Syn moderátora Martina Nikodýma chcel uspieť vo svetoznámej modelingovej súťaži Elite Model Look, ale vo veľkolepom finále, ktoré sa konalo minulý štvrtok na Pražskom hrade, nevyhral. Presadiť sa však môže tak či tak. Aspoň podľa riaditeľa tejto šou Sašu Jányho, ktorý vyzdvihuje komunikačné schopnosti sedemnásťročného Adama Nikodýma. A slová modelingového experta zrejme treba brať vážne.

Na vrchol nedočiahol: Adam Nikodým nakoniec na vrchol nedočiahol
Na vrchol nedočiahol: Adam Nikodým nakoniec na vrchol nedočiahol
Zdroj: Archív

Veď v jeho očiach je dodnes modlou Adela Vinczeová (37), ktorá sa v rovnakej súťaži ocitla pred dvadsiatimi dvoma rokmi. Ak by sa moderátorka kariéry v modelingu nevzdala, mohla byť dnes podľa Jányho slov minimálne na rovnakej úrovni ako Andrea Verešová (38), s ktorou vtedy bývala na jednej izbe. Exkluzívne fotografie z finále šou Elite Model Look 1996, kde obe súťažili, hovoria za všetko.

Keď Andrea radí

Adela sa do obdobia, keď spolu s Andreou Verešovou súperili o titul Elite Model Look, vracia už len s pobaveným úsmevom. O honosných priestoroch Španielskej sály Pražského hradu, kde sa české a slovenské finále koná
ostatné roky, mohli iba snívať. Vtedy sa začínajúce modelky producírovali v nevábnom bratislavskom Dome ROH (Revolučného odborového hnutia). Na javisku, kde sa kedysi konali komunistické zjazdy, ale aj festival Bratislavská lýra. Spovedal ich vychytený tridsaťjedenročný moderátor Peter Kočiš, navlečený v podivuhodnej hnedej lesklej kombinéze a s ultramodernou briadkou v štýle speváka Craiga Davida. Porote predsedala svetová topmodelka Linda Evangelista. Takže mladučká blondína sa tam cítila ako Alenka v ríši zázrakov.

Adela Vinczeová v roku 1996: V modelingu sa cítila ako Alenka v ríši zázrakov, no s topmodelkou Lindou Evangelistou prehodila pár slov.
Adela Vinczeová v roku 1996: V modelingu sa cítila ako Alenka v ríši zázrakov, no s topmodelkou Lindou Evangelistou prehodila pár slov.
Zdroj: Archív

„Dá sa povedať, že svet módy a modelingu mi bol vtedy dosť ukradnutý. V obliekaní som mala svoj ‚military systém‘, čo znamenalo flanelka a kanady. Ocitla som sa v tom svete len vďaka tomu, že na strednú pri­šla skautka z agentúry a s kamarátkou si nás vybrala. Ale aspoň som sa trošku vypracovala na dámu. Aj moja mama bola rada, že som sa naučila chodiť na opätkoch a trochu sa líčiť. Uhladilo ma to,“spomína Adela, ktorá sa veľmi dobre pamätá na rivalku Andreu Verešovú. „Ona bola o pol roka staršia a dávala mi rady do života. Počúvala som ju vtedy s otvorenými ústami.“

Intelekt na ťarchu

Módny biznis na Slovensku bol v roku 1996 ešte len v plienkach. No zdá sa, že Sáša Jány, vtedy hlavný skaut zodpovedný za výber dievčat, mal šťastnú ruku. „V Adele som videl veľmi silný, moderný typ ženy, aké sa v tom období začali objavovať na módnych mólach v Paríži, Londýne i Miláne,“spomína dnes už z pozície riaditeľa súťaže. „A jej charizma, to je samostatná kapitola. V tomto smere ma zvalcovala už v tom mladom veku. To je ten jej neidentifikovateľný faktor X, ktorý sa nedá nijako opísať. Dá sa časom vybudovať, ale ona ho mala od začiatku,“rozplýva sa.

Veľký svet: Súťaž moderoval Peter Kočiš, Adela nakoniec neuspela.
Veľký svet: Súťaž moderoval Peter Kočiš, Adela nakoniec neuspela.
Zdroj: Archív

Lenže Adela Vinczeová v súťaži nezabodovala. Keďže ju prevalcovala Andrea Verešová a celková víťazka Viera Schottertová, pár mesiacov nato radšej rozbehla kariéru moderátorky. No vraj keby neopustila svet modelingu, dosiahla by možno väčší úspech než Andrea. Prvoplánový sexi vzhľad je v modelingu zrejme na príťaž. „Adela by mohla byť modelkou aj zajtra. S postavou, akú má dnes, strčí do vrecka mnohé finalistky Elite Model Look. Táto súťaž nie je o dokonalej kráse a plastických operáciách ako v iných súťažiach krásy. U nás modelka vysokého levelu má byť štíhla, vysoká, no nemá mať štvorky prsia. To už je iný rozmer. Tereza Maxová dodnes hovorí, že nebyť jej väčšieho nosa, jej kariéra by nevznikla. Aj na Adele je nos zaujímavý a charakteristický. Nedávno som ju videl v reklame na vlasy a tam bolo vidno, že potenciál stále nestratila. To, ako hrala na kameru...“tvrdí uznanlivo.

Čuduj sa svete, Andrea Verešová má úplne iný názor. „Adelka je krásna a zaujímavá žena, no od začínajúcich modeliek sa nevyžaduje značná miera asertivity. Ona bola veľmi zrelá v názoroch, takže pochybujem, že by si nechala robiť so sebou, čo chcú oni. Bez možnosti hovoriť im do toho. Nemôžeme si nič nahovárať. Práca modelky nie je príliš duchaplná, možno práve to ma nakoplo, aby som popritom študovala.“

Andrea verešová
Andrea verešová
Zdroj: Archív

Nikodým bol favorit

Tak ako kedysi finále Elite Model Look nevyhrala Adela Vinczeová, len pred pár dňami nedočiahol na prvú priečku ani Adam Nikodým. Syn známeho moderátora neuspel, hoci mal všetky predpoklady zažiariť. „Priznám sa, Adam bol jeden z mojich tipov na víťaza. Má neuveriteľne komplexnú osobnosť, vynikajúcu komunikáciu, aj skvelú angličtinu,“ dumal Saša Jány, prečo Adama predbehol devätnásťročný Jakub Janírek. „Porota vždy vyberie nejakého víťaza, ale nikdy to nie je len o ňom. Ak Adam bude chcieť zodpovedne budovať svoju kariéru a bude mu šťastie naklonené, môže poriadne zažiariť. Ja v to verím. Kompletne všetci finalisti, ktorí súťažili, majú veľký modelingový potenciál. Kolegovia z Paríža, ktorí boli na finále, hovorili, že toto je úkaz, ktorý je možný len na Slovensku a v Česku. V iných krajinách vyčnievajú dvaja, traja, no len u nás sa dá pracovať so všetkými,“ teší sa.