Butikový hotel, ktorý stojí v Bratislave nad Národnou radou, je zasadený za hustou stromovou výsadbou a navrhnutý je v štýle rodinného domu. Zvyčajne ste v ňom pred koronou našli vysokú koncentráciu známych tvárí.

Svoju politickú rodinu si tam pozýval Martin Kvietik, mimochodom, aj vášnivý poľovník. Spolu s Petrom Gabalcom má Kvietik v rukách investičnú skupinu Slavia Capital, ktorá hotel postavila. Už dlhšie sa hovorilo o prienikoch investičnej skupiny so Slovenskou národnou stranou a aj o tom, ako využíva napojenie na viaceré rezorty, ktoré malo v rukách práve SNS.

 

Zadržaný


Národná kriminálna agentúra v rámci akcie Dobytkár zadržala v stredu neskoro večer finančníka Martina Kvietika z investičnej skupiny Slavia Capital. Akcia Dobytkár je súčasťou vyšetrovania prípadu korupcie z prostredia Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Pod Dankovu SNS v minulom volebnom období patrila aj Pôdohospodárska platobná agentúra, ktorá prerozdeľuje stovky miliónov z eurofondov.

Posedenia

Ak ste sa teraz zamysleli, či je finančník Martin Kvietik rodina so slávnym hercom Štefanom, tipovali ste dobre. Martin, syn legendárneho umelca, sa vrhol na vysoký biznis, ale jeho syn Matúš už kráčal v dedových šľapajách. Zahral si v markizáckom seriáli Sestričky a v niekoľkých divadelných predstaveniach.

Vráťme sa však k politike. Sivá eminencia Martin Kvietik zo skupiny Slavia Capital sa na pravidelnej báze stretával v hoteli Albrecht na Mudroňovej s poprednými politickými špičkami Slovenskej národnej strany, chodil k nemu aj Andrej Danko. Šofér ho priviezol zväčša pred hlavný vchod, na Danka čakal, kým neskončí. Hlavným vchodom vstupujú skoro všetci, čo chodia na stretnutia v limuzíne so šoférom. Návštevy bez šoférov chodia zvyčajne zadným vchodom, kde sa nachádza parkovisko. Nie je to však pravidlo.

Podobne podelené v hoteli boli aj Kvietikove návštevy v interiéri. Tí menej podstatní sa s ním stretávali v konferenčnej miestnosti, za zatvorenými dverami. Že je tam zasadanie, bolo veľmi ľahké spozorovať. Čašníci nosili plné ruky tanierov do útrob zasadačky. Kvietik svojich hostí vždy štedro pohostil. Stretnutia s dôležitejšími ľuďmi sa odohrávali diskrétne na hornom poschodí, kde sú hotelové izby.

Skúpy Hrnko

Niekoľko dní po tragickej havárií lietadla, kedy prišla o život manželka, dcéra a syn Antona Hrnka, prišiel ku Kvietikovi do hotela poslanec SNS. Na parkovisku luxusného hotela neďaleko Národnej rady dorazil v naleštenej limuzíne nemeckej značky. Z nej najprv vystúpil šofér, následne Anton Hrnko. Politikovi pridržal pri vystupovaní dvere a sprevádzal ho dva metre za ním až do hotela. Tam sa podpredseda SNS stratil do diskrétnych priestorov. Vzápätí sa objavila šéfka agrorezortu Gabriela Matečná. Hrnkov šofér sa po desiatich minútach vytratil. Sadol do limuzíny a odišiel. Podpredseda SNS neopustil hotel ani v neskorých večerných hodinách. Keď sme sa druhý deň Hrnka pýtali na stretnutie, bol extrémne podráždený. „A čo je vás do toho?" Vzápätí dodal: „Bolo to súkromné," a telefonát bez pozdravu ukončil. Čo robila v tom čase v hoteli Matečná, sme sa tiež nedozvedeli. Stanovisko nám jej hovorca Michal Feik neposkytol.

Anton Hrnko vchádza do hotelu na stretnutie.
Zdroj: Archív

Kamaráti

Ku Kvietikovi chodil rád aj predseda neúspešnej strany Dobrá voľba, Tomáš Drucker. S Kvietikom sa poznajú podľa jeho slov roky: „Kamarátstvom sa začal Kvietik prezentovať, keď Drucker získal prestížnu pozíciu generálneho riaditeľa Slovenskej pošty,“ dozvedeli sme sa od ich blízkeho známeho. Stretávajú sa roky, Drucker chodil do jeho hotela aj v období, keď sa stal s požehnaním Smeru na chvíľu ministrom vnútra. Na poste vydržal tri týždne: „Nemyslím si, že je správne odvolať policajného prezidenta Tibora Gašpara. Nechcem však ešte viac polarizovať spoločnosť, a tak som sa rozhodol odstúpiť,“ povedal vtedy Drucker na margo zloženia funkcie.

V rovnakom období sa mu priťažilo, ozvali sa mu chronické ťažkosti s poškodenou krčnou platničkou, následkom čoho ho museli hospitalizovať. Po prepustení nosil niekoľko dní na krku biely penový fixátor. Takto ošetrený prišiel na Mudroňovu ulicu v apríli minulého roku. Z trolejbusovej zastávky, ktorá je pri hoteli, bol s fixátorom na krku neprehliadnuteľný.

Bývalý minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Do volieb ide teraz so stranou Dobrá voľba.
Zdroj: tasr

V rokovačke

U Kvietika sa Drucker objavil naposledy niekoľko týždňov pred voľbami. Vstúpil zadným vchodom, prešiel okolo baru, zabočil za roh a už ho vo verejných priestoroch hotela nebolo. Z horného poschodia vyšiel Martin Kvietik, vybehol von a vrátil sa. Šéf strany Dobrá voľba sa vyjadril k jeho vzťahu s Kvietikom s ľahkosťou. Vraj o nič zaujímavé nejde: „Neviem, ktorý deň myslíte, bol som v tejto reštaurácií viackrát. Je úplne možné, že som išiel po stretnutí ešte do rokovačky. Poznám ho a poznám jeho otca dlhé roky a hocikedy, keď sa stretneme, prehodíme pár slov, je to normálne. Do Albrechtu chodím na stretnutia s ľudmi, väčšinou na kávu.”

Že by s Martinom Kvietikom mal niekedy biznisový vzťah poprel: „Iný vzťah, ako ľudsko-priateľský s pánom Kvietikom starším, či mladším nemám, poznajú sa aj naše rodiny. Roky sa poznám so Štefanom Kvietikom aj s jeho synom. Netreba sa tváriť, že nie. Viackrát som ho tam stretol. On sa tam pohybuje často. Nemáme, ani sme nikdy nemali, spoločné obchodné aktivity ani témy na obchodné či iné rokovania. Ale porozprávať sa môžeme o mnohom,“ začal obšírne vysvetľovať ich dobré vzťahy. Na priamu otázku, či má od človeka zo skupiny Slavia Capital pred voľbami finančnú podporu, odpovedal zamietavo: „Prosím vás pekne, toto je na čo potrebné. My financovanie zverejňujeme. Sú to pôžičky našich členov a nie sú to žiadne milióny. Absolútne vylučujem takéto zavádzajúce špekulovanie.”

Veľkopodnikateľ Martin Kvietik a jeho otec, herecká legenda Štefan Kvietik.
Zdroj: Štefan Kvietik

Dištancuje sa

Aký vzťah má Martin Kvietik zo Slavia Capital s našimi politikmi, špeciálne s lídrom SNS Andrejom Dankom nešpecifikoval. Odkázal nás na marketingové oddelenie investičnej skupiny, ktorá sa vraj nechystá nijakým spôsobom zapájať do volieb: „Investičná skupina Slavia Capital ani jej bývalí alebo existujúci vrcholní predstavitelia nikdy žiadnu politickú stranu nesponzorovali a ani sponzorovať neplánujú. Hotel Albrecht je známy svojou pohostinnosťou a vychýrenou kuchyňou a je vyhľadávaný koaličnými aj opozičnými politikmi, právnikmi, podnikateľmi, diplomatmi, umelcami, športovcami, či inými osobnosťami spoločenského života aj vzhľadom na jeho blízkosť k verejným inštitúciám a veľvyslanectvám. Spoliehame sa na vašu profesionalitu a veríme, že nebudete pracovať s konštrukciami a domnienkami.“

O vyjadrenie sme požiadali aj Andreja Danka. Prečo sa stretáva v hoteli s Kvietikom a o stretnutia akého druhu ide nekomentoval. Jeho hovorca Tomáš Kostelník napísal po celom dni čo nám sľuboval stanovisko iba veľmi stručne: “Neviem Vám odpovedať.”

Šokujúci kamión: Stál pred časom na Zlatých pieskoch.
Zdroj: Archív

Prečítajte si tiež: