Traduje sa, že keď Dalibor Janda nahrával v štúdiu svoj hit Tisíckrát krásnejší, než jsou prachy, Ladislav Štaidl (†75) od mixpultu doplnil: „Jsou prachy.“ A nepovedal to náhodou. Jeden z najvplyvnejších ľudí československej hudobnej brandže bol naozaj zaťažený na peniaze a absolútnu finančnú slobodu. To je zároveň odpoveď na otázku, prečo v roku 1991 definitívne sekol s muzikou a začal podnikať. Ako šéf orchestra Karla Gotta by biedu rozhodne netrel, no spolu s revolúciou padol aj jeho neobmedzený vplyv v hudobnom priemysle a to nezniesol. „Navyše vedel, že zarobiť muzikou už nebude také ľahké,“ povedal pre PLUS 7 DNÍ jeho blízky priateľ a kolega, saxofonista Felix Slováček (77).

Hudobný génius Štaidl bol nespútaný sukničkár, jeho posteľou vraj za manželkinej tichej tolerancie prešlo mnoho dievčat. Známy bol aj nekompromisným a direktívnym vystupovaním. K svojim milenkám sa však správal zväčša ako džentlmen, s najznámejšou z nich, speváčkou Jitkou Zelenkovou (70), si dokonca celý život vykali. Aj taký bol Ladislav Štaidl, ktorý sa posledné obdobie už najradšej zdržiaval doma. Napriek tomu ho skolil koronavírus.

Partia sa rozpadá

Partička okolo Karla Gotta sa postupne rozpadá, no spomienky, ktoré bežní smrteľníci nikdy nezažijú, ostávajú večné. Ako prvý opustil hviezdny tím Ladislavov brat, textár Jiří Štaidl, ktorý sa ako tridsaťročný zabil na aute. Po období nevídaných úspechov postupne odpadol klavirista Rudolf Rokl, textár Zdeněk Borovec, skladateľ Karel Svoboda, spevák Karel Gott a pred pár dňami aj ich šéf Ladislav Štaidl.

Začínal vedľa Mikiho Voleka, spolupracoval so skupinou Olympic, no jeho legenda sa začala písať, keď v roku 1965 s bratom Jiřím a Karlom Gottom založili Divadlo Apollo a o dva roky využili slávne polročné angažmán v Las Vegas.

Zaujímavé je, že v oslnivú kariéru vedľa Gotta v začiatkoch neveril. „Ani náhodou. Tenori neboli naše idoly. Ale stalo sa,“ vyjadril sa Láďa s odstupom rokov pre PLUS 7 DNÍ.

Už ho to nebavilo

Rozoberať kariéru hudobného génia Ladislava Štaidla by bolo nosením dreva do lesa. Hity nepísal len pre Gotta. Jeho Kávu si osladím, Trezor, Čo o mne vieš, Oheň voda vítr či Málo mě zná pozná každý. Keď mu pieseň Mží ti do vlasů odmietol Gott, naspieval si ju sám. Posmelený obrovským úspechom si napísal ďalšiu pieseň Jsou dny, když svítá o něco dřív, ktorá sprevádzala seriál Skúšky z dospelosti. Vo vydavateľstve Supraphon si dokonca vyboxoval vlastný album. Aj taký bol Láďa Štaidl.

Ambicióznosť z neho vyprchala krátko po Nežnej revolúcii, keď jeho tvorbu na druhú koľaj odsunula svetová produkcia. Na odchod zo scény vtedy pomýšľal aj Karel Gott, frustrovaný aj z toho, že ho v roku 1987 Štaidl, kapelník orchestra, ktorý ho sprevádzal, opustil. So stratou najväčšej opory po štvrťstoročí sa nevyrovnával ľahko. „Najhoršie bolo, že som sa to dozvedel z novín. Vraj sa nechávam ovplyvňovať nevhodnými radcami, no ja o žiadnom svojom krachu nemám tušenia. Ale poviem vám, zarazilo ma, že mi to nepovedal do očí. A to napriek tomu, že som vedel, že ho tie naše turné už nebavia. Tie jeho nálady som znášal s veľkou námahou. Znervózňoval ma a ja potrebujem, zvlášť pred koncertom, pokoj a povzbudenie,“ povedal nám majster Gott v jednom z dobových rozhovorov.

Po revolúcii zanechal Láďa celú hudobnú brandžu, no nepriatelia sa z jeho odchodu zo scény radovali len chvíľu. „Pobavilo ma ich sklamanie, keď zistili, že podnikaním zarába obrovské peniaze, a zároveň precitnutie, že ten ‚zatracený‘ Štaidl je úspešný vo všetkom, na čo siahne,“ vyjadrila sa spisovateľka Zdena Frýbová.

Nechodil nikam

Únavné koncerty boli len jedným z dôvodov, prečo Láďa sekol s kariérou. Nevoňalo mu ani lus­trovanie - verbálne ataky na to, že bol s kapelou výstavnou skriňou a pochlebovačom socializmu. „Chvíľu som chcel produkovať mladých, ale, našťastie, ma to rýchlo prešlo a začal som uvažovať racionálne. Miloval som svoju prácu aj celú brandžu, no musel som s tým seknúť. To je ako slepé črevo. Keď ho včas nevyoperuješ, zahubí ťa. Hudba mi vzala lásku k hudbe,“ vysvetlil, prečo už nemá najmenšiu chuť chytiť do ruky gitaru.

Jeden z mála kolegov, ktorý Štaidlovo rozhodnutie chápal, bol Felix Slováček. „Nebudete mi veriť, ale my sme sa o tom s Láďom nikdy nebavili. Vedel som, že vie, čo robí, pretože to bol racionálne zmýšľajúci chlap, ktorý bol vo všetkom absolútne perfektný. Keď sa dalo zarábať muzikou, robil muziku, a keď zistil, že to už také ľahké nebude, začal podnikať a robiť veľký biznis. Nedávno som našiel na chalupe tašky z jeho tehelne a teraz takáto zdrvujúca správa... Je to tragédia. Už sa rúbe v našom lese,“ povzdychol si Felix, keď sme mu zatelefonovali do Prahy.

S Láďom hovoril naposledy pred rokom. „On nikam nechodil. Mal rád svoj pokoj. A nebavilo ho baviť sa o muzike. Skôr sme rozprávali o dobrom jedle, ako je vonku alebo o dovolenkách. Úplne bežné témy,“ dodal Felix.

Sokov likvidoval

Najväčšia časť Štaidlových porevolučných príjmov pochádzala z tehelne, no s dvomi Američankami podnikal aj v potravinárskom sektore. Skúpy však nebol, v reštauráciách za priateľov rád platil a peniaze bez problémov aj požičiaval. „Aj ja som ho raz požiadal o pôžičku. Keď som si po peniaze prišiel do jeho bytu, sedelo tam prekrásne osemnásťročné dievča. Usedavo plakalo zničené láskou k nemu. On flirtoval s každou a kosil to rad za radom,“ zaspomínal si v minulosti pre náš týždenník spevák Michal Penk.

O nevere sa v jednej televíznej relácii Štaidl rozhovoril s Milanom Lasicom. „Je dobré partnera občas vymeniť a potom zas hupky-dupky domov,“ vysvetľoval slovenskému komikovi český plejboj. Štaidlova manželka Áňa, podľa Penkovho vyjadrenia, na jeho bohémske výstrelky časom rezignovala.

Pomáhal aj začínajúcim spevákom, no len vtedy, ak v nich necítil soka pri objektoch svojich sexuálnych túžob. Keď Petr Kotvald odišiel od Stanislava Hložeka a Hany Zagorovej, šéf kapely Karel Vágner mu vraj zahatal cestu k nahrávaniu nových skladieb a vystupovaniu v televízii. „Vtedy mi Láďa veľmi pomohol. Nielenže mi vybavil termín nahrávania sólového albumu, ale napísal mi aj zopár skladieb,“ pochválil sa Kotvald.

Štaidl mal veľké plány aj pri Michalovi Penkovi. „Keď som mu zaspieval pri piane, nadchol sa a hovorí: ‚Vidím biele krídlo. Budúci rok je Európa naša.‘ Lenže potom sa dozvedel, že chodím s Ivetou Bartošovou, a tým sa všetko skončilo,“ zasmial sa Penk. „Problém bol aj to, že som sa jej snažil radiť vo výbere repertoáru. Štaidl nebol zvyknutý na to, že ho niekto neposlúcha. Ivete vždy hovoril: Jeho nepočúvaj. On sa zničí sám.“

Michal Penk, ktorého kariéru zahubili drogy, prehovoril pre PLUS 7 DNÍ aj o zvláštnej aure, ktorú velikán Ladislav Štaidl vyžaroval. „On bol v Jevanoch susedom Karla Svobodu. Raz sme stáli v záhrade u Svobodu a Štaidl jedol jablko. Ohryzok potom hodil cez plot a vzápätí sa zháčil: ‚Do prdele, ja som si neuvedomil, že nie som doma.‘ On bol veľmi špecifický. Vždy mal perfektný vkus. Jeho kožený kabát musel byť zladený s Mercedesom, na ktorom práve jazdil. Pôsobil ako pravý americký gangster. Akákoľvek debata s ním bola len na tri slová a hneď zmizol v nejakej akoby žiare. Vzbudzoval rešpekt a každý bol z neho nervózny. Nebyť najlepší a najvplyvnejší by nezniesol. Aj preto podľa mňa zmizol z brandže,“ opísal nám Penk Štaidla svojím uhlom pohľadu.

Prepočítal sa

Ladislav Štaidl sa oženil ešte v roku 1974, vzal si právničku Annu, s ktorou splodili dvoch synov a dcéru. Žena, ktorú každý volal Áňa, mu vytvárala perfektný servis, zázemie a s ťažkým srdcom mu tolerovala milenky. Keď Štaidl ukončil svoj dlhoročný pomer s Jitkou Zelenkovou, bola prešťastná, no nie dlho. Na scéne sa totiž objavila mladučká Iveta Bartošová. Ťahal to s ňou od roku 1986. Krehká blondína však odmietala byť domácou paňou, ktorá vytvára manželovi zázemie. „Chcel od nej rovnaký servis, aký som mu poskytovala ja, no to odmietala. Bola cieľavedomá, tvrdá a vždy dosiahla svoje,“ opísala pre PLUS 7 DNÍ Áňa Štaidlová povahu Ivety Bartošovej.

Speváčka si nenechala skákať po hlave, takže po trinástich rokoch mu dala zbohom. Keď Láďa vo svojej knihe napísal, že ľutuje odchod od manželky a vzťah s Ivetou nazval omylom, popová princezná bola vo vytržení. Ich spoločnému synovi Arturovi dokonca bránila v stretávaní s otcom, no ten si to napokon presadil. Ladislav Štaidl sa v synovi videl, urobil by pre neho čokoľvek, hoci pôvodne dieťa s Ivetou odmietal. Po jej prvom tehotenstve ju dokonca vo štvrtom mesiaci prehovoril na potrat. Počítal jej plodné a neplodné dni, no napriek tomu sa Bartošovej podarilo opäť otehotnieť. „Bolo to na Floride, kde sme prežívali veľmi pekné obdobie,“ prezradila Iveta českým médiám.

Keď sa Štaidl s Bartošovou rozišli, Artur mal tri roky. Dnes je z neho dospelý, dvadsaťštyriročný muž, ktorý by sa najradšej živil tvrdou rockovou muzikou. „Je to môj syn a veľmi mu fandím, aj keď tento štýl hudby nemám veľmi rád. Som však rád, že má koníčka, ktorý ho odvádza od oveľa horších vecí. Ja len dúfam, že narazí na nejaké slušné dievča, ktoré ho neraní,“ vyslovil Štaidl zbožné prianie pred českými médiami krátko pred smrťou.

Podľa dostupných informácií geniálny muzikant a pozoruhodný človek skonal po napadnutí koronavírusom. Nepomohol ani revolučný liek remdesivir, ktorý mu podali. V nemocnici, neďaleko jeho slávneho domu v Apolinářskej ulici, mu vypovedalo srdce. Jeho zdrvené deti - Jiří (46), Jan (44), Karolína (38) aj Artur boli pri ňom.

 

Ďalšie ženy jeho života

Diskrétna Áňa

Manželka hudobného velikána dlhé roky tolerovala jeho zálety. Na Ladislavov nečakaný skon niekoľko dní nereagovala.

Zamilovaná Jitka Zelenková

Gottova vokalistka prežila so Štaidlom vášnivý vzťah „ako z filmu“, ktorý trval jedenásť rokov. Po jeho smrti zverejnila stanovisko medzi prvými: „Niektoré správy sa prijímajú veľmi ťažko. Úprimnú sústrasť predovšetkým rodine a Vám, Láďo... však Vy viete. Ďakujem.“

Naštvaná Dara Rolins

Ladislav Štaidl v jednej zo svojich kníh tvrdil, že jeho milenkou bola aj ešte neplnoletá Darinka Rolincová. Speváčku jeho slová rozčúlili, popierala ich. „Pripíjam na život a posielam spomienku do neba na tých, ktorí nás opustili, a úsmev za to, že sme ich na svojej ceste životom stretli,“ napísala po čiernom víkende na sociálnej sieti.

Pozrite si obrovskú GALÉRIU záberov Ladislava ŠTAIDLA a jeho najbližších. Takto vyzerá jeho manželka, ktorú celý život podvádzal 

Prečítajte si aj: