Predurčila mu herecké zamestnanie a nedávno ho voviedla do vysokej spoločnosti na Plese v opere. Reč je o riaditeľke divadla Nová scéna Ingrid Fašiangovej a jej synovi, seriálovom hercovi Markovi Fašiangovi (32). Umelec, ktorého popularita vzrástla vďaka seriálu Oteckovia raketovou rýchlosťou, nie je naklonený rozprávaniu o sebe, v maminej prítomnosti sa mu však jazyk rozviazal.

Idol dievčatiek

Ešte pred dvomi rokmi bol Marek Fašiang väčšinou dabingový herec a tvrdil, že televízna kariéra a seriály ho nelákajú. „Ak chcem niekde zamachrovať, poviem, že som daboval Harryho Pottera,“ tvrdil. Odvtedy sa veľa zmenilo. Vďaka seriálu Oteckovia, kde stvárňuje postavu ovdoveného veterinára, pobláznil dievčatá a ženy celého Slovenska. Dokonca aj najmladšie. „To, čo sa deje v súčasnosti okolo neho u tínedžeriek, sa dá bez preháňania nazvať hystéria. Šokovalo ma to, pretože dnešné školáčky spravidla ignorujú slovenských umelcov. Teraz je v najväčšom kurze spevák Shawn Mendes či herci Cole Sprouse a Dylan O’Brien. Po tom, čo sa začal vysielať seriál Oteckovia, ich však zatienil Marek Fašiang,“ vyjadril sa šéfredaktor tínedžerského časopisu Vlado Topercer.  Marek Fašiang nárast popularity podľa vlastných slov vníma veľmi intenzívne. „Je to veľký záväzok, pretože si treba dávať pozor na správanie. Ľudia všetko sledujú. Zatiaľ sú to len fajn reakcie. Odfotím sa v potravinách, ale zľavu mi tam nedajú,“ smeje sa. Pobláznenie pubertiačok pobavilo aj Markovu mamu. „Ak ide o dvanástky, na to si musíš dať pozor,“ prehodila a on kontroval: „Som za ne, samozrejme, vďačný.“

Podnikateľ či herec

Keď Ingrid Fašiangová zapísala desaťročného syna Marka do detskej rozhlasovej družiny, nepočítala s tým, že herecké povolanie mu v budúcnosti učaruje. Vraj len chcela, aby mal čistejšiu slovenčinu, a dúfala, že sa mu raz podarí prepracovať do ozajstného dabingu. „Naozaj som si nemyslela, že sa bude chcieť zviditeľňovať. Za dabingovým mikrofónom sa cíti ako ryba vo vode, ale myslím, že už aj na obraze môže byť,“ hodnotí jeho účinkovanie v seriáli Oteckovia. „V detstve bol hysterický. Tie jeho bezsenné noci a buntošenie si dodnes pamätám, pretože už bol predpripravený na umeleckú dráhu. Bolo to trošku turbulentné, ale vyrástol z toho.“ Potom sa dal Marek na štúdium práva a podnikanie. Ako vysokoškolák si už dvadsaťročný s kamarátom otvorili prvú kaviareň a dnes ich má desať, z toho jednu vo Viedni. „Prvé, hoci len malé televízne úlohy som začal dostávať až ako dvadsaťpäročný. Teraz sa to poriadne rozbehlo, no neviem, dokedy to takto pôjde. Preto nechcem všetko staviť na herectvo a snažím sa pokračovať v podnikaní,“ zhodnotil situáciu triezvo.

Oteckovia: Seriálová úloha vdovca ho vyniesla na výslnie popularity.
Oteckovia: Seriálová úloha vdovca ho vyniesla na výslnie popularity.
Zdroj: Archív


To, že bude aj hercom, svojej mame Marek nikdy neoznámil. „Dozvedela som sa to posledná,“ priznala sa a hoci na vysedávanie pred televízorom nemá čas, Oteckov sa snaží sledovať. „Som jeho vážna kritička, rovnako ako on je kritikom našich divadelných predstavení,“ hovorí. No rovnako ako pred časom jej syn vyhlasoval, že nechce účinkovať v televíznych projektoch, teraz tvrdí, že nechce hrať divadlo. „Niežeby som si na to netrúfal. Vo filmovom herectve ide viac o prirodzenosť, a pretože nie som vyštudovaný herec, v tejto polohe sa cítim viac doma. Dobrý divadelný herec potrebuje viac školy. Takže tam sa zatiaľ nevidím. Uvidím, ako bude pokračovať moja seriálová práca,“povedal nám v útrobách divadla, kde kedysi svoje umenie predvádzal Mikuláš Huba, Hana Meličková, Viliam Záborský alebo Ctibor Filčík, čiže najlepší z najlepších.

Lietali aj facky

Marek sa v súčasnosti nesie na vlne popularity, no pozvánku na Ples v opere dostala jeho rozvedená mama, ktorej robil garde. Raz sa tam možno dostane aj so svojou priateľkou Zuzanou, mladšou o trinásť rokov. Ak im to teda vydrží. „Predstavuje mi všetky svoje vážnejšie priateľky. Hoci nie celkom rád, lebo potom je nešťastný, že som s každou predchádzajúcou kamarátka. Už mám celkom slušné portfólio,“ opisuje zaujímavý vzťah medzi matkou a synom pani Fašiangová. Keď sme sa jej spýtali, aké bol Marek dieťa, odpovedal za ňu. „Vynikajúce. Bol som neskutočne dobré dieťa. Stále som poslúchal. Vždy som mal urobené všetky školské úlohy.“ A čo pubertiacke maniere? „Občas priletela taká prek­vapivá, nečakaná facka od maminy. Ani to tak nebolelo, ako to bolo prek­vapenie. Ale poviem vám, výchovný účinok to malo riadny,“ prezradil na záver Marek, ktorý má sestru mladšiu o päť rokov a dvoch malých bratov, dvojičky z otcovho druhého manželstva.

Mohlo by vás zaujímať: