Tip na článok
Obžalovaný Nishit: Vo väzbe je od októbra minulého roka. Policajti jeho manželke údajne povedali, že sa nemal útoku brániť.

Podľa manželky obžalovaného Nishita sú v prípade viaceré nejasnosti. Kto mal záujem šíriť okolo prípadu klamstvá?

Manželke obžalovaného Inda Nishita T. vraj policajti povedali, že sa nemal brániť.

Galéria k článku (18 fotografií )
Obžalovaný Nishit: Vo väzbe je od októbra minulého roka. Policajti jeho manželke údajne povedali, že sa nemal útoku brániť.
Mŕtvy Braňo: Na mieste, kde zomrel, boli krátko po jeho smrti kvety a kahance
Hodili ho na auto: Muža v bielych nohaviciach, Nishita, dvaja muži narazili pri potýčke na odstavený Range Rover.

Tragédiu v centre mesta, pri ktorej zahynul Braňo B. (†37), už rieši bratislavský okresný súd. Nishit T. (38), pôvodom Ind, je obžalovaný z vraždy. Tvrdí, že sa len bránil, o čom, zdá sa, svedčí aj video, ktoré zachytilo okamihy krátko pred smrťou obete. Nishitova manželka pri svojom mužovi stojí a upozorňuje na to, že nie všetko s vyšetrovaním a výpoveďami svedkov bolo v poriadku.

Až po čase

Manželka obžalovaného Nishita Lucia hovorí, že ju počas vyšetrovania prípadu prekvapilo hneď niekoľko vecí. Policajti podľa nej získali video z nemeckej ambasády, ktoré zachytáva sekundy pred Braňovou smrťou, takmer okamžite. Napriek tomu o ňom informovali obhajobu až po čase. Druhé video, ktoré zachytilo okamihy po incidente a na ktorom Nishit odchádza z miesta v skupine niekoľkých ľudí, muži zákona zverejnili 20 dní po incidente. Hľadali totiž možných svedkov konfliktu. „Mňa zavolali až okolo poludnia v sobotu, že mám manželovi doniesť veci. Nepovedali mi, prečo si ho tam nechali, nedovolili mi ho vidieť ani s ním hovoriť,“ vraví sympatická mladá žena. S Nishitom, ktorý má slovenské občianstvo, sa zoznámila v USA počas toho, ako obaja pracovali v programe YMCA. Niekoľko rokov žili v Indii a nakoniec prišli na Slovensko.

Žiaden taxík

Prvotné informácie o tragédii, ktoré sa verejnosť dozvedela, hovorili o útočiacom Arabovi, ktorý údajne podrezal Slováka v bitke o taxík. Polícia neskôr informácie, spôsobujúce medzi ľuďmi doslova hystériu, možno aj pre prebiehajúcu utečeneckú krízu, opravila. To, že nešlo o žiadnu hádku o taxík, sa však ľudia dozvedeli až po začiatku pojednávania na súde. Žiaden z relevantných svedkov totiž o ničom takom nehovoril. Naopak, napríklad svedok Samuel H. opísal, ako tmavého muža v bielych nohaviciach napádali. „Ja si pamätám tie dve osoby, ktoré útočili na Inda, jedna z nich ho kopla do nohy. Neviem, či tá istá, alebo druhá sa zahnala ľavou rukou proti Indovi,“ opísal osudnú noc. Tvrdil, že mal pocit, že Ind sa bránil. Na polícii vypovedala aj pani Lucia. Policajti sa jej vraj pýtali napríklad aj to, prečo bol jej manžel sám v noci v meste.

Nemal sa brániť

„Hovorila som policajtom, že manžela veľakrát niekto napadol. Hlavne tieto posledné dva roky. Bohužiaľ, ste tmavej pleti, tak máte smolu,“hovorí Nishitova manželka. Tým vysvetľuje aj to, prečo mal jej muž pri sebe dva nože a boxer. Po­dľa nej si zabudol druhý, lacný nôž, ten používal, len keď išiel vyniesť smeti, lebo v ňom bola baterka. V ten deň si ho zabudol v bunde. Len jeden mal na sebaobranu. Policajti jej vraj povedali, že keby dvihol kameň, možno by to bolo v poriadku, ale nie, keď použil nôž. „Ich slová boli - Načo sa bránil? Mal sa nechať zbiť, bola by to bitka. Bolo by tam pár vybitých zubov, zlomené rebrá, bolo by to v poriadku,“ šokuje Lucia. Dodáva, že ktovie, či by neskončil ako Filipínec Henry. Muž, ktorý mu uštedril osudný kopanec, je pritom obvinený zo zabitia a hrozí mu podstatne nižší trest než Nishitovi T. obvinenému z vraždy.

Bez vyšetrenia?

Lucia dodáva, že policajti už na druhý deň po skutku tvrdili, že Nishita obvinia z vraždy a ťažkého ublíženia na zdraví, čo sa neskôr aj stalo. „Pracovali s verziou, že muž išiel s nožom po ulici a agresívne napadol tú trojicu. To bolo na základe výpovedí dvoch preživších účastníkov konfliktu. Hoci manžel od začiatku tvrdil, že ho napadli, policajti to ignorovali,“ hovorí Lucia. Ako dodáva, kým zranený poškodený Volodymyr bol so zraneniami u lekára a ten na ne vypracoval posudok, zranenia jej manžela takto neprešetrovali. „Zamietli nám to, že polícia nebude robiť expertízy na zranenia môjho manžela, lebo to nie je dôležité, od začiatku to vyšetrovali ako vraždu a čokoľvek sa stalo môjmu manželovi, nebolo dôležité,“ dopĺňa smutne. Dodáva, že mal na hrudníku veľkú podliatinu, mal porezanú ruku a kopancami zničenú píšťalu na nohe. Podľa nej nemohol z miesta utekať, lebo má za sebou dve operácie chrbtice. „Mohol iba plávať a chodiť, nerobil žiaden bojový šport. Preto má také široké plecia, lebo plával. Po tej operácii si musel dávať pozor na chrbát,“ vysvetľuje a vyvracia podozrenia, že by sa chcel pobiť.

Prepustený, neprepustený

Na ostatnom pojednávaní oznámil predseda senátu, že 27. júla bolo neverejné zasadnutie, na ktorom rozhodol o prepustení Nishita T. z väzby. V tej je pre obavy z úteku. Predseda senátu to zdôvodnil tým, že väzbu môže nahradiť monitorovací náramok a odovzdanie pasu. Rozhodol tak aj na základe dôkazov, medzi ktorými spomenul video z nemeckej ambasády, zobrazujúce okamihy pred Braňovou smrťou, na ktorom bolo vidieť Nishita T., ako ho napadli. „Väzba nie je trest, ale zaisťovací inštitút,“ zdôraznil predseda senátu. Prokurátor však proti tomu podal sťažnosť, a tak o prepustení rozhodne až krajský súd. Nie je to prvé rozhodnutie o prepustení z väzby, v ktorej je Nishit T. od osudného 7. októbra. Začiatkom marca o tom rozhodol sudca pre prípravné konanie, o dva týždne ho však krajský súd zamietol. Podľa marcovej sťažnosti prokurátora bol skutok spáchaný zbraňou a s istou dávkou brutality. Nemožno vraj bagatelizovať jeho chladnokrvné konanie. Nemožno ho vraj bez objektívneho zhodnotenia všetkých dôkazov podradiť pod konanie v nutnej obrane. 

V októbri

Ďalšie pojednávanie s Nishitom T. odročil predseda senátu na október. Zaznieť by mali záverečné reči a mohol by padnúť verdikt. Už totiž vypovedali svedkovia, znalci a boli prehraté aj videá z osudnej noci. Predseda senátu však ešte nevyhlásil dokazovanie za ukončené, keby sa medzičasom predsa len ďalšie dôkazy objavili. Od Nishita T., ktorého obžalovali z vraždy a ublíženia na zdraví v štádiu pokusu, chce rodina mŕtveho Braňa 400-tisíc eur. Podľa manželky dostal už 20. decembra do väzby výzvu na zaplatenie, na ktoré mu dali osem dní. Snahy o začatie vyšetrovania útoku na Nishita boli podľa manželky neúspešné.       

VIDEO Plus 7 Dní