V uplynulú noc sa v historickej budove Slovenského národného divadle konalo už po 19-krát najprestížnejšie podujatie tohto roka - Ples v opere, ktorý každoročne otvára plesovú sezónu na Slovensku. Na udalosť bolo pozvaných 300 párov z oblasti kultúrneho, politického i športového sveta. No i napriek množtvu správ a článkov, ako sa majú hostia na túto udalosť obliecť či správať priamo na honostnej akcii, sa našlo pár jedincov, ktorí to nedodržali. Buď sú nepoučiteľní a drzo ignorujú pravidlá, alebo jednoducho radi rebelujú.

Už pri príchode do divadla bolo vidieť na pozvaných hosťoch prvé nedostaky, a to v rámci oblečenia. Aj na samotnej stránke Plesu v opere bol uvedený dress code. Prípustný bol „white tie" a „black tie". V našej galérii nájdete tých , ktorí to nedodržali, a rovnako tak tých, krorí porušili zákaz fotografovať v priestoroch divadla.

Bez mobilných telefónov sa žiaľ, dnes už pohne málokto. Medzi pravidlami, ktoré by mali hostia Plesu v opere dodržať, je však odporúčanie nevyužívať ich počas celého večera. „Hostia by sa mali cítiť pohodlne a pokiaľ sa zhotovujú ich obrazové záznamy, je žiadúce požiadať ich o ústny súhlas," odporúča oficiálna stránka plesu. „Ples v opere disponuje oficiálnym fotografom a možnosťou vytvorenia profesionálnych fotografií, ktoré zostanú milou spomienkou."

Spoločenské oblečenie „White tie":
Páni:Frak – sako sa nezapína,biela piketová vesta, košeľa so stojatým golierom a piketovou náprsenkou, biely motýlik (odtiaľ názov white tie), čierne lakové šnurovacie topánky,biele rukavice.
Dámy: Veľká večerná toaleta (dlhé večerné šaty po členky),lodičky na vysokom podpätku,dlhé rukavičky (k šatám bez ramienok alebo s decentnými ramienkami),pančuchy

Spoločenské oblečenie „Black tie“:
Páni: Smoking – sako môže byť jedno alebo dvojradové, šerpa – k jednoradovému saku,biela košeľa s klasickým golierom alebo stojáčikom, gombíky sú prekryté légou alebo sú ozdobné, zladené s manžetovými gombíkmi, dvojitá manžeta, čierny motýlik (odtiaľ označenie black tie),čierne lakové topánky (alternatíva: čierne hladké topánky).
Dámy: Veľká večerná toaleta (dlhé večerné šaty),lodičky na vysokom podpätku (alternatíva: topánky s otvorenou pätou), dlhé rukavičky – k šatám bez ramienok alebo s decentnými ramienkami,pančuchy

Veľké faux pas je, aj keď pán nemá kabát. V tomto prípade zvolil plášť
Veľké faux pas je, aj keď pán nemá kabát. V tomto prípade zvolil plášť "baloniak", čo je proti dress codu.
Zdroj: emil vaško

Prečítajte si tiež: