Keď sa minulý týždeň objavila správa o smrti syna legendárneho herca Ivana Mistríka Michala (†54), Peter Kiss zostal šokovaný. Koľkokrát sa mu snažil v poslednom čase dovolať, toľkokrát jeho mobil zostával hluchý. Veril však, že skôr či neskôr sa na druhej strane Mišov hlas predsa len ozve. Ako keď pred rokmi zdvihol slúchadlo hračkárskeho telefónu, ktorého šnúru si cez okná natiahli z jeho detskej izby až k Mistríkovcom. Ibaže tiché nádeje sa nenaplnili.

Petrov najlepší kamarát z detstva nevyhral boj so svojimi démonmi a zomrel skôr, než mal. Rovnako ako jeho otec, slávny Ivan Mistrík, ktorého si pamätáme z filmov Medená veža, Polnočná omša či Šťastie príde v nedeľu - ten si v štyridsiatich šiestich rokoch siahol na život sám.

Mamin odchod

Boli viac ako susedia. „Mamina sa ako lekárka starala o pána Mistríka aj jeho manželku Enku. Naozaj sme si boli veľmi blízki. Ako bratia,“ spomína Peter na spoločné detstvo na bratislavskom Námestí SNP. Domov chodili len zhodiť aktovku a spať, zvyšok času objavovali svet. „Miško bol také zvedavé dieťa, chcel všetko preskúmať. A neuveriteľne sa z toho vedel tešiť. Ten chalan mal takú radosť zo života,“ opisuje kamaráta, s ktorým trávil prakticky každú voľnú chvíľu. „Ešte aj na dovolenky sme ako rodiny chodievali spoločne. Často k nim na chatu,“ začne nadšene, no zrazu sa odmlčí.

V osudnom sedemdesiatom siedmom roku Mistríkovci práve odtiaľ, po spoločne strávenom prázdninovom týždni, zamierili na dovolenku do vtedajšej Juhoslávie, odkiaľ sa vrátil Michal už bez mamy. Štvrtého augusta ráno neďaleko mesta Pula sotva 44-ročná manželka Ivana Mistríka úplne nečakane podľahla následkom mozgovej príhody. „Keď odchádzali, nebolo jej nič. A potom sa zrazu vrátili s tým, že Enka je mŕtva.“

Skejteri

„Bolo to strašné. A nikto si nevie predstaviť, aké to muselo byť pre dvanásťročného chlapca. Dodnes ho obdivujem, ako to vtedy zvládol,“vracia sa Peter do dní, keď sa kamarátovo detstvo svojím spôsobom skončilo. No aj potom to podľa neho bol ten usmievavý chalan, pozitívny a optimistický, ktorý objavil kúzlo dosky na kolieskach. Vďaka nej, ako spomína ďalší z jeho rovesníkov, dnešný politik Boris Kollár, „zbili skejťácku bandu“. Bola to taká Michalova druhá rodina. „Každý deň sme sa od rána do večera preháňali mestom a popritom zažívali kopu zábavy, také to skutočné priateľstvo a prvé lásky,“pridáva ďalšie spomienky.

Čoskoro Michal získal úplnú rodinu aj doma. Aspoň navonok. Po čase sa Ivan Mistrík zosobášil so speváčkou a učiteľkou angličtiny Marikou Klesniakovou, ktorá bola od neho o sedemnásť rokov mladšia. Michalovi a Ivanovi, staršiemu o tri roky, dokonca pribudol brat Janko. „Lenže ten vzťah vôbec nefungoval,“odhaľuje realitu Kollár, ktorý tak potvrdzuje spomienky mnohých hercových kolegov. Aj podľa nich „mu tá dáma vyvádzala strašné veci“. Presne týmito slovami ich vzťah charakterizoval legendárny Ivan Palúch. Ten ako prvý vbehol do najmenšej izby Mistríkovho bytu, kde si nešťastný Ivan po štyroch rokoch svojho druhého manželstva zobral život. Našiel ho na váľande ležať na chrbte a medzi kolenami mu ležala guľovnica. Pol hlavy mal preč...

Mohol zachrániť otca?

Tragédia, ktorá sa už rozchodiť nedala - zhodli sa kamaráti na tom, čo pre Michala znamenala otcova smrť. Navyše on sám sa netajil tým, že si to, čo sa stalo, vyčítal. Neskôr v niekoľkých rozhovoroch s novinármi spomínal, že keď sa chvíľu predtým s otcom učil texty, povedal mu, že sa chcel zastreliť. „Ja som to v tom veku, bohužiaľ, nepochopil. Nerozmýšľal som nad tým. Neveril som, že to myslí vážne. Bral som to na ľahkú váhu. Inak by som ho bol strážil, nešiel by som do školy. Skrátka, mohol som niečo spraviť pre to, aby sa to nestalo, keby…“Tých keby vtedy zaznelo veľa. Jedno také si v sebe nosí aj Peter. „Presne v to poobedie som Mišovmu otcovi sľúbil, že prídem za ním aj ja. Ale nakoniec som skysol nad knihami kvôli nejakej písomke, čo ma čakala, a povedal som si, že pôjdem až zajtra… A to už bolo neskoro,“odmlčí sa. Večer už videl u susedov len plný byt cudzích ľudí. V sedemnástich teda Michal definitívne osirel. Zostal mu len starší brat Ivan, s ktorým spolu študovali na hotelovej škole v Piešťanoch.

Boli ako bratia: Peter Kiss, vľavo, s Michalom vyrastali v jednom dome.
Boli ako bratia: Peter Kiss, vľavo, s Michalom vyrastali v jednom dome.
Zdroj: Archív P.K.

Po odchode ich otca akoby sa s tragédiami v mistríkovskej rodine roztrhlo vrece. Pol roka po Ivanovi zomrel jeho otec a tri roky nato aj mama, ktorú vzápätí nasledoval hercov najstarší brat a Michalov strýko Viliam. „Ivan bol vtedy, chvalabohu, pre Miša obrovskou oporou. Prežili vďaka jeden druhému,“ myslí si Peter, ktorý bol s Michalom v dennodennom kontakte. Potom ešte niekoľko rokov až do jeho emigrácie za oceán.

Karta sa obrátila

Po maturite sa obaja bratia postavili na vlastné nohy a začali pracovať v gastronómii, ktorú vyštudovali. Hoci podľa Petra sa prinajmenšom Michal mohol vydať aj v otcových šľapajach. „Mal obrovský hudobný aj herecký talent. Keby chcel, mohol sa na to dať hocikedy. Ale nevidel sa tam,“ spomína. Možno to bolo aj preto, že odmietal žiť z toho, že je syn slávneho otca. „Neznášal, keď mu niekto povedal, že je dieťaťom hereckej legendy, takže si môže dovoliť niečo viac. Sám sa tým nikdy nechválil. Bol to neuveriteľne skromný chalan,“ nedá na Miša dopustiť ani po rokoch. Úprimne bol preto rád, že po tragédiách sa karta obrátila. Michal sa oženil a keď sa stal otcom, bol v siedmom nebi. „Bol skvelý tatko, ktorý sa snažil, ako vedel. Nezabudnem, ako sme sa s jeho malým synom naháňali po byte, a on sa z neho neuveriteľne tešil. Skrátka, jeden šťastný otec. Bohužiaľ, nie všetci máme to šťastie oženiť sa na celý život,“dodá Peter s chlapským smútkom v hlase. Ak by to totiž niekomu prial, tak Mišovi. A nielen preto, že ženu, s ktorou prežil dve desaťročia, neprestal po rozvode ľúbiť. Ale aj preto, že na všetko zostal sám. Už aj bez brata. Tridsaťpäťročný Ivan, nečakane ako ich mama, zomrel na srdcovú slabosť.

Samoničiteľ

„Priatelia o otcovi hovorili, že prežil tri životy. Ja som už prežil možno aj štyri. Zdedil som to po ňom. Som samoničiteľ, rovnako ako on,“vyhlásil kedysi Michal. Peter, hoci ich delil oceán, vedel, že tieto slová posledné roky do bodky napĺňal. „Moja mamina mi neustále volala, aby som mu dohovoril. Chcela mu pomôcť, vybavila mu liečenie, ale on už bol zlomený človek. Mával som s ním dlhé telefonické debaty, ale vyhrať nad alkoholom bolo nad jeho sily. Možno keby mal rodinné zázemie, mal by motiváciu… Rozvod bol pre neho asi posledný klinec,“ uvažuje Peter. Na diaľku kamaráta od kraja priepasti odtiahnuť nedokázal a keď prišiel naposledy na Slovensko, už ho nevedel nájsť. „Pred rokom sa mi definitívne stratil.“A zdá sa, že nielen jemu.

Po Michalovej smrti sa objavilo niekoľko podobných správ od tých, ktorí ho poznali. „Miško, odpočívaj v pokoji, toľko som sa ťa pokúšala nájsť, ale nepodarilo sa. Je mi to tak ľúto, ale už ste všetci spolu - mamina, oco a Ivo… Nech je vám tam spolu veselo,“ odkázala mu kamarátka z mladosti. Tam hore s najbližšími, za ktorými sa Mišo od otcovho odchodu chystal. „Ja sa za ním dostanem a vynadám mu, že sa ani nerozlúčil,“ vyhlasoval často, aj keď s humorom. Otec si s kolegami podľa neho vraj postavili v nebi svoj divadelný klub, kde doteraz pijú a hrajú preferans. Takto si ho z detstva pamätal šťastného. Možno preto sa za ním tak ponáhľal.

Vo fotogalérii je syn Ivana Mistríka ešte v čase, keď bol plný síl.

Mohlo by vás zaujímať: