Februárové voľby budú podľa Michaela Kocába na Slovensku hlavne o tom, koho už doslova z trucu ľudia voliť nebudú. „Počkajte si na výsledky, ktoré zaiste prekvapia. Vykašlite sa na prieskumy a spomeňte si na prezidentské voľby, keď to tiež vyzeralo inak, ako to dopadlo.“ Upozorňuje na nebezpečenstvo extrémistov. „Majte na pamäti, že pravicový aj ľavicový extrémizmus viedol v minulom storočí k najväčším katastrofám v priebehu ľudstva. Či už to bol Hitlerov nacizmus, alebo komunizmus. Oba pracovali s terorom, násilím a vraždením. Stačí si prečítať dejiny 20. storočia a tieto dva póly musíme odmietnuť, aj keby na prvý pohľad prinášali nejaké ľúbivé recepty na riešenie problémov. Odpoveď je jednoznačná, pravicový i ľavicový extrémizmus skôr či neskôr začne topiť politickú realitu v krvi.“

Havlovi radil za sviečkovú

Muzikant a občasný politik dodáva, že sa celý život drží múdrosti svojho otca farára. „Po účinku ťěžká rada, třebaže to jinak chtěl. Když měl čerta kamaráda, musel za ním do pekel.“ Zdôrazňuje, že každý je zodpovedný za to, s kým sa kamaráti, s kým sa dá do spolku. Vrátane politikov. „Neobstoja výhovorky, že ten alebo ten bol dobrý, on nič neurobil, len sa dal dokopy s tým a tým… Najdôležitejšia vec je, do akej partie sa zaradíš, v živote i v politike,“ prízvukuje rebel z Česka.

Hoci sa vyše tridsať rokov pravidelne vyjadruje k veciam, ktoré ho hnevajú, nestal sa profesionálnym politikom a partajníkom. Prečo? „Som predovšetkým roker, muzikant. V politike som si len vytvoril priestor, že ak mám dôvod sa ozvať, tak sa hlasno ozvem. A to mi stačí, nechcem sa tlačiť do nejakých strán. Odrádza ma povesť, ktorú získali politici v posledných desaťročiach u vás i u nás. Vôbec nejde o to urobiť niečo pre štát a jeho občanov, ale len o zveľadenie vlastného majetku, a to mi je z duše odporné. Nechcel by som do tejto partie patriť. Všetku prácu, ktorú som robil pre národ, som robil zadarmo. Dvanásť rokov som bol poradcom prezidenta Havla a nevzal som ani korunu. Jasné, niekedy mi uvarili dobrú sviečkovú.“ (Smiech.)

Politický triler „o zamate 89“

Jeden z hlavných aktérov Nežnej revolúcie v novembri 1989 (v Česku zamatovej - pozn. red.), osobný priateľ prezidenta Havla, spoluzakladateľ legendárnej kapely Pražský výběr, skladateľ a bývalý minister pre ľudské práva nedávno krstil hrubočiznú knihu Vabank. Michael Kocáb tvrdí, že po jej prečítaní zmeníme pohľad na priebeh novembrového prevratu a zmiznú rôzne sprisahanecké teórie, ktoré sa šíria internetovým éterom.

„Tie rozprávky, ktoré hovoria o tom, ako nám to Gorbačov chcel dať a ako to komunisti rýchlo vzdali, nie sú pravdivé. Občania si vybojovali slobodu doslova natvrdo a prekvapili celý východný blok i komunistickú verchušku. Komunizmus nebol na taký razantný výstup pripravený. My sme to valili takou rýchlosťou, dávali národu také optimistické správy, že je to vyhraté, že sme tým víťazným heroickým ťažením nepripúšťali iný výsledok a prevalcovali verejnú mienku,“ predstavuje hrubočizný, takmer 600-stranový politický triler legendárny hudobník. Dodáva, že v krajine zostalo žiť 1,65 milióna komunistov a ich rodinných príslušníkov.

Ako dnes Michael Kocáb žije, nájdete v GALÉRII

Pokračovanie na ďalšej strane.