Extrovertný a dobrácky založený Peter Justin Topolský (†69) azda ani nemal nepriateľov. V brandži bol známy aj mimoriadne vrúcnym vzťahom k svojej deväťdesiatštyriročnej mame Vierke. Hoci jej platil opatrovateľku, veľkú časť dňa sa jej venoval sám. Vodil ju na svoje pracovné stretnutia, na kultúrne podujatia i na šoubiznisové párty. Staral sa aj o jej šatník. Pani Vierka teda pôsobila ako veľmi elegantná dáma. Poslednú správu o jej zdravotnom stave si už neprečítal.

Päť hodín pred smrťou

Od začiatku korony Topolský poctivo nosil rúško aj rukavice, chránil sa viac než iní, lebo vedel, že v jeho prípade môže byť nákaza fatálna. Od vlaňajšieho septembra pravidelne dochádzal na dialýzu, v bratislavskej nemocnici sa tak ocital trikrát do týždňa. Práve tam sa podľa niektorých jeho známych nakoniec nakazil. „Čo mám napísať? Ani sama neviem a už asi nemám síl. Sakra. Pred troma dňami sme spolu volali. Hovoril mi, že je v izolácii doma a že schytal ten covid. Justin ho dostal v nemocnici,“ povedala jeho užialená kamarátka, fotografka Desana Dudášová.

Podozrenie na koronavírus mal Justin už v júni, kašľal a necítil sa dobre. Skončil na pľúcnom a opakovane si dal robiť testy, vždy s negatívnym výsledkom. Keď sa na jeseň dozvedel, že je nakazený, okamžite poslal na testy mamu Vierku a jej opatrovateľku Zuzanu, ku ktorej ju presťahoval. Sam zostával v karanténe v bratislavskom byte, pri najbližšej návšteve si ho však v nemocnici nechali. Niektorým známym, s ktorými v tom čase telefonoval, sa o víruse ani ne­zmienil. Všetci sa zhodujú, že mal ešte plno plánov. „Hovorila som s ním päť hodín pred smrťou. Mal mierne zvýšenú teplotu a ťažšie sa mu dýchalo, no tvrdil, že to bude dobré,“ hlesla s plačom jedna z jeho dobrých kamarátok.

 

Na kolená moderátora a degustátora života pravdepodobne dostala správa o smrti jeho najlepšieho kamaráta Andreja Turoka. O desať rokov mladší hudobný skladateľ pritom nezomrel na COVID-19, osudnými sa mu stali iné zdravotné komplikácie. Zronený Justin odišiel na onen svet v skorých ranných hodinách, dva dni po Andrejovi. „K esemeske o tom, že Vierka so Zuzanou sú pozitívne, sa už nedostal. Najavo to vyšlo, až keď bol mŕtvy a zapli mu mobil,“ tvrdí pre PLUS 7 DNÍ náš zdroj.

Veľké majetky nenahonobil

Okruh Justinových priateľov ostal šokovaný, náhlu stratu oboch kamarátov nevedeli vôbec vstrebať. Predovšetkým sa však obávali, ako stará pani prijme smrť jediného syna. Smutnú správu jej spočiatku nemal kto oznámiť. Hospitalizovaná vraj bola na psychiatrickom oddelení, krutou zhodou okolností v tej istej nemocnici, kde skonal jej syn. „Vierka ešte nevie, že Justin nežije, a stále sa ho dožaduje. On sa jej mimoriadne venoval, všade chodili spolu,“ povedala nám po Justinovej smrti jeho blízka priateľka. „Predtým nebola Vierka nikdy v nemocnici, nebrala žiadne lieky. Justin to vždy rád pripomínal a nosil pri sebe veľké igelitové vrecko s mnohými výživovými doplnkami a vitamínmi.“

Peter Justin Topolský bol jedináčik, no veľké statky po sebe pravdepodobne nezanechal. Bratislavský byt je písaný na jeho mamu, okrem toho mal podľa jeho známych len „niekoľko kariet v niekoľkých, hlavne amerických bankách“. K jeho najbližšej rodine patrili dvaja bratranci Rasťo a Rado, ktorý ho pravidelne vozil na dialýzu. V Bratislave býva aj moderátorova 96-ročná teta a nažive by mal byť ešte jeden strýko.

Pozrite si v GALÉRII posledné FOTO Petra Justina Topolského>>

Veľkú stratu však prežíva aj svet slovenského šoubiznisu a televíznej Smotánky, ktorý sa už nikdy nebude blýskať ako predtým. Večný optimizmus, energia a veru aj Justinove netradičné outfity, ktorými bol povestný, nikto a nič nenahradí. Zostal tu však odkaz, ktorý nám zanechal. Ani na poslednom videu z konca novembra nestrácal optimizmus. „Po každej búrke zasvieti slnko a reštaurácie sa otvoria. Ľudia budú naplnení novými ideálmi. A všetko bude dobré. Aspoň dúfam. Sedíme na flekoch a musíme rozmýšľať, čo bude ďalej, ale neviďme to všetko zle. Ja si myslím, že niečo dobré nám to musí doniesť. Nevieme, čo to bude, ale rozmýšľajme pozitívne.“ 

Pozrite si v GALÉRII najpamätnejšie zábery Justina Topolského v spoločnosti priateľov a kolegov