Kabaretiérka Maja Velšicová (84) má hlavu v smútku. Vyzerá to, že príde o vilu, ktorú si budovala s manželom Michalom Slivkom (†78). Nehnuteľnosť v lukratívnej bratislavskej štvrti Palisády už svieti v ponuke istej realitnej kancelárie a, ako sme sa presvedčili, chodia ju už obzerať prví záujemcovia o kúpu. Pritom umelkyňa často tvrdila, že sa domu nikdy nevzdá. Svoj názor musela prehodnotiť po rodinnej porade.

Syn Mário sa rozhodol natrvalo odcestovať za bratom Borisom do Ameriky a rozbehnúť tam s ním podnikanie. V slovenskej firme, v ktorej Mário šéfoval, sa niečo udialo, tak stratil nervy. A keďže u mňa sťahovanie do Ameriky neprichádza do úvahy a sama v takomto veľkom dome nechcem ostať, padlo rozhodnutie predať ho,“ potvrdila Maja Velšicová smutnú správu pre PLUS 7 DNÍ.

Kúpele lepšie ako starobinec

Do pôsobivej vily sa Maja Velšicová s manželom a najbližším spolupracovníkom Michalom Slivkom nasťahovala ešte v čase štúdia na vysokej škole. „Aby sme si ju mohli dovoliť, vzali sme si mladomanželskú pôžičku. Museli sme sa preto rýchlo vziať,“ zaspomínala si. Vo vile vychovali dvoch úspešných synov Mária a Borisa, inak si tam podávali kľučky najväčšie hviezdy nášho kultúrneho života.

Dom stojí v blízkosti sídla ruského veľvyslanca, vedľa paláca humoristu Olivera Andrásyho a len pár metrov od vily, kde kedysi žila Velšicovej dobrá priateľka Eva Krížiková s manželom Františkom Zvaríkom.

O predaji nehnuteľnosti na atraktívnej adrese Maja uvažovala len raz v živote. Cítila úbytok síl a nechcela byť na ťarchu, tak sa rozhodla presťahovať do domova dôchodcov.

„Keď som kráčala okolo domu Evy Krížikovej, zakričala na mňa z balkóna: ‚Kam ideš?‘ A ja popravde, že sa idem pozrieť do jedného exkluzívneho domova dôchodcov, kde sa čaká päť rokov, kým človeka prijmú. A ona, že prihlás aj mňa,“ opísala nám Velšicová, ako sa kedysi s Krížikovou narýchlo dohodli.

Neskôr si dámy pobyt v starobinci rozmysleli. „Debatovali sme o tom, že keby bolo zle, radšej si zaplatíme niekoho, kto sa o nás postará, ale ostaneme doma. Záhrada, terasa, spomienky, to je to najviac, čo máme. Keď takto zrastený človek odchádza do neznámeho prostredia, je to pre neho náročné,“ vysvetlila svoje rozhodnutie.

Pôžička na výnimku

Namiesto sťahovania medzi seniorov sa Maja Velšicová pustila do rozsiahlej a finančne náročnej rekonštrukcie domu. „Stalo sa to dva roky po smrti môjho manžela. Uvedomila som si, že život sa ešte nekončí a ja si chcem naplno užiť všetky dni, ktoré mi na tomto svete ostávajú,“ prekvapila okolie akčným rozhodnutím a začala konať. Dokonca si protekčne vybavila pôžičku. „Banka ju dáva len klientom do šesťdesiattri rokov. Mne ju ako dobrému klientovi poskytli, aj keď som bola staršia. Navyše som predala dve autá a niekoľko obrazov,“ vyratúva, čo všetko ju finančne náročná „prerábka“ stála.

„Aby som bola presná, stálo to raz toľko, ako bol stanovený rozpočet. To je zákon snehovej gule. Všetko navrhoval architekt. Pôvodne sme nepočítali s tým, že budeme robiť aj nové rozvody, odtoky, tónované okná, odvodnenie, zateplenie alebo drahé drevené schody. Potrebovala som aj knižnicu pre tisícosemsto kníh. Vynikajúce je, že sú tu dva samostatné vchody a tri terasy.“

V dome pripomínajúcom moderný hrad nežije len Maja Velšicová. „Synovi Máriovi a jeho rodine som uvoľnila väčší byt na poschodí. Chodiť po schodoch už nie je veľmi pre mňa. Veď rekonštrukciu sme financovali spolu, no aj tak ma to finančne vyšťavilo. Mala som ísť vtedy s kamarátom do Brazílie, veľmi som chcela vidieť Rio de Janeiro, no nedokázala som naškrabať ďalšie peniaze,“ priznala po rokoch.

Do Ameriky ma nedostanú

Velšicovej pýcha na Palisádach je opäť na pretrase. Syn Mário totiž uvažuje, že s rodinou odcestuje do Ameriky za bratom Borisom a prijme pracovnú ponuku, ktorú tam dostal. Bratia počítali s tým, že vyše osemdesiatročnú mamu do Spojených štátov presťahujú tiež. Maja to však striktne odmieta. „Chceli mi tam prenajať domček, ale hneď som im povedala, aby s tým vôbec nepočítali. Ja nejdem, mne Amerika nesedí,“ tvrdí rezolútne.

Maja si už stanovila stratégiu. Je rozhodnutá ostať na Slovensku, no v prípade, že sa Mário s rodinou odsťahujú, vilu predá. „Sama v nej nechcem ostať. Predsa len, je to veľmi veľký priestor. Mohla by som si nájsť v Bratislave nejaký pekný byt, ale v Turčianskych Tepliciach mám veľmi dobrú priateľku, takže išla by som za ňou. Už som si tam predbežne vybavila pekný apartmán. Mohla by som sa tam stravovať, kúpať a zoznamovať s novými ľuďmi. Verím, že by to mohlo byť fajn,“ uvažuje nahlas.

FOTO synov a milovanej vily Maji Velšicovej v GALÉRII >>

Všetko sa však môže nakoniec vyvinúť inak. „Práve dnes dostal Mário dobrú pracovnú ponuku aj na Slovensku. Je nadšený, tak som zvedavá, ako sa rozhodne. Do ničoho ho netlačím, budem rešpektovať, čo povie. Chudák, má z rozhodovania ťažkú hlavu. Na jednej strane by rád išiel za bratom do Ameriky, na druhej strane ho ťaží, že by tu nechal mňa. Už sme tu mali kupca aj s architektom, no zatiaľ sme predaj domu pozastavili. Nech už to dopadne akokoľvek, podstatné je, aby boli chlapci spokojní. Som šťastná za oboch. Máme veľmi pekný vzťah. Dokonca mám pocit, že Boris, ktorý je v Amerike, vie o mne viac ako Mário, s ktorým bývam. S Borisom totiž veľmi často komunikujem cez internet,“ prezrádza temperamentná hviezda televízie Šláger.