Kto sú ľudia pohybujúci sa v blízkosti predsedu vlády Roberta Fica? Preverujú zložky štátu na to určené, či je vôbec v bezpečí? Podľa našich zistení premiérova asistentka Mária Trošková - ktorá sa už stihla vyšvihnúť na pozíciu hlavnej štátnej radkyne - má za sebou zaujímavú minulosť. Nemáme pritom na mysli šteklivé fotky v pánskom časopise či v traktorovom kalendári ani jej účasť na súťaži Miss a reklamu pre web na perlové šperky. Reč je o jej podnikateľských aktivitách.

V rokoch 2011 a 2012 totiž pôsobila v súkromnej firme s človekom, ktorý aktuálne stojí pred súdom. Vraj sa podvodným spôsobom, cez bieleho koňa, dostal k niekoľkým bytom v hlavnom meste. Ide o podnikateľa talianskeho pôvodu, ku ktorému má podľa dostupných údajov blízko aj súčasný riaditeľ odboru krízového manažmentu a bezpečnosti štátu Úradu vlády SR, bývalý poslanec Národnej rady Viliam Jasaň. Teda muž, cez ktorého sa Mária Trošková dostala do veľkej politiky.

Partneri

O mladej fešnej asistentke premiéra Fica sa toho popísalo skutočne už dosť. Niet hádam Slováka, ktorý by si nepozrel jej pekné fotky, kde sa pýši prsami vymodelovanými šikovnými plastickými chirurgmi. Aj obrázok dokumentujúci jej vzťah k banánu je celkom zaujímavý. Lenže minulosť Márie Troškovej je aj čosi iné. Menej známy je fakt, že pred niekoľkými rokmi úplne seriózne podnikala.

Pikantné fotky: Fešná hlavná štátna radkyňa z Úradu vlády sa v minulosti dala nafotiť naozaj šteklivo.
Zdroj: Branislav Šimončík

Pikantné fotky: Fešná štátna radkyňa z Úradu vlády sa v minulosti dala nafotiť naozaj šteklivo.FOTO: Branislav Šimončík

V auguste 2011 založila s Talianom Antoninom Vadalom spoločnosť GIA MANAGEMENT so sídlom na Priemyselnej ulici v Michalovciach. V tomto kúte Slovenska sa totiž klan Vadalovcov, pochádzajúci z talianskej Kalábrie, pred vyše desiatimi rokmi udomácnil. Mária Trošková sa s ním spoznala cez Pavla Ruska. V spoločnej firme pôsobila kráska z Púchova do júna 2012. Jej známy však mal rozbehnuté aj iné aktivity. Na Slovensku pozakladal desiatky spoločností, cez ktoré okrem iného skupoval krachujúce poľnohospodárske družstvá na východe Slovenska a na tie následne dostával dotácie od štátu.

Podvod s bytmi

Lenže, zdá sa, svojho podnikateľského ducha a taliansky temperament zužitkoval aj na nie práve čisté obchody. Na jar 2011 sa údajne podvodným spôsobom dostal k trom bytom a jednému nebytovému priestoru na Vilovej ulici v Bratislave. Vraj pritom poškodil svojho krajana, ktorému sľúbil, že mu peniaze, bola to suma prevyšujúca 350-tisíc eur, vyplatí až po prevode nehnuteľností. Tento úkon však urobil cez takzvaného bieleho koňa.

Bol ním ďalší Talian pôsobiaci na Slovensku, Enzo Gennaro, a jeho firma GENNA, s. r. o. Išlo o spoločnosť, ktorú niekoľko rokov predtým založil a tesne pred biznisom s bytmi z nej vystúpil práve Antonino Vadala. Že je Gennaro biely koň, majú dokazovať dokumenty Finančnej správy SR, ktoré v roku 2013 unikli na verejnosť.

Byty však vo vlastníctve firmy GENNA, s. r. o., dlho nezostali. Už o niekoľko týždňov boli prevedené na ďalšiu Vadalovu spoločnosť AV - REAL, s. r. o., sídliacu v Michalovciach. Nuž a reťaz prevodov zakončil akt, na základe ktorého nehnuteľnosti získala istá súkromná osoba.

Vilová ulica: Byty v tomto petržalskom paneláku vraj podvodne, cez bieleho koňa, získala firma talianskeho podnikateľa Vadalu.
Zdroj: Juraj Roščák

Vilová ulica: Byty v tomto petržalskom paneláku vraj podvodne, cez bieleho koňa, získala firma talianskeho podnikateľa Vadalu.FOTO: Juraj Roščák

V súvislosti s týmto prípadom konala aj polícia. Po Vadalovi dokonca vyhlásila pátranie. Trestné stíhanie však napokon prekvapujúco zastavila. Preto, lebo vyhodnotila, že nešlo o trestný čin. Urobila tak 18. marca 2015, teda niekoľko dní po tom, ako sa v tom čase už bývalá Vadalova priateľka Mária Trošková začala objavovať po boku predsedu vlády, čím, samozrejme, nechceme naznačiť nič konkrétne. Spomíname to len ako zaujímavosť.

Napriek tomu pôvodný majiteľ boj o byty nevzdal a ešte v decembri 2014 sa obrátil na súd. „V spore ide o určenie vlastníckeho práva. Rozhodnuté ešte nebolo,“ dal nám vedieť zastupujúci hovorca súdu Boris Suchovský.

Blízko k Jasaňovi

V súvislosti s pôsobením Antonina Vadalu na Slovensku je tiež zaujímavé, že tento taliansky podnikavec má blízko aj k ďalšiemu dôležitému človeku na Úrade vlády SR. Je ním Viliam Jasaň, aktuálne zastávajúci post riaditeľa odboru krízového manažmentu a bezpečnosti štátu. Práve tento predstaviteľ strany Smer vtiahol Máriu Toškovú do vysokej politiky. Pred tým, ako začala sprevádzať premiéra Fica, bola totiž Jasaňovou poslaneckou asistentkou. Podľa našich informácií Jasaňa a Máriu zoznámil práve Vadala.

Pohľad do Obchodného registra naznačuje, že oboch pánov spájajú podnikateľské aktivity. Na známu adresu v Michalovciach v máji tohto roka presťahovala svoje sídlo z Bratislavy firma PRODEST, spol. s r. o., v ktorej v minulosti Jasaň pôsobil. Od marca tohto roka bol jej konateľom jeho syn Slavomír Jasaň, od neho zas v máji túto funkciu prebral Antonino Vadala. Na rovnakej adrese v Michalovciach sídli od tohtoročného júna spoločnosť AVJ REAL. Jej jediným konateľom je Slavomír Jasaň.

Preverená tajnými?

V súvislosti so všetkým uvedeným sa na jazyk logicky tlačí otázka, kto je vlastne Antonino Vadala a či sa vôbec niekto kompetentný zaujímal, prečo a ako sa do tesnej blízkosti premiéra dostala práve Mária Trošková. Lebo pôsobenie spomínaného podnikateľa talianskeho pôvodu na Slovensku môže u laika navodzovať vskutku všelijaké pocity.

A najmä, ak si čo i len zbežne pozrie správu o činnosti Slovenskej informačnej služby, v ktorej sa už niekoľko rokov uvádza: „Pretrváva záujem niektorých vysokopostavených členov medzinárodného organizovaného zločinu o vytvorenie zázemia aj na našom území získaním povolenia na pobyt v SR. Za týmto účelom si predmetné osoby v SR zakladajú firmy.“ Preverovala teda tajná služba minulosť a prepojenia Márie Troškovej, keď sa dostala k premiérovi?

Mária Trošková: Už vyše roka sa pohybuje v blízkosti premiéra Roberta Fica.
Zdroj: Michal Smrčok

Mária Trošková: Už vyše roka sa pohybuje v blízkosti premiéra Roberta Fica.FOTO: Michal Smrčok

„Ak sa objaví nejaká informácia, ktorá by mohla znamenať bezpečnostné riziko z pohľadu výkonu činnosti či už známych ústavných činiteľov, alebo jednotlivých šéfov orgánov štátnej správy, určite sú takéto informácie SIS odstopované a priebežne odstupované príjemcom. Samozrejme, to v prípade, že tajná služba takéto informácie identifikuje alebo sa objavia nejaké podozrenia. Ku konkrétnym prípadom sa však nechcem vyjadrovať...“ reagoval dosť neurčito na otázku týkajúcu sa preverovania Márie Troškovej bývalý riaditeľ SIS Ján Valko.

Otázne však je, či prípadné zistenia SIS berie potom niekto vážne.

Prečítajte si tiež: