína časopriestorovú anomáliu.

Šéfka plesu Andrea Cocherová podčiarkuje význam plesu, výťažok ide na charitu a podporu zdravotne znevýhodnených v oblasti vzdelávania. Apeluje na otváranie nových tém. Otváranie nových tém zatieňujú šaty exšéfky Miss Slovensko Lucie Hablovičovej, blonďatá dcéra Borisa Kollára s odvážnym dekoltom po boku svojho multiotecka, jedálny lístok pyšniaci sa slovenskými tradičnými špecialitami ako napríklad kačacie čipsy (?), ktoré prominenti mohli spláchnuť 12-ročným Chivas Regalom. Nové témy sa otvárajú ako na bežiacom páse.

Ples v opere je rovnako uveriteľný ako živý vstup televízie Markíza. A v tomto prípade je synonymum neuveriteľnosti zbytočnosť, ale ľudstvo zúfať nemusí, tobôž Slováci. Zbytočnosti sú v kurze.

Skvelú náladu vytvorili aj speváčka Katka Knechtová a spevák Meky Žbirka.
Skvelú náladu vytvorili aj speváčka Katka Knechtová a spevák Meky Žbirka.
Zdroj: Orange

Ľudia potrebujú svoje Plesy

Ak príde reč na bulvár, ľudia ohŕňajú kolektívne nosy. Pravdou je, že ľudia nosy ohŕňajú zborovo radi a práve bulvár sa napriek častej kritike číta, pozerá či počúva aj naďalej. Hovoria o tom napríklad aj čísla predajnosti bulvárnych denníkov, za ktorými v niektorých prípadoch zaostávajú analytickejšie periodiká. Bulvár nastoluje rovnováhu medzi nenávidenými, a tými čo nenávidia. A ľudia skrátka šomrú radí.

Bulvár síce odpudzuje, ale zároveň aj priťahuje, a to je aj prípad Plesu v opere. Ide síce o obyčajný šuter navlečený do spoločenských šiat, nasvietený dúhovým reflektorom, no to je práve gro celej parády. Tak ako všetky roky predtým, aj v týchto dňoch to na internete začalo poriadne vrieť a nejedna dišputa sa dotkla práve plesania celebrít. „Keby nebolo ich, nemusela byť charita. Ožobráčili národ a teraz sa budú chváliť, ako pomáhajú,“ píše sa v jednom z komentárov. Ďalší zase apeluje na základné animálne pudy prežitia v konzumnej spoločnosti: „Tak pozerajte, Slováci, čo chodíte za 600€ na tri zmeny do práce, na lízing máte 10-ročnú Octaviu a v chladničke vynormované jedlo, ako sa títo predvádzajú.“

Boris Kollár v lóži s dcérou Saškou.
Boris Kollár v lóži s dcérou Saškou.
Zdroj: INSTAGRAM

Hundrať, a tak trochu nenávidieť to, čo nemáme, ale latentne po tom túžime, sa ukrýva v základnej mentálnej výbave každého z nás. Teda jednoducho povedané, aj Slovák si rád zanadáva. Samozrejme, keď sa minie čaro plesu, vynoria sa ďalšie závažné problémy, na ktoré by sa malo posvietiť na virtuálnom bojovom poli.

Však za dverami sa možno opäť schovávajú imigranti poľujúci na európske hodnoty, v konšpiračných bunkách sa opäť varí celosvetové židojašterie spiknutie a ktovie, kto akému štátnikovi ogrcia jeho dopravný prostriedok nabudúce.

Tém na šomranie je veľa. Však čo by to bol za svet, kde by sa poriadne od srdca nedalo zahundrať. Nakoniec Ples v opere predsa len otvoril jednu z tém, otázku, ktorá bude radovému Slovákovi (a teda aj mne) vŕtať ešte hodnú chvíľu v hlave: „Chutia kačacie čipsy, viac ako kačka, alebo viac ako čipsy?“

Ďalšie fotografie a články z Plesu v opere: