Po desiatich rokoch v politike jej dal košom. A hoci mnohí nechápali, prečo sa dvojnásobný exminister - dopravy a financií - zrazu stratil z očí, dôvod bude možno prozaickejší, ako sa spočiatku zdalo.

Už v prvom rozhovore, ktorý nám Ján Počiatek (45) poskytol pred niekoľkými týždňami, načrtol čo-to o možných príčinách. Politika mu vraj veľa dala, no mala aj svoje mínusy, napríklad „daň za to je strata súkromia. To či je to v rovnováhe ukáže až čas“, povedal pre PLUS 7 DNÍ po tom, ako sa po voľbách presunul na istý čas do USA.

Obľúbený parťák: Fotograf denníka Plus JEDEN DEŇ zachytil Počiatka so Stromčekom v reštaurácii v centre Bratislavy.
Obľúbený parťák: Fotograf denníka Plus JEDEN DEŇ zachytil Počiatka so Stromčekom v reštaurácii v centre Bratislavy.

Obľúbený parťák: Fotograf denníka Plus JEDEN DEŇ zachytil Počiatka so Stromčekom v reštaurácii v centre Bratislavy. Foto: Vlado Benko jr.

S manželkou Ivanou si zrejme povedali, že politiky už bolo dosť a treba popracovať na vzťahu. Zdá sa však, že ani jedno, ani druhé mu nevychádza.

V baroch či reštauráciách

Zatiaľ čo vrcholí kauza Bašternák, v ktorej je namočený aj exminister dopravy (pozri rámček) a v parlamente odvolávajú ministra vnútra, Počiatek si užíva leto.

„K súkromiu sa vyjadrovať nebudem. Nie som verejný činiteľ, takže už nemusím. A koho by to aj zaujímalo?“ celkom otvorene reagoval exminister Ján Počiatek, keď sme ho nedávno stretli pred vychytenou bratislavskou reštauráciou. Pri cigaretke a v štýlových slnečných okuliaroch nám čo-to rozprával o svojom súčasnom živote, ale inak mu veľmi do reči nebolo.

Je rád, že je mimo politiky, do ktorej sa vrátiť nemieni a, inak absolvent dvoch vysokých škôl, chce sa vraj ešte dovzdelávať. Prestal čítať noviny a sledovať médiá a užíva si pokoj.

„Nevidíte, čo sa deje nielen u nás, ale aj v Európe? Nemám vôbec záujem byť v politike. To sa nedá porovnávať s rokmi, keď som v politike začínal,“ komentoval dianie doma i vo svete a o chvíľu sa už porúčal.

Zrejme však nie je až taká pravda, že politika ho nezaujíma. Keď totiž asi hodinu po dobrom obede vyšiel z reštaurácie, spoločnosť mu robila jeho pravá ruka z ministerstva dopravy, štátny tajomník Viktor Stromček. Mimochodom, oboch Bratislavčanov sme prichytili nielen na spoločnom obede, ale trávili spolu i letné večery v podnikoch v centre mesta.

Pred reštauráciou: Odchádzal v spoločnosti štátneho tajomníka Viktora Stromčeka.
Pred reštauráciou: Odchádzal v spoločnosti štátneho tajomníka Viktora Stromčeka.
Zdroj: Tony Štefunko

Pred reštauráciou: Odchádzal v spoločnosti štátneho tajomníka Viktora Stromčeka. Foto: Tony Štefunko

Zastihnúť exministra Počiatka v meste v luxusných baroch či reštauráciách pritom naozaj nie je problém. Po večeroch a víkendoch ho môžete stretnúť v centre hlavného mesta, kde sa zabáva až do neskorých nočných hodín. Zväčša v spoločnosti svojich známych - manželku Ivanu sme však už dlhšie v jeho prítomnosti nezazreli.

Dokonca ku koncu školského roka ju nebolo vídať ani pri škole. Dozvedeli sme sa tiež, že pani Počiatková pred časom trávila dovolenku v spoločnosti iného muža, než je jej zákonitý manžel. Ani Počiatkova suseda nám nevedela povedať, kedy pani exministrovú naposledy videla. „Lenže oni chodievajú autom do garáže a z garáže, takže ich vlastne ani nevidieť,“ skonštatovala.

Fotograf PLUS 7 DNÍ zas zachytil Jána Počiatka v garáži jeho luxusného domu na bratislavskom Slavíne, ako v tmavých slnečných okuliaroch vystupuje z auta. Aj tentoraz bol sám, bez manželky i dcér Kristínky a Karly.

„Momentálne sa idem venovať rodine a, samozrejme, najmä sebe samému. Na množstvo vecí som nemal vôbec čas, takže to musím všetko dobehnúť,“ povedal nám Počiatek pred časom. S rodinou ho však veľmi nevídať.

Majú s manželkou rozdelené majetky?

Pravda je, že bohatý expolitik Smeru sa o svoju rodinou postaral. Okrem novostavby postavenej v bývalej Dubčekovej záhrade vlastní byt v známom komplexe Bonaparte, kde býva aj premiér Robert Fico. Komplex, ako je známe, vlastní podnikateľ Ladislav Bašternák.

Na meno Jána Počiatka je podľa výpisu z katastrálneho registra napísaných ešte niekoľko bytov. Zaujímavé je, že všetky sú v jeho osobnom vlastníctve - dokonca aj spomínaná luxusná vila pod Slavínom. Len byt v Bonaparte je písaný aj na manželku Ivanu.

Podľa právnika však to, že nehnuteľnosti nie sú písané aj na meno Počiatkovej, neznamená, že by si na ne v prípade rozvodu nemohla robiť nároky.

Vila Počiatkovcov: Expolitika sme prichytili v garážach samotného.
Vila Počiatkovcov: Expolitika sme prichytili v garážach samotného.
Zdroj: Juraj Roščák

Vila Počiatkovcov (biela v strede): Expolitika sme prichytili v garážach samotného. Foto: Juraj Roščák

To, či medzi Počiatkovcami bolo, alebo nebolo zrušené bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, vedia len oni dvaja - keďže z listu vlastníctva sa to zistiť nedá. Ján Počiatek dlhodobo ignoruje otázky, na čom tak dobre zarába.

„Stále na túto otázku odpovedám rovnako - že som si splnil do bodky povinnosti zo zákona. Keď bude akákoľvek novela prijatá, tak si opäť do poslednej bodky splním povinnosť,“ odbil nás ešte v kresle ministra.

Podľa majetkového priznania za posledný rok vlastnil minister dopravy rodinný dom, byt, garáž, zastavané plochy, lesy aj ornú pôdu. Kataster nám však pod jeho menom len v hlavnom meste ukázal navyše jeden byt, tri garáže a dva skladové priestory. Ako sme už spomínali, jeden zo spomínaných bytov má Počiatek v komplexe Bonaparte.

Podľa listu vlastníctva by mal mať 179 štvorcových metrov. Pri cenách za štvorcový meter od 4 100 do 4 300 eur sa tak mohla cena bytu v čase kúpy vyšplhať na 733-tisíc eur. Aj druhý byt má Počiatek v Starom Meste, na Martinengovej ulici. Pri rozlohe 100 štvorcových metrov je jeho hodnota okolo 200-tisíc eur. Dvojposchodová chata na Donovaloch priamo susedí s Ladislavom Bašternákom, ktorý oficiálne postavil Bonaparte.

Okrem apartmánu na Donovaloch vlastní Počiatek niekoľko hektárov ornej pôdy v okrese Nové Zámky na juhu Slovenska. Niekoľkonásobne drahší ako ostatné nehnuteľnosti je však Počiatkov rodinný dom pod Slavínom. Už keď ho staval, ohuroval veľkosťou aj použitými materiálmi.

Len za domácu posilňovňu vraj vysolil 32-tisíc eur, za antikorovú podlahu v garáži 133-tisíc eur. Dom sleduje niekoľko kamier, ktoré premietajú dianie na ulici priamo na veľké monitory pred východom.

Počiatkovci sa do vily nasťahovali v roku 2010 po štvorročnej výstavbe. Makléri odhadujú cenu takmer na štyri milióny eur. Ani na nej nemá podľa katastra hypotéku.

Pre koho potrebuje byt?

Nás najnovšie zaujala informácia, že známy politik si vraj zadovážil ďalšiu nehnuteľnosť v centre hlavného mesta. Ide o luxusný byt vo výstavbe na Dvořákovom nábreží priamo pod parlamentom. „Pre Počiatka sa posunie výstavba. Vlastní tu mezanín a na vrchnom poschodí si dal dobudovať bazén,“ povedal nám náš zdroj.“

Overiť informáciu je momentálne problém - podľa výpisu z listu vlastníctva je polyfunkčné centrum zapísané pod menom eseročky Zuckermandel byty. Na priamu otázku, či tam kúpil byt Ján Počiatek, nám stroho odvetil: „Nekúpil.“

Fakt je, že byt môže mať zapísaný na firmu. Informácie o skutočných vlastníkoch budú známe až po kolaudácii stavby, a tak sa nechajme prekvapiť. Možno sa dovtedy posunie aj kauza Bašternák a bude jasné, či sa ako expolitik Smeru k lukratívnym nehnuteľnostiam dostal legálnou cestou.

Čo mám urobiť, aby som bol nezaujímavý?

Neautorizovaný krátky rozhovor s exministrom dopravy a financií a bývalým politikom Smeru JÁNOM POČIATKOM (45), ktorého sme pred pár dňami stretli pred luxusnou bratislavskou reštauráciou na cigaretke.

Dobrý deň, pán Počiatek, môžeme vám položiť pár otázok, napríklad aj zo súkromia?

K súkromiu sa vyjadrovať nebudem. Nie som verejný činiteľ, takže už nemusím. A koho by to aj zaujímalo?

Pre ľudí ste stále zaujímavý, články o vás sú na na webe bezkonkurenčne najčítanejšie.

Naozaj? A čo mám urobiť pre to, aby som bol nezaujímavý?

Neviem - vrátiť sa do politiky?

Nevidíte, čo sa deje nielen u nás, ale aj v Európe? Nemám vôbec záujem byť v politike. To sa nedá porovnávať s rokmi, keď som v politike začínal.

Už ste sa rozhodli, kde budete pôsobiť? Napríklad v štátnej správe?

Už som vravel, že sa budem dovzdelávať.

Máte už dve vysoké školy, čo ešte chcete študovať?

Dnes sú také možnosti - cez internet.

Čo hovoríte na odvolávanie Kaliňáka a na štrajky pred Bonaparte?

Nekomentujem.

Nechýba vám politika?

V žiadnom prípade. Ja už som prestal čítať aj noviny a sledovať médiá a je mi tak dobre.

Prečo sa potom Robert Kaliňák drží politiky ako kliešť a neodstúpi?

To sa opýtajte jeho.

Vy ste s Kaliňákom v kontakte?

Nekomentujem.

Môžeme s vami urobiť krátke video?

Nie, ďakujem. Nemám záujem.

Počiatek a kauza Bašternák

Okrem ministra vnútra Roberta Kaliňáka a premiéra Roberta Fica, ktorý býva u Bašternáka v podnájme, sa kauza kontroverzného podnikateľa dotýka exministra dopravy Jána Počiatka.

Ten sa po voľbách z politiky stiahol, užíva si súkromie a na výčitku, že odchádza z politiky v čase, keď sa medializuje kauza nadmerného odpočtu DPH, v ktorej sa spomína aj jeho meno, lakonicky odpovedal: „To by ste neboli vy, keby ste za všetkým nehľadali konšpiráciu. Tieto takzvané kauzy sa spomínali už pred voľbami a nemali vôbec žiadny vplyv na moje rozhodnutie. A určite ma ani nikto netlačil do toho, aby som sa vzdal mandátu.“

Len pripomeňme, že poslankyňa Veronika Remišová upozornila, že exminister Počiatek odišiel z politiky pre kauzu Bašternák, teda kauzu podnikateľa podozrivého z daňových podvodov. Vraj 13. apríla obnovila polícia vyšetrovanie tejto kauzy a v rovnaký deň podpísal predseda parlamentu Andrej Danko nastúpenie poslaneckého náhradníka za Počiatka.

Pred ôsmimi rokmi si Počiatek kúpil tretinový podiel v spoločnosti B. A. Haus. Podľa dostupných informácií časť akcií kúpil práve od Ladislava Bašternáka. Ďalšiu tretinu vlastnil Bašternák a poslednú spoločnosť Marka Turčana MeTIS Consulting. V súčasnosti vlastní Počiatek polovicu spoločnosti B. A. Haus, čo ani nepopiera.

Bývalý minister nepoprel ani informáciu, že podnikateľ Bašternák mu poslal na účet 9,5 milióna korún. Vraj to však bola platba za pozemky, ktoré mu predal. S firmami, ktoré v kauze vyšetrujú, vraj nemá nič spoločné, ale inak nemá problém ísť vypovedať. 