Bol na neho nemilý pohľad. Zostal bez práce a peňazí, sťažoval sa na zdravotné postihnutie. Život jediného syna legendárneho športového komentátora, keď sme sa s ním naposledy stretli, nevyzeral ako z rozprávky. So slávnym otcom sa hádal, s nevlastnou sestrou Vierou sa nebavil vôbec a o dcére Pamele mal informácie len preto, že sa s exmanželkou doťahoval na súde o alimenty. „Nedávno sa to zmenilo,“ priznala nám po nečakanom skone Karola Poláka mladšieho (†56) jeho dcéra Pamela.

Nikto ho nechcel

Karol zomrel len pár rokov po oboch rodičoch na komplikácie, ktoré rodina nešpecifikovala. Bol to on, kto v roku 2014 držal v náruči mamu Evu, keď jej zlyhalo srdce. „Skôr než pri­šla sanitka, bola mŕtva,“ priznal vtedy Polák mladší pre PLUS 7 DNÍ. Po matkinom skone bolo z neho cítiť alkohol, sťahoval sa do malého bytu na periférii Bratislavy a už zďaleka nevyzeral ako fešák, ktorý kedysi žiaril v televízii.

Pamätníci budú na neho spomínať ako na pekného mladíka, ktorý sa svojho času vydal v otcových mediálnych šľapajach. V slávnej televíznej ságe Alžbetin dvor sa oženil a vzápätí sa dodrúzgal na koni. Venoval sa aj kabaretu, uvádzal televízne relácie a neskôr si so spevákom Petrom Hečkom založili umeleckú agentúru. Slávnym sa však nikdy nestal a po čase sa utiahol do ústrania.

 

S úsmevom na tvári tvrdil, že alkohol za to nemohol. Okolie si myslelo svoje, no mladý Polák vinu v sebe nevidel. „Keď dnes donesiem niekomu životopis, vidia, že som nakrúcal Spadla z oblakov, desať rokov som konferoval reláciu Pionierska lastovička… No a potom tam je napísané, že mám vykĺbené rameno. Aj neďaleko bytu hľadajú čašníkov, lenže tam treba chodiť do skladu a dvíhať nejaké debny do výšky jeden a pol metra. Ako to môžem zvládnuť?“ pýtal sa nemohúcne.

Snažili sa zblížiť

Karol Polák mladší zanechal po sebe jedinú dcéru, dnes už dospelú Pamelu. S jej mamou sa rozišiel, keď mala len štyri roky, a po rozvode obaja pretrhli väzby. „Stretol som sa s dcérou až po pätnástich rokoch, a to na súde pre výživné. Teraz má asi dvadsaťjeden, tak nejako. A nestretáva sa s ňou ani môj otec,“ tvrdil nám kedysi.

Slávny otec mu však s platením alimentov celé roky pomáhal. To bol aj hlavný dôvod, prečo legendárny športový komentátor pracoval až do vysokého veku. „Za syna platím výživné aj inkaso za byt, v ktorom žije. Keď zrátam všetky svoje náklady, tak sú o stopäťdesiat eur vyššie než môj dôchodok,“ ponosoval sa pred nami.

Po smrti Karola Poláka sa povrávalo, že jediného syna chcel vydediť, len nestihol spísať závet. Nestihol urovnať ani komplikované vzťahy so svojou vnučkou. „Ako malú ma dedo s babinou uniesli. Mama mesiac netušila, kde som,“ odhalila nám Pamela čosi z temnej rodinnej histórie, ktorá vyústila do veľkej nevraživosti.

Napokon, ona sama dedovu či otcovu pomoc nepotrebovala, v živote sa bez nich nestratila. Vyštudovala sinológiu na univerzite vo Viedni, niekoľko mesiacov žila v Číne a podľa profesijného portálu do minulého roka pracovala v známej nadnárodnej spoločnosti.

FOTO dcéry Karola Poláka nájdete v GALÉRII >>

Ako sme sa dozvedeli, časom staré rodinné hriechy hodila za hlavu. „Zmenilo sa to. Pred otcovou smrťou sme sa videli asi dva- či trikrát. Dá sa povedať, že sme si k sebe hľadali cestu. Teraz som v kontakte s jeho priateľkou,“ povedala pre PLUS 7 DNÍ začiatkom týždňa smutným hlasom. Práve sa vrátila z otcovho pohrebu, bohužiaľ, osud im viac času už nedoprial.

Prečítajte si tiež: