Gréta Švercelová (72), niekdajšia prvá dáma Novej scény, sa nám po dvadsiatich rokoch zdôverila s najväčšou krivdou svojho života. Počas svojej bez preháňania oslnivej kariéry spolupracovala s najlepšími režisérmi a hercami a diváci jej večer čo večer vyjadrovali obrovskú priazeň. Ani množstvo kvalitnej práce a celoživotná obeta pre divadlo ju však nezachránilo pred čistkami, ktoré vedenie divadla Nová scéna v roku 1999 uplatnila na členoch súboru.

To si nezaslúžila 

Speváčku s podmanivým sopránom na vrchole tvorivých síl, by ani vo sne nenapadlo, že by o ňu divadlo stratilo zrazu záujem. „Mala som už len štyri roky do dôchodku a odrazu ma vyhodili. A spolu so mnou celý súbor. Účinkovala som tam viac ako tridsať rokov vo všetkých hrách a zrazu koniec. Ani vo sne by mi nenapadlo, že takto nemilosrdne poletím,“ vyjadrila svoje pocity presne s odstupom dvadsiatich rokov od udalosti.

Jej očarujúci hlas, ktorý miloval Gejza Dusík či Ivan Krajíček, znel  v operách, operetách i v muzikáloch. Pre divákov bola ťahákom v predstaveniach Bohéma, Don Giovanni, Cigánsky barón, Veselá vdova, Manon, Cigáni idú do neba, Čardášová princezná, či Hrnciarsky bál. Mnohí si ju iste pamätajú aj v slávnej relácii Repete, kde spievala Dusíkove skladby Čuj našu slovenskú pieseň či Mamky, slovenské mamičky.

Grétkina pýcha 

Spevácka ikona sa po neprávosti odsťahovala z Bratislavy do rodičovského domu v Brodzanoch, kde žije dodnes. Bez práce ale dlho nevydržala. Dnes napriek dôchodkovému veku je pedagogičkou na súkromnom konzervatóriu Dezidera Kardoša v Topoľčanoch. So svojimi žiakmi naštudovala niekoľko predstavení, no hoci ide o amatérov, ich výkony sa rozhodne nedajú považovať za školácke. Svedčí o tom aj fenomenálny úspech, aký pred pár dňami zaznamenali počas Muzikálového festivalu Jozefa Bednárika v kúpeľoch na Sliači.

Po uvedení legendárneho predstavenia Gejzu Dusíka a Pavla Braxatorisa Hrnčiarsky bál, diváci venovali konzervatoristom standing ovation sprevádzané výkrikmi bravo. „Na tomto predstavení sa podieľali študenti všetkých odborov našej školy, čiže tanečníci, herci, speváci, ale aj hudobníci, ktorí tvoria živý sprievod celého predstavenia. Dohromady to je viac ako 60 študentov,“ povedala nám hrdo pani umelkyňa, ktorej nikto nepovie inak ako Grétka. „Teším sa z ich úspechu viac ako by som ja stála na javisku. Veľmi im drukujem. Sú to moji žiaci, moja pýcha,“ povedala nám dojato v prostredí Kúpeľnej dvorany na Sliači.

Zaspomínajte si na legendárnu Dusíkovú skladbu Vám čarokrásnu pieseň v podaní Gréty Švercelovej a Petra Oswalda z roku 1977: