Zlatá oštepárka a bývalá vicemiss Andrea Tatarková, ktorá dnes robí pre Smotánku, nadviazali spolu priateľstvo z kategórie „niečo medzi nebom a zemou“. Kým na prvý rozhovor prišla Andrea nadrilovaná encyklopedickými vedomosťami o slávnej atlétke, napokon ho viedli ako staré známe. Redaktorka zašla odvtedy za Danou Zátopkovou (†97) do vojenskej nemocnice v Prahe vždy, keď sa v stovežatej ocitla. Minulý týždeň legendárna atlétka zomrela a Slovenke nechala v nemocnici darček.

Ako dvojčatá

„Tvrdím, že nič nie je náhoda. Dlhoročný kamarát má mamu vo vážnom stave vo vojenskej nemocnici a práve s ňou mala izbu legendárna Dana. Keď som ju prostredníctvom neho požiadala o rozhovor, súhlasila bez problémov. Z prvotného veľkého rešpektu i trémy sa atmosféra prehupla do spontánneho rozhovoru o živote, spomienkach a životných poznaniach. Držali sme sa za ruky, smiali sa i plakali,“spomína so smútkom Andrea.

Dana Zátopková hovorievala, že skutočnou rajskou záhradou sú naše spomienky, lebo „v starobe už žijete len z nich a s nimi“. S láskou vždy spomínala na manžela. „S Emilom Zátopkom, s ktorým sa zoznámila na atletickej súťaži v Zlíne v roku 1945, ich spájala veľká láska, ale aj úplne rovnaký dátum narodenia. Obaja sa narodili 19. septembra 1922. Boli si naozaj súdení. Hoci nemali deti, do konca života boli neustále spolu. Aj zlaté olympijské medaily získali v ten istý deň. Pani Dana sa smiala, že sa často vadili, lebo Emil do všetkého ‚kecal‘, dokonca aj do varenia. Boli dôkazom toho, že ‚co se škádlívá, to se rádo mívá‘,“ dodáva Andrea.

Stále s ňou

Na vankúšiku v nemocnici mala fotografiu Emila Zátopka, nebohý manžel tak bol stále s ňou. Keď v roku 2000 zomrel ako 78-ročný, dlho sa s tým nevedela vyrovnať. Kým ešte nebola v nemocnici, popol milovaného muža mala schovaný v maľovanom džbániku, a keď ju prišli navštíviť priatelia, vždy ho položila na stôl, aby si s Emilom mohli priťuknúť. Keď sa unavila, povedala len „už bežte, ja idem trénovať“. „Trénovať?“ opýtala sa Andrea. „Hej, skok do rakvy,“rozosmiala sa šibalsky pani Dana.

Bola proste taká, plná dobrej nálady a čierneho humoru. Do poslednej chvíle jej rozum fungoval bezchybne, iba telo neposlúchalo. „V živote som stretla mnoho veľmi zaujímavých osobností, ale Dana Zátopková bola pre mňa fascinujúca žena. Mala som ju ísť navštíviť len nedávno, no už som sa k nej pre opatrenia proti šíreniu koronavírusu nedostala. Keď zomrela, kamarát mi poslal esemesku s fotografiou ponožiek jej klubu Dukla Praha. Darček pre ‚děvčátko‘, tak ma volala, keď zase príde,“ hovorí dojatá Andrea Tatarková.

Viac FOTO z návštevy slovenskej redaktorky u českej legendy pred smrťou tu