Milovali sme ho hlavne ako Petra v seriáli Arabela, no jeho predstaviteľ, herec Vladimír Dlouhý (†52), rozprávkový život rozhodne nemal. Životnú dráhu tohto geniálneho umelca ukončila presne pred desiatimi rokmi zákerná rakovina žalúdku. 10. júna by sa dožil 62 rokov.

Začalo to prasknutým vredom

Herecké povolanie miloval tak veľmi, že zanedbával aj svoj zdravotný stav. „Keď mal dvadsaťtri rokov s divadlom boli týždeň v Ostrave, kde hrali dvakrát denne. Mal strašné bolesti, no odohral všetkých štrnásť predstavení. Lenže pri poslednom mu praskol žalúdočný vred, takže musel urgentne na operáciu. Lekári povedali, že bol najvyšší čas. Išlo mu o život,“ zaspomínala si hercova mama Alena Dlouhá. Odvtedy ho až do konca života sužovali bolesti. Tvrdil, že alkohol mu na ich tlmenie pomáha viac ako lieky. Tak popíjal. Viac a viac, až sa z neho stal alkoholik. Kolegovia z branže sa zhodujú, že pre popíjanie mal vyrývačnú, až konfliktnú povahu, no na javisku bol vždy perfektný.

Premáhal sa

Na bolesť si sťažoval len v súkromí, pred svojou v poradí druhou manželkou Petrou Jungmanovou. „Raz som sa ho spýtala, či môže byť aspoň týždeň bez toho, aby sa nesťažoval, že ho niečo bolí. Neviem, či táto moja veta potom nespôsobila to, že sa viac už nesťažoval. Už to nechcel priznať. Naozaj veril, že sú to len vredy,“ vyjadrila sa. Na lekárske vyšetrenie však legendárny herec nešiel. Podľa priateľov bol celý život veľmi chudý, no postupne chudol ešte viac. Mal prepadnutú tvár, bol podráždený, vyčerpaný, ponocoval, no točil a hral v divadle aj napriek tomu. Obrovské bolesti, ktorými trpel, si diváci v divadle vôbec nevšimli. Dlouhého výkon bol vždy obdivuhodný. 

Bez obmedzení

Obrovský pracovný záprah však jeho telo postupne prestalo zvládať. Po jednom predstavení skolaboval. Do nemocnice ho teda viezli priamo z milovaného divadla. Po sérii vyšetrení a testoch sa ukázalo, že telo herca napadla rakovina žalúdku. Pre Vladimíra Dlouhého však obmedzenia neexistovali. Na javisko sa nedbal postaviť aj počas obdobia, keď bral chemoterapie. „Na tele mal kanyly s umelou výživou schované pod oblečením. Aj napriek tomu všetky predstavenia odohral na dvesto percent, presne tak, ako u neho bolo zvykom. Báli sme sa ho objať, aby sme mu nepoškodili nejakú hadičku, čo mal na sebe. Jeho profesor onkológie, ktorého pozval na predstavenie, povedal, že nechápe, ako vôbec mohol v takomto stave odohrať predstavenie. A ešte k tomu takto brilantne. Naozaj nevychádzal z údivu,“ zaspomínala si Dlouhého kolegyňa, herečka Veronika Freimanová.

Nič neľutoval

Napriek desivej diagnóze všetci verili, že sa z toho Vladimír Dlouhý vylíže. „Lenže jedného dňa ho profesor na operačnej sále otvoril a už ho len zavrel. Verili sme, že to dobre dopadne, ale mal to už rozlezené po celom tele,“ prezradil brat Vladimíra Dlouhého, Michal, ktorý je tiež hercom. Nezlomila ho ani blížiaca sa smrť. „Keď zomieral, obdivovala som na ňom, že neľutoval, že mohol spraviť niečo ešte viac, alebo inak. Aj v čase smrti bol neskutočne pevný a silný. Taký bol napokon celý život,“ vyjadrila sa jeho manželka Petra Jungmanová.

Vladimír Dlouhý zomrel ako päťdesiatdvaročný. Ostala po ňom dcéra Daniela z prvého manželstva a dvojičky Jiří a Jana z druhého manželstva. Nekonečný smútok a pietu všetkých, ktorí ho mali radi, narušila po jeho smrti mimoriadne nechutná kauza. České médiá kontaktoval istý pán na invalidnom vozíčku, ktorý sa snažil speňažiť fotografie mŕtveho tela Vladimíra Dlouhého ležiaceho na pitevnom stole. "Je to hyenizmus najvyššej triedy. Dúfam, že si to poriadne odskáče. Človek, ktorý bez hanby dokáže ponúkať fotografie z pitevne, si zaslúži veľký trest. Pánboh toho vozíčkara zrejme potrestal málo, mal dopadnúť oveľa horšie," vyjadril sa ostro brat hereckej legendy Michal Dlouhý. O podaní žaloby na neznámeho páchateľa uvažovala aj Všeobecná fakultná nemocnica v Prahe, z ktorej chúľostivé zábery unikli. Nikdy k tomu ale neprišlo. 

Pripomente si legendu českého filmu Vladimíra Dlouhého v špeciálnej GALÉRII