Karol Duchoň (†35), hoci statný chlap, mal dušu dieťaťa a zraniteľného človeka. Túžil po rodinnom zázemí a potreboval počuť, že je dobrý. Bohužiaľ, nemal ani jedno, ani druhé. Sklamania, podrazy a neistotu skrýval za žoviálne správanie a trápenie zapíjal alkoholom.

„Som presvedčená, že keby mal harmonickú rodinu, ešte by žil,“ tvrdí speváčka Oľga Szabová (78), ku ktorej si chodil liečiť žiaľ. „Mnohokrát prišiel aj uprostred noci. Veľmi plakal a zúfalo ma prosil o jedlo, pretože doma ho nikto nečakal,“ odkryla Szabová tajomstvá duše fenomenálneho umelca pri príležitosti jeho nedožitej sedemdesiatky.

Ustráchaný Gott

Napriek obrovskému talentu bol jednoduchý a málo sebavedomý človek. Podľa pamätníkov zúfalo potreboval, aby ho, obrazne povedané, niekto držal za ruku. A to sa nestalo. „Načo teraz rozprávať, aký bol dobrý? Prečo ho neocenili, keď ešte žil?“ dáva si rečnícku otázku Duchoňova blízka priateľka a kolegyňa Oľga Szabová.

Na rovinu tvrdí, že pred jeho hlasom a konkurenciou sa triasol aj Karel Gott. „Keď sme boli u Gotta, Karčimu sľúbil, že s ním naspieva dueto. Tešil sa ako malé dieťa. Ale povedala som mu, že k tomu nikdy nepríde, pretože Gott si k sebe nepustí rovnako kvalitného speváka, ako je on sám. A tak sa aj stalo,“ spomína.

Umelec, Ale nie zaslúžilý

Zbytočne sa tiež tešil, keď mu ktosi oznámil, že počas festivalu Bratislavská lýra dostane pres­tížny titul. „No, pupuš, tak ma totiž oslovoval, o pár hodín už budem zaslúžilý umelec,“ telefonoval s nadšením Szabovej. „Priala som mu to z čistého srdca, hoci som pochybovala, že k tomu príde. Takéto tituly dostávali totiž len českí speváci,“ vysvetľuje Oľga.

Jej tušenie sa vyplnilo. „Karola to tak vzalo, že sa stratil na celé štyri dni. Hľadala ho matka aj manželka. Našiel ho až Juraj, ako spí na stole v hoteli Carlton,“ spomína svojho manžela Juraja Velčovského, v ktorého orchestri Duchoň spieval. „Tak veľmi sa tešil, že ho konečne ocenia,“ povzdychne si Oľga.

Je presvedčená, že aj dnes je Duchoň neprekonateľný. „Keby žil, stále by bol jednotka. Lepšieho speváka som spievať ešte nepočula. Môžu ho napodobňovať, ale na neho nemá nikto. Bol taká silná spevácka osobnosť, že si veľakrát myslím - on predsa nemôže byť mŕtvy!“

Duchoň so Stašákovým hlasom

Najväčším Duchoňovým neduhom bolo neustále popíjanie, ktoré prerástlo do ťažkého alkoholizmu a cirhózy pečene. Jeho spevácke kvality síce všetci rešpektovali, no nikto s ním nechcel koncertovať. Po predchádzajúcom vyhadzove z kapely to s ním napokon ešte raz skúsil Juraj Velčovský. „Ale pod podmienkou, že sa písomne zaviaže, že už nebude piť. Samozrejme, že to nedodržal,“ povzdychne si Szabová.

V orchestri vedľa Karola Duchoňa spieval Peter Stašák. Ten vyťahuje inú bizarnú spomienku. „Karči pil neraz od rána, tak­že sa stávalo, že večer nevládal spievať. Velčovský do neho lial hektolitre kávy, no vôbec mu to nepomohlo. Bol to veľký problém, pretože program bol neraz postavený na ňom. Uchýlili sme sa teda ku krajnému riešeniu. Duchoň sa postavil na pódium, kapela hrala, no on len otváral ústa do vypnutého mikrofónu. Keďže sme nemali plejbeky, všetky jeho pesničky som odspieval schovaný za oponou ja. Tak dobre sa mi ho podarilo napodobniť, že publikum vôbec neprišlo na to, že je to podfuk,“ šokuje.

Katastrofálne dopadol aj zájazd muzikantov do Moskvy. „Hneď prvé popoludnie sa Karči stretol na chodbe s lúčničiarmi. To bol začiatok a zároveň koniec nášho vystúpenia. Zvyšok pobytu sme ani nevedeli, kde spí. Keď sa objavil, triasol sa a prosil o pomoc. Juraj volal jeho rodičom, aby si poňho prišli na letisko, lebo tam umrie,“ vyťahuje smutnú spomienku Szabová.

Neobmedzovala ho

Po Karolovej smrti sa jeho spolupracovníci stali terčom útokov za to, že mu v pití nezabránili. „Ale on mal naliate už ráno pri raňajkách. Dohovárali sme mu všetci, ale nedal si povedať,“ bráni hudobníkov Marcela Laiferová.

Pre knihu Posledný bohém, ktorá vyjde pri príležitosti Duchoňovho jubilea, jeho kolegovia prvýkrát verejne prehovorili aj o dôvodoch, ktoré ho dohnali k alkoholu. Zhodujú sa v názore, že hoci pôsobil ako silná osobnosť, bol zraniteľný, potreboval ochranu, útočisko a povzbudenie.

Svoju prvú manželku Elenu nekonečne miloval, ona jeho tiež, no nedokázala mu byť oporou a k jeho bujarému životu bola laxná. Dnes to priznáva aj sama. „Netlačila som na neho, aby pitie obmedzil. Prečo by som mala? Bol predsa svojprávny dospelý muž. Prikláňala som sa k názoru - sám vieš, že ti škodí, že by si nemal,“ vyjadrila sa.

Podľa vlastných slov ho ani nikdy nespovedala, kde v noci spal či koľko zarobil. „Že som na neho bola až príliš dobrá? Bola. Ni­kdy som nerobila žiadne scény. Aj sa hneval, že som mu nikdy nevynadala. Sám uznal, že by si to zaslúžil. Dnes si vyčítam, že som nebola ráznejšia. Keby sa to dalo vrátiť, povedala by som mu: Môj zlatý, choď sa liečiť. Keby prestal piť, nerozviedla by som sa s ním. Keď nepil, bol ako med,“ uvažuje po rokoch.

Bez veľkých emócií prebiehal aj rozvod. „Nerobila som žiadne scény ani som mu nič nevyhadzovala na oči,“ uzatvára debatu Elena.

Trpel hladom

Po odlúčení od ženy, ktorú miloval, to s Karolom išlo dolu vodou. „Problém bol už od začiatku, pretože jeho matka sa nenávidela s nevestou a naopak. On to prežíval veľmi ťažko. Keď sa rozviedli, bol nešťastný, že nemohol navštevovať dcéru. Neskutočne tým trpel. Manželka mu to nedovolila. Koľkokrát tam zvonil aj o polnoci: Elenka, Dadula už spí, chcem ju aspoň vidieť. Ani tak ho nepustila dnu. Potom skončil u Grúňovcov alebo u nás. Veľmi plakal. Bol zúfalý. A, samozrejme, že svoj nekonečný žiaľ chcel zapiť,“ vyjadrila sa pre PLUS 7 DNÍ Oľga Szabová.

V pamäti má aj noc, keď k Velčovským prišiel o tretej ráno. „Hovorí mi: Oli, daj mi niečo zjesť. Ja som hrozne hladný. Doma ma nečakajú. To vám prisahám,“ dušuje sa legendárna speváčka. „Pani Elenka si to teraz uvedomuje a ľutuje, že ho nepodržala a rozviedla sa s ním. Keby mal ženu, ktorá by ho vedela usmerniť a dať mu rodinné zázemie, nezomrel by. On sa upil zo zúfalstva,“ povzdychne si. 

Exkluzívna kniha Posledný bohém, ktorú vydavateľstvo IKAR vydalo pri príležitosti nedožitých 70. narodenín Karola Duchoňa obsahuje mnoho zaujímavého materiálu, okrem iného aj kresby výtvarníka Danglára.
Zdroj: IKAR

Kalkuloval

Hoci Karol Duchoň stále miloval svoju Elenu, netrvalo dlho a po rozvode sa opäť oženil. „Pri druhej manželke Alene alkohol výrazne obmedzil, ale už bolo neskoro,“ podotýka Szabová.

Podľa nej druhú manželku vlastne nechcel, ale oženil sa, pretože sám žiť nedokázal. Pri hľadaní, kto by mu pomohol, Duchoň kalkuloval a neriadil sa len citmi. Sobáš navrhol aj vydatej Oľge Szabovej.

„Hovoril si, Oľga má tiež nejaké problémy, keby si ma vzala, sme zachránení. Vedel, že by som mu bola dobrou partnerkou. Vtedy som veľa pracovala, zarábala a bol tam aj náš veľký dom. To ho šteklilo v nose. Ale nebola som jediná, koho balil. Zúfalo potreboval u niekoho zakotviť,“ povedala nám.

Po svadbe sa Karol Duchoň snažil aj pod vplyvom novej manželky radikálne zmeniť svoj život. „V Amerike mal priateľa hokejistu, ktorý mu posielal veľmi účinné lieky, no nesmeli sa kombinovať s alkoholom. Vysadiť ho však dokázal len na dva mesiace,“ spomína ďalej Szabová. 

Zatancujeme si

Z pamäti jej nikdy nezmizne ani posledné spoločné vystúpenie. „Pred záverečnou pesničkou sa Karči rozlúčil s orchestrom, poďakoval a každému podal ruku. Potom zaspieval Mám ťa rád a my sme mu robili zbor. V jednej chvíli sa otočil namiesto na hľadisko na kapelu a spieval to nám. My baby sme revali ako zmyslov zbavené,“ vracia sa do čias, keď ikonickému umelcovi ostávalo len pár týždňov života.

Ráno po koncerte nastupoval do nemocnice. „Nedalo sa prehliadnuť, že je na tom zle. Bol už žltopopolavý. Doslova mi povedal: Zomieram, ja do tej nemocnice musím ísť. A potom nasledovalo: Oľga, prosím ťa na kolenách, keď budeš počuť, že už len ležím a veľmi trpím, nepríď za mnou a nedovoľ to ani Jurajovi. Nechcem, aby ste ma videli umierajúceho. Vedel, že som veriaca, a prosil ma, aby som sa za neho modlila,“ reprodukuje svoj dôverný rozhovor s Duchoňom.

Spolu s manželom ho navštívili v nemocnici. „Priniesli sme mu zákusky, no on si aj tam pýtal ploskačku. Juraj bol za ním potom ešte raz a viac už nie, pretože si to neželal,“ uzatvára speváčka megahitu Mendocino.

V nemocnici spevákovi podľa jeho druhej manželky Aleny nevenovali zvláštnu pozornosť. „Keď mu odchádzala pečeň a obličky, potreboval novú krv. Lekári povedali, že nemajú a aby som ju pýtala od Karolových kamarátov. Jediní, ktorí vtedy pomohli, boli hokejisti Slovana,“ prezradila.

Večer pred svojím skonom nič nenasvedčovalo, že má pred sebou len hodiny života. „Maminka, poď, zatancujeme si spolu. Ja už budem poslúchať,“ boli posledné slová, ktoré od Karola Duchoňa, za ktorého bola vydatá len osem mesiacov, počula. 

Autentické výpovede legendárnej speváčky Oľgy Szabovej, ktoré okrem PLUS 7 DNÍ poskytla aj autorom knihy Posledný bohém, označila dcéra legendárneho speváka za bludy. „Dovolíte si urážať moju rodinu, mamu, otca a tým pádom aj mňa. Vy ste priamo obvinili moju mamu z jeho smrti,“ pustila sa do nej Dana Duchoňová na sociálnej sieti. 

FOTO Karla Duchoňa z jeho svadieb aj s Karlom Gottom v GALÉRII


Miliónová dedička myslí na horšie časy: Možno sa zamestnám v košickom divadle, tvrdí