Šoubiznis vymenil za duchovno. Ivan Kubán (41) miešal pod menom Billy Hollywood karty v slovenskom hudobnom priemysle, dlhé roky bol súčasťou hiphopovej formácie H16 a na konto si pripísal spolupráce s najznámejšími rapermi - Majkom Spiritom, Vecom, Orionom, Ektorom, Delikom, Separom či Suverenom. Pred rokmi sa však rozhodol, že svet šoubiz­nisu opustí a svoj život zmení od základov. Vydal sa duchovnou cestou plnou meditácie a odbúravania stresu. Starodávnemu čínskemu cvičeniu čchi kung, ktorému sa začal venovať, podľahla po jeho boku aj speváčka Zdenka Predná (38).

Vzdal sa kariéry

Billyho Hollywooda, ako si Ivan Kubán na hudobnej scéne vravel, už na koncertoch nestretnete. „V istom bode kariéry som cítil, že robím to, čo so mnou vôbec nerezonuje. Na základe toho som prehodnotil svoj život a v podstate som sa navrátil k veciam, ktorým som sa venoval pred kariérou, zhruba v pätnástich rokoch,“ hovorí Kubán pre PLUS 7 DNÍ.

FOTO v GALÉRII

Niekdajší hudobný producent dnes hlása, že celý život je duchovná cesta. Treba do nej započítať aj obdobie, keď bol dídžej a zaujímal sa o plytkejšie veci. „Bez toho by nebolo to, čo je dnes,“ myslí si Ivan, ktorý sa k bývalej profesii zrejme nevráti. „K hudbe, akú som robil predtým, asi nie, ale držím sa pravidla - nikdy nehovor nikdy. Hudbu robím stále - nie na koncertné pódiá v kluboch, ale na meditáciu a relax,“ prezrádza nové životné smerovanie.

Pohltilo to aj Prednú

Aktuálne sa Kubán venuje meditáciám a starodávnemu čínskemu cvičeniu čchi kung, ktoré sa považuje za neodmysliteľnú súčasť najvyšších techník v bojovom umení. Opísať sa dá ako „pomalé plynulé pohyby sprevádzané rytmickým dýchaním a pokojným stavom mysle“. Výsledkom je lepšie zdravie, dobrá nálada, potláčanie depresie a stresu a pomáha tiež rozvíjať ľudský potenciál.

„Východné kultúry sú pre mňa zaujímavé hlavne tým, že sa tam zachovalo veľa písomností, z ktorých sa dá čerpať a učiť sa. Kladie sa dôraz na vnímavosť voči svojmu životu a sebe v celosti, a tak človek naozaj začne pracovať s vecami, ktoré potrebuje vyriešiť, a nie ich odsúvať,“ vysvetľuje nový slovenský guru. Vedomosti si nenecháva len pre seba, chodí prednášať a učiť ľudí, ako sa zbaviť stresu. „Pokiaľ ide o Slovákov, aj tu panuje pretlak informácií. Z každej strany na človeka niečo vyskakuje a vo výsledku je z toho pekný guláš. Tou najväčšou chybou podľa mňa je, že dnes ľudia radšej čítajú sto kníh o meditácii, ako by si sadli a meditovali.“

Ivan Kubán svojím učením oslovil aj speváčku Zdenku Prednú. Tá jeho niekoľkodňové meditácie absolvovala viackrát. „Bola som na troch pobytoch a je to bomba,“ nadchýna sa bývalá superstaristka. Zisťovali sme preto, či sa aj ona nesnaží zmeniť životné zameranie. „Nie, ale nechodím tam ani pre stres, ktorý, chvalabohu, nepoznám. Zaujímam sa o čchi kung a, samozrejme, o aktívny oddych,“ priznala nám Predná, ktorá Kubána pozná dlhšie, sú kamaráti a teraz v ňom našla aj svojho „duchovného vodcu“.