Roky sa nerozprávali a ani smrť ich nezblížila. Manželka exministra Jána Počiatka Ivana so svojím otcom Andrejom Válkom (†66) neudržiavala žiadne vzťahy. Prevalilo sa to v roku 2010, keď mal televízny dramaturg opletačky so zákonom. S dlhmi na krku a pod vplyvom alkoholu sa dostal do potýčky v Dunajskej Lužnej, padlo aj niekoľko výstrelov. Policajti Počiatkovho svokra zadržali a posadili do policajnej cely, kde však dlho nepobudol. Bývalý minister vtedy tvrdil, že spolu už celú večnosť nekomunikujú. Keď začiatkom februára Andrej Válek, inak nevlastný syn básnika Miroslava Válka, skonal, čakalo sa, či sa vzťahy v rodine upravia.

FOTO z poslednej rozlúčky s otcom Ivany Počiatkovej nájdete v GALÉRII >>

Lúčili sa len staršie dcéry

Andrej Válek zapustil na Slovensku korene pre nevlastného otca, ale po celý život sa cítil ako Rus. Bol potomkom jedného z najvýznamnejších sovietskych diplomatov všetkých čias. Valerian Alexandrovič Zorin (†84) do Československa priletel aj v roku 1948, aby dohliadal na uspokojivý priebeh Víťazného februára, ktorý krajinu uvrhol do totality. Doma šéfoval sovietskej vnútornej špionáži a v čase karibskej krízy viedol delegáciu Sovietskeho zväzu v Bezpečnostnej rade OSN. Vraj sedel pri Chruščovovi aj v momente, keď tam rozčúlený búchal topánkou do stola. Viac o Valerianovi Zorinovi si prečítajte TU.

Vo štvrtok ráno Zorinovho vnuka pochovali na cintoríne v bratislavskom Slávičom údolí.  Hoci po celý život nemal ako fešný a mimoriadne spoločenský chlap núdzu o ženskú pozornosť, uložili ho do hrobu jeho matky Zory, rodenej Zorinovej. Válková zomrela ešte v roku 1977, keď svoj život ukončila samovraždou - vyskočila z okna následkom duševnej choroby, svoju úlohu zohrala aj nešťastná láska k exmanželovi, veľkému slovenskému básnikovi Miroslavovi Válkovi, s ktorým sa rozviedla, no milovala ho do konca svojich dní. Jej pohrebu sa zúčastnil aj obávaný Valerian Zorin, muž, ktorý stál v hierarchii komunistických straníkov a členov KGB v Sovietskom zväze veľmi vysoko. Nápis na náhrobku v azbuke dodnes vypovedá o ruskom pôvode rodiny.

Na snímke je hrob Andreja Válka.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN

Komornému obradu, ktorý v pandemických časoch prichystali Andrejovi Válkovi v Bratislave, sa mohlo prizerať len pár najbližších. Rodinu viedla jeho dcéra Helga (známa je ako televízna produkčná, starala sa o viaceré úspešné projekty na Slovensku). S najväčšou pravdepodobnosťou sa pod rúškom skrývala aj jej sestra, ďalšia Válkova dcéra Danka. Len najmladšiu Ivanu, manželku bývalého smeráckeho ministra Jána Počiatka, sme nevideli. Nedorazil ani bývalý politik. Meno Ivany Počiatkovej svietilo však na kvetinovom srdci, ktoré darovali otcovi všetky jeho dcéry. 

FOTO prekvapivých vencov, ktoré dostal Počiatkov svokor, nájdete v GALÉRII >>

Smútočné vence boli podpísané odkazmi vo viacerých jazykoch. Kvety poslali kamaráti z Česka, ale aj Válkova "rodina z Moskvy". Kvetinami sa lúčil aj aktuálny generálny riaditeľ verejnoprávnej televízie Jaroslav Rezník či "kolegovia z RTVS". Andrej Válek totiž patril k popredným dabingovým dramaturgom, bol podpísaný pod stovkami programov - filmov aj seriálov. Veniec mu na hrobe zanechal aj záhadný "kamarát Maroš". 

Válkovho najbližšieho priateľa z mladosti a spolužiaka z vysokej školy, humoristu Olivera Andrásyho sme na pohrebe nevideli. No rozlúčiť sa s ním prišiel otec rapera Majka Spirita, televízny kameraman Peter Dušička.

 

Viac si o Andrejovi Válkovi prečítate v aktuálnom vydaní PLUS 7 DNÍ. Okrem iného sa dozviete:

  • o jeho dedovi, jednom z najvplyvnejších ľudí bývalého Sovietskeho zväzu a KGB
  • o láske Válkovej matky k slovenskému básnikovi, z ktorej zošalela
  • o okolnostiach, za akých Zora Válková spáchala samovraždu
  • aj o divokých časoch jej syna a ďalšej zlatej mládeže na vysokej škole

Mohlo by vás zaujímať: