Keď muzikant, skladateľ a podnikateľ Ladislav Štaidl skončil začiatkom januára v nemocnici s covidom, jeho najbližší priatelia aj rodina mali o neho veľké obavy. Štaidl mal podlomené zdravie, pred rokmi prekonal rakovinu štítnej žľazy a v ostatnom období ho trápili problémy s obličkami, mal už dokonca len jednu. S takýmto koncom však nikto nerátal. Pretože mal Štaidl problémy s dýchaním, bol napojený na umelú pľúcnu ventiláciu. Jeho stav sa podarilo stabilizovať, hoci ani po takmer troch týždňoch sa nejako výrazne nezlepšoval.

O svojom exmanželovi vtedy pre portál expres.cz prehovorila Aňa Štaidlová. "Viem, že na smrteľnej posteli ešte neleží. Vyhrabe sa z toho. Otázkou je, za akú cenu. Určite však ešte žije," snažila ba byť optimistická. Ladislavovi Štaidlovi sa predsa len trošku polepšilo, bol dokonca schopný aj telefonovať, hoci sa mu hovorilo ťažko. Len šesť dní pred svojou smrťou zavolal svojmu priateľovi, lekárovi a spisovateľovi Jiřímu Lamberkovi (72), ktorý dlhé roky žil na Miami a s ktorým sa priatelil dvadsať rokov.

 

Jiří Lamberk pre český portál blesk.cz prezradil, že so Štaidlom si pravidelne volávali tak raz do mesiaca, a keď prišiel na návštevu do Česka, aj sa osobne vždy stretli. Pri onom poslednom telefonáte sa lekár svojho priateľa snažil povzbudiť. Povedal mu, že verí, že chorobu zvládne. Štaidl odpovedal, že tiež dúfa, ale na konci rozhovoru povedal niečo, čo nikdy predtým nevyslovil, prečítajte si v GALÉRII.

Toto povedal Štaidl kamarátovi len 6 dní pred svojou smrťou>>

Žiaľ, ani predpoveď exmanželky ani želanie dávneho kamaráta, že Štaidl tento boj vyhrá, sa nenaplnilo. Ladislav Štaidl mal naozaj špičkovú starostlivosť, o jeho zdravotný stav sa zaujímal aj český premiér Andrej Babiš. Liek proti koronavírusu, ktorý dostával, je síce účinný, ale zároveň je aj veľkou záťažou pre organizmus a srdce, a to Štaidlovo už nevydržalo. Muzikant skonal zo soboty na nedeľu, jeho deti sa s ním ešte stihli prísť rozlúčiť.