Lenivý august roku 2007. Nič nenasvedčuje tomu, že herečka Magda Paveleková (†84) plná energie a humoru má pred sebou už len osem rokov života. Všetky jeho slasti si dokázala vychutnávať plnými dúškami a rozhodne na sebe nešetrila. Dopriala si rezne, sladkosti a kávičku - výlučne z krásneho porcelánu.

Najviac však bola zaťažená na svojich vnukov Tomáša a Andreja, na ktorých sa upla po smrti svojej dcéry Sone (†34), ktorú volala Ninočka. Magda Paveleková, ktorú ľudia poznali ako Majdu, by sa 7. júna dožila 89 rokov.

Naše niekoľkohodinové stretnutie sa odohralo v prostredí luxusného kaštieľa v Studenom, kde si platila členstvo v tamojšom klube. To jej zaručovalo absolútnu intimitu a útočisko pred fanúšikmi. „Vážim si, že majú radi svoju Pavelečku, ale potrebujem aj svoj pokoj a súkromie, kde ma obskakujú a kde môžem pracovať alebo debatiť so svojimi priateľmi,“povedala nám pri šomloi haluškách.

Hoci sme vedeli, že niektoré z jej historiek o tom, že je baronesou, ktorá pochádza z významného a bohatého rodu Koháryovcov, sú bájky, milovali sme ju aj pre ne. Taká, akú ju ľudia poznali, bola aj v súkromí. Keď jej v jednom momente pri bazéne zazvonil telefón, upozornila nás: „A teraz ticho, budem klamať. To by som nevydržala s nervami.“

Prosila za Gizku

Magda Paveleková rozhodne nebola žiadna trochárka. Členstvo v klube využívala vedľa špičkových biznismenov či politikov nielen pre božský pokoj, ktorý tu nachádzala, ale aj pre iné benefity. „Dvakrát som sa otočila a hneď som mala sponzora na krst kuchárskej knihy, ktorú sme dali dokopy s Gizkou Oňovou. Príďte, bude fantastická žranica,“ pozývala nás.

V tom čase boli najlepšími priateľkami. „Vždy keď ma volajú na nejakú akciu, beriem aj Gizku. Je s ňou zábava a je to aj výborná šoférka. Bola by som veľmi rada, keby ste s ňou niekedy do PLUS 7 DNÍ spravili pekný rozhovor. Len si potom nachystajte aspoň dve hodiny, pretože vám bude chcieť všetko povedať. Ale keď nie je v televízii, ťažko sa dostane do novín, ja viem,“ zhodnotila.

Časy, keď sa zo speváčky slovenských a maďarských šlágrov Gizky Oňovej stane vďaka televízii slávna Svokra, boli v nedohľadne. O popularite, ktorú si dnes Gizka užíva, v tom čase zrejme ani nesnívala a iste by jej nenapadlo ani to, že pred smrťou pani Magdy u kamarátok nastane rozkol. „Nedávno som bola štyri týždne v nemocnici, nemala na mňa vôbec čas, ani jednu správu mi nenapísala,“mala na ňu Majda ťažké srdce v tom čase.

Rok predtým ovdovela a Gizka sa už čoraz viac dostávala do povedomia ako Svokra. „Nechápem, ako to televízia môže vysielať,“fľochla vtedy už zúbožená herečka na invalidnom vozíku.   

Len porcelán     

Poďme však späť do lepších časov. Majda počas nášho stretnutia nadšene obdivovala šálku, v ktorej jej čašník priniesol kávu. „Krásny porcelán. Ja si potrpím piť kávu výlučne z porcelánu. Veľa hercov ju pije z kadejakých plechových hrnčekov alebo ako Vlado Müller z horčičáka. To je u mňa vylúčené. Ja by som to nezniesla,“ hovorí.

Potom pripomenula, že sa jej rozšírila zbierka starožitných šálok, ktorou bola povestná. „Pavelekovi sa to nepáči, ale ja som Blíženec, takže so mnou si ni­kto neporadí. Najhoršie je, keď si moje novozbohatlícke kamarátky kúpia drahé šálky v honosných škatuliach. Z toho by som radosť nemala. Ale keď mi niekto priniesie nejakú starú, zo svojej domácnosti, a ešte sa ospravedlní, že tanierik je trošku naštrbený, hovorím, nevadí. Veď je to pamiatka na zašlé časy. Ja mám v zbierke aj esesácku šálku. Minulý týždeň bola Gizka u svojej svokry a tam uvidela takú milenú šáločku. Hneď mi ju priniesla,“spomínala opäť kamarátku.

Elitná fanúšička

V žoviálnom rozhovore sa nám posťažovala aj na svojich fanúšikov. „Píšu, ako ma majú veľmi radi, a potom si vypýtajú peniaze alebo šaty, z ktorých som už vytlstla. Bohužiaľ, nevytlstla. Furt som tlstejšia a tlstejšia,“ prehodila.

Podľa vlastných slov reagovala len na listy so žiadosťou o podpísanú fotografiu. „V máloktorom liste príde aj ofrankovaná obálka. Takže to musím kupovať ja a ani tie fotky nie sú zadarmo. Potom s tým musím ísť na poštu a poslať to. Ale toto pre nich urobím rada,“povedala nám a dodala, že sú aj horšie veci, ktoré jej fanúšikovia, hoci v dobrej viere, vyvádzajú.

„Idem si po ulici a zrazu len počujem: Pavelečka a živá! Hneď je pri mne a zhovára sa so mnou ako s dávnou kamarátkou. Minule ma v Dudinciach jedna pani skoro utopila v bazéne. Vrhla sa na mňa, že ma musí bozkať. Nemusíte! - povedala som jej, no už ma objímala okolo krku tak, že ma stiahla pod vodu. Nemôžem sa hnevať, že ma má rada, ale ja si veľmi vyberám, s kým sa chcem bozkať,“prezradila nám o dôvod viac, prečo hľadala pokoj vo VIP klube v Studenom.

Aj tu sa jej však pravidelne prihovárala jedna elitná fanúšička. „Všetci títo bohatí biznismeni tu majú len jednu bláznivú herečku Pavelečku a speváka Haberu. Len on si to tu dokáže zaplatiť. Aj tak som ho tu ešte nevidela. Len jeho Danielu Peštovú s deťmi,“prezradila. „Keď tu sedím a niečo si píšem alebo sa učím, hneď je pri mne. Hovoria o nej, že je veľmi namyslená, ale nie je to tak. Je úplne normálna, a preto si tu možno nevie nájsť kamarátku. Hovorím jej, že je chudá ako pes. Na obed si dá tri listy šalátu. Ja si ju vypočujem, ale viete ako, sem chodím buď pracovať, alebo oddychovať,“ priznala akoby previnilo.

Všetko pre vnukov   

Jediné, o čom pani Majda nechcela nikdy hovoriť, bol jej komplikovaný vzťah k otcovi jej vnukov. Hoci celú profesijnú kariéru rozdávala humor a radosť, dusila v sebe veľké trápenie a výčitky svedomia. Umáralo ju, že po vydaji jedinej dcéry Sone - Ninočky s ňou nemala ideálny vzťah. Veľmi dôrazne jej dávala najavo, že jej o dvadsať rokov starší manžel Stanislav Vančo pre ňu nie je ten pravý.

Vzťah matky a dcéry to tak naštrbilo, že spolu istý čas takmer nekomunikovali. Cestu k sebe našli, až keď otehotnela. Po smrti dcéry na nádor s metastázami v pečeni sa Majda upla na vnukov Tomáša a Andreja a snažila sa im všetko mnohonásobne vynahradiť. Ako-tak si našla aj cestu k zaťovi. Dokonca súhlasila s návrhom, že po skone jej dcéry si podá zoznamovací inzerát a nájde užialeným deťom, prvákovi Andrejovi a škôlkarovi Tomášovi, novú mamu.

Aby na mamu nezabudli, Majda im často o nej hovorila. Platila im jazykové kurzy, učila sa s nimi, chodila s nimi na dovolenky, trávili u nej víkendy aj väčšiu časť letných prázdnin. Zaťovi Vančovi sa pričasté výlety synov priečili, no Paveleková jeho argumenty veľmi neakceptovala.

Vnukovia boli jej prioritou a jedinými dedičmi. Okrem iných vecí im v poslednej vôli zanechala obrovský dom v Dunajskej Lužnej, v ktorom prežila posledné roky. Tí dedičstvo predali a z utŕžených peňazí si kúpili byty. 

Takto išiel čas s milovanou "PAVELEČKOU". Pozrite si špeciálnu GALÉRIU