Učíte na rovnakej univerzite, vy ste boli podobne ako ona v Afrike. Ako dobre a ako dlho s ňou poznáte? Nie je vám ľúto, že vás OĽaNO alebo vláda nezapojila viac, tak ako ju, do riešenia krízy s koronavírusom?

Andreu Kalavskú poznám niekoľko rokov, pracovali sme v spolu v tíme p. prof. Krčméryho a stretávali sme sa na rôznych spoločných, hlavne vzdelávacích a pracovných podujatiach. Ja pôsobím v parlamente a do riešenia krízy sú okrem oboch spomínaných zapojené i ďalšie kapacity z radov mojich kolegýň a kolegov.

 

Prekvapilo vás, že pani Kalavská sedí niekoľkokrát do týždňa hneď vedľa premiéra, vystupuje na tlačovkách novej vlády?

Vôbec nie, je to šikovná lekárka, so skúsenosťami riešenia ťažkých situácií v treťom svete, s odborným zázemím a rozhľadom. Igor Matovič iste vie, čo robí, a ja ju podľa toho, ako ju poznám, môžem len odporúčať a som rada, že tam sedí.

Študovali ste v rovnakom čase, približne. Viete povedať, aká bola pani Kalavská za študentských čias? 

Študovala o niečo neskôr ako ja a počas univerzitných štúdií sme sa nestretli.

Na snímke Eva Horváthová (OĽaNO) s ochranným rúškom na tvári a rukavicami skladá poslanecký sľub počas ustanovujúcej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) VIII. volebného obdobia 20. marca 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Michal Svítok
Na snímke Eva Horváthová (OĽaNO) s ochranným rúškom na tvári a rukavicami skladá poslanecký sľub počas ustanovujúcej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) VIII. volebného obdobia 20. marca 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Michal Svítok
Zdroj: Michal Svítok
Poslankyňa Eva Horváthová si vychutnáva zatmenie Slnka.
Poslankyňa Eva Horváthová si vychutnáva zatmenie Slnka.
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/Július Dubravay

Vnímate exministerku Kalavskú, s tým, že máte podobný odborný profil, ako svoju konkurenciu v poli? 

Aj keď sa naše profesionálne pôsobenia prelínali, každá máme vlastnú cestu. V našich odboroch a tobôž v týchto ťažkých časoch nie je namieste hovoriť o konkurencii.

Ako ste ju vy, ako opozičná politička, vnímali, keď pôsobila v rezorte zdravotníctva, buď ako štátna tajomníčka alebo donedávna ako ministerka? Čo zvládala, čo nie?

V tom čase som v politike nepôsobila, ale jej pôsobenie v predchádzajúcej vláde som sledovala a fandila som jej. Priniesla čerstvý závan zdravého rozumu a sympatické vystupovanie, na čo v predchádzajúcej garnitúre aj doplatila. Kto Andreu Kalavskú pozná, vníma jej pôsobenie na ministerstva zdravotníctva z odborného a nie z politického pohľadu.

Príde vám paradoxné, že to vyzerá tak, akoby jej schopnostiam a odbornosti verila súčasná vláda viac ako tá minulá?

Istý paradox v tom je, ale  podstatné je, že funguje v poradnom tíme medzi inými poprednými odborníkmi v oblasti verejného zdravotníctva, epidemiológie a infektológie, kam aj patrí.

Premiér Igor Matovič priznal, že ju pred pár rokmi volal na kandidátku OĽaNO. Boli by ste rada, keby bola pani Kalavská súčasťou OĽaNO?

Hlavne jej prajem, aby bola spokojná v pracovnej i súkromnej sfére a pomáhala tam, kde ju bude najviac treba.

EVA HORVÁTHOVÁ
EVA HORVÁTHOVÁ
Zdroj: archív

FOTOGRAFIE exministerky Andrei Kalavskej si pozrite TU.

Viac o tom, ako sa dostala lekárka Kalavská do politiky a ako jej prácu ministerky hodnotia členovia niekdajšej opozície, si prečítajte v týždenníku PLUS 7 DNÍ.

Mohlo by vás zaujímať: