Štefana Kožku po jeho smrti označujú kolegovia, priatelia, aj bežní konzumenti hereckého umenia za legendu a veľkého herca. Počas života sa mu paradoxne veľa pozornosti nedostávalo. On sám dokonca nemal problém na verejnosti priznať, že sa cíti nedocenený. A to stvárnil stovky postáv v televíznych filmoch, seriáloch, inscenáciách, aj divadelných predstaveniach.

„Na to sa veľmi rýchlo zabudlo. Dnes, ak nehráte v seriáli, tak nie ste. Mnoho mladých produkčných dokonca ani nevie, s kým sa rozpráva. Majú pocit, že život sa začal až ich narodením. Neraz sa mi stalo, že sa ma spýtali, či som už niekedy hral. Alebo som prišiel autom na pľac na nakrúcanie a poslali ma preč s tým, že to je miesto pre hercov. Popritom som mal česť hrať s najlepšími hercami, akí na Slovensku boli,“ vyjadril sa Kožka s tým, že najviac ho fascinovalo herectvo Vlada Müllera. „Chcel by som, keby mi to bolo umožnené, zahrať si Gréka Zorbu," vyslovil zbožné prianie. Ako je známe, Vlado Müller v tejto charakterovej úlohe, exceloval v sedemdesiatych rokoch. Štefanovi Kožkovi to bohužiaľ osud nikdy nedoprial. 

K najnovším inscenáciám, v ktorých Štefan Kožka účinkoval, patrila hra Bosé nohy v parku, a tiež obnovená premiéra pôvodného slovenského rockového muzikálu Cyrano z predmestia. V televízii sme ho najviac vnímali v seriáli Horná Dolná. 

V divadle už minulý týždeň vedeli, že herec má zdravotné problémy. Minulý týždeň ho pozitívne testovali na COVID-19. V jeho prípade išlo o ťažký priebeh choroby, ktorej napokon podľahol.

Pozrite v GALÉRII zábery Štefana Kožku. Pamätáte si aj  bez fúzov ?