Nedokázal skrývať radosť. Obľúbený „otecko“ Marek Fašiang (35) sa krátko po Veľkej noci v príbehu na Instagrame podelil o víťazstvo svojej mamy vo výberovom konaní na riaditeľa Divadla Nová scéna, ktoré vyhlásilo ministerstvo kultúry ešte v októbri minulého roka. Hrdý syn zverejnil úryvok z verejne dostupnej zápisnice s dvomi kolami bodovania. Ak sa víťaz oboch kôl zhoduje, komisia ho navrhne ministerke Natálii Milanovej ako najlepšiu voľbu.

V čase, keď sa herec Fašiang chválil, však už bolo štyri dni známe, že druhú päťročnicu vo svojej funkcii nezíska Ingrid Fašiangová (60) tak ľahko. Kým prvé kolo vyhrala, pri druhom nastali komplikácie. Na prvé miesto ju síce navrhlo najviac členov výberovej komisie, ale po opakovanom prepočítaní bodov sa zistilo, že ich mala rovnaký počet ako ďalší kandidát v poradí, režisér Peter Oravec. Preto sa komisia musí stretnúť ešte raz.

Vybaví lepšie

Fašiangová prebrala divadlo začiatkom augusta v roku 2015 z rúk vtedajšieho riaditeľa Juraja Ďurdiaka. Herec prežil ministrovanie Daniela Krajcera aj Mareka Maďariča v rezorte kultúry. Podľa Fašiangovej prezentácie, s ktorou sa na jeseň uchádzala o znovuzvolenie, zanechal jedno zo štátnych divadiel v mínusoch. Kým v roku 2014 mala Nová scéna v červených číslach až 226-tisíc eur, o rok neskôr už takmer len 19-tisíc eur. „Hovorí sa, že to, kam sa divadlo dostalo, nebola úplne Ďurdiakova vina. Istým spôsobom mu vtedy hádzalo polená pod nohy aj vtedajšie ministerstvo. Nemal také dotácie ako jeho predchodca alebo pani Fašiangová teraz. Inak sa to vtedy prerozdeľovalo. Nevedel to lepšie ‚vykšeftovať‘. Generálna má teraz lepšie styky, ľahšie vybaví napríklad aj sponzorov,“ hovorí pre PLUS 7 DNÍ zdroj blízky divadlu, ktorý si neželal byť menovaný.

K aktuálnemu vedeniu nemá žiadnu výčitku. „Za seba môžem povedať, že ja som s jej riaditeľovaním veľmi spokojný. Čo stihla za päť rokov, sa niektorým nepodarilo ani za desaťročnicu. Vidím to iba pozitívne. Keby bola generálnou naďalej, väčšina zamestnancov by bola iba rada,“ hovorí človek, ktorý sa v prostredí Novej scény pohybuje dlhodobo.

Potvrdzuje aj to, čo Fašiangová uvádzala vo svojom uchádzačskom projekte. Zmodernizovala zvukovú aparatúru, šatne, chodby, foyer, krajčírsku dielňu, salónik, kancelárie, baletnú sálu, svetelný park a vytvorila priestor na nové nahrávacie štúdio. „Rekonštruovala sa aj jama (pre orchester - pozn. red.), ktorá sa mohla sprevádzkovať už za Ďurdiaka, ale neboli financie. Preto sa odkladali aj Bedári. Bez nej nemohli hrať,“ konkretizuje zdroj.

Nie až taká ideálna

Môže sa javiť, že podmienky fungovania v divadle sú takýmto spôsobom prechádzkou v ružovej záhrade. Čo v prípade, že nie sú, pýtame sa. Ako dokáže riešiť problémy? „Má dobrý ľudský prístup. Nehráme sa na to, že niekto je viac a iný menej. Sme si rovní. Nemá problém sa porozprávať, aj keby ste ju stretli na chodbe divadla. Ak aj máte problém, dohodnete si ďalšie stretnutie a tam by sa prebral,“ dostávame ako odpoveď. Fašiangová chodí aj osobne blahoželať zamestnancom, ktorí oslavujú narodeniny.

Kritikou na adresu Fašiangovej nešetrila komisia, ktorá mala ešte stále platnú riaditeľku hodnotiť slovne aj bodovo. Kým členovia komisie sa jednomyseľne zhodli na dobre odvedenej práci aj skúsenostiach s manažmentom, podaktorým chýbal pokrokovejší pohľad na ďalšie smerovanie hercov na Živnostenskej v Bratislave.

„Prezentuje mnohé plány do budúcnosti, pri ktorých vzniká otázka, prečo neboli realizované doteraz. Výberom tejto kandidátky by komisia zvolila stabilitu. Bez ambícií. Provinčná budúcnosť priemerného divadla,“ napísala napríklad Eva Babitzová, niekdajšia predsedníčka strany Šanca. Dávnejšie manažovala komerčnú rozhlasovú stanicu, ktorá je v súčasnosti najpočúvanejšou. Ostatným členom komisie sa nepáčilo prehnané vyzdvihovanie práve spokojnosti zamestnancov. Zdalo sa im ako výhovorka. Kedy si komisia vyberie medzi Fašiangovou a Oravcom, nateraz nie je známe.

Otvorený koniec

„Keďže výberové konanie nie je do dnešného dňa ukončené, nebudem sa k tejto otázke vyjadrovať,“ odpovedala nám Ingrid Fašiangová, keď sme sa spýtali, čo si myslí o svojom takmer víťazstve. Podľa informácií PLUS 7 DNÍ sa do rozhodovania veľmi aktívne snaží zapojiť aj neznámy tvorca, ktorý jej posiela anonymné listy. Ani o tom nechcela riaditeľka divadla hovoriť. Namiesto toho vysvetlila, čo bolo ešte treba urobiť okrem naháňania peňazí. „Priniesli sme niekoľko svetových titulov, ktoré mali slovenskú premiéru, premiéry pôvodných slovenských muzikálov, operetu, dramatizáciu románu Rozum a cit od Jane Austinovej, tituly pre mládež a mnohé iné,“ menuje svoje úspechy.

Veľa peňazí ušetrili aj vďaka vlastnému predajnému systému. „Za päť rokov sme sa stali moderným, svetovo uznávaným divadlom s kvalitným, vysokoprofesionálnym umeleckým súborom, s odbornými referenciami a predovšetkým diváckou spokojnosťou,“ zhrnula svoje pôsobenie.

Viac FOTO Mareka Fašianga s mamou nájdete v GALÉRII >>

Rozhodovaniu komisie a poslednému slovu ministerky kultúry Milanovej je Ingrid Fašiangová odovzdaná. „Momentálne je na pani ministerke, či sa bude riadiť odporúčaniami komisie. Za svojimi profesionálnymi výsledkami z minulosti si stojím a myslím si, že aj naďalej dokážem divadlo progresívne viesť ďalej,“ hovorí. Záložný plán nemá, no budúcnosti mimo umeleckej sféry sa neobáva. „Od ukončenia štúdia divadelnej vedy na VŠMU som celý život zasvätila umeniu a naďalej by som v tejto sfére pôsobila v rámci súkromného sektora. Cítim to tak, že moja ‚divadelná púť‘ ešte nie je v žiadnom prípade ukončená,” uzatvára neurčito.