Český spevák s exotickými koreňmi Ben Cristovao (32) o pár dní dovŕši Kristove roky. Od čias, keď sa vďaka súťaži SuperStar dostal do šoubiznisu, ubehlo už neuveriteľných jedenásť rokov. V období, keď boli jeho rivalmi Dominika Stará, Martin Chodúr, Miro Šmajda, či Monika Bagárová,  bol často pod tvrdou paľbou kritiky porotcov a nič nenasvedčovalo tomu, že raz dosiahne výraznejší úspech. Napriek tomu je dnes Ben Cristovao, ktorý už pôsobí pod značkou Benny Cristo, suverénne najpopulárnejším spevákom všetkých sérií SuperStar. Len jemu sa totiž podarilo opakovane vypredať najvyššiu métu všetkých českých umelcov, obrovskú halu, O2 arény. Napriek tomu Ben ostáva rovnako pokorný, ako v časoch svojich začiatkov. „Podpora ľudí, ktorej sa mi dostáva, je pre mňa splneným snom. Ten úspech, ale nie je len môj. Patrí všetkým ľuďom, ktorí mi pomáhali a pomáhajú,“ vyjadril sa pre PLUS 7 DNÍ v rozhovore, ktorý poskytol Erikovi Kollárikovi

V speváckej súťaži SuperStar ste síce nepatrili k najväčším favoritom, no v súčasnosti ste regulárne najúspešnejším finalistom všetkých sérií. Miliónové videnia videoklipov, vypredané koncerty, porotcovanie v SuperStar a napokon aj pozvanie Pavla Haberu na spoločný song hovoria za všetko. Čomu svoj fenomenálny úspech pripisujete?

Neviem, či poznáte príbeh ako som sa do SuperStar dostal. Na casting som sa vybral ako tanečník. Nevedel som, že ide o striktne spevácku súťaž. Myslel som si, že pôjde všeobecne o talenty. Celé to teda bola jedna veľká náhoda. A čomu za to vďačím? Asi tomu, že všetko, čo som si hudbou zarobil, som obratom investoval. Chcel som mať skvelých producentov, aj skvelé klipy. Myslím, že to mi v začiatkoch veľmi pomohlo.

Helena Vondráčková tvrdí, že na to, aby bol človek úspešný, stačí dvadsať percent talentu. Ostatné je drina, šťastie a dobré kontakty. Čo si myslíte o jej tvrdení?

Pani Vondráčkovú rešpektujem a nedovolil by som si tvrdiť, že jej slová nevychádzajú z veľkej skúsenosti a úspechov, ktoré má za sebou. Ja by som pridal ešte jednu zásadnú vec. Dôležité je mať okolo seba tiež tím ľudí na ktorých sa dá spoľahnúť a s ktorými si rozumiem. To je pre mňa naozaj veľmi podstatné. S mojim manažérom Lukášom sme vlani v O2 aréne oslávili desať rokov spoločnej spolupráce a som za to nesmierne vďačný. Rovnako som vďačný za skvelú kapelu, ktorú mám. Cítim sa s nimi na pódiu, aj mimo neho úžasne. Nechcem zabudnúť ani na zvukárov a osvetľovačov. Aj ich práca je veľmi dôležitá.  

Okrem kvalitnej produkcie, disponujete aj atraktívnym vzhľadom a imidžom. Je v šoubiznise výhoda, či priam nutnosť dobre vyzerať?

Určite je fajn, keď človek nejako vyčnieva. Môžete byť dokonalý spevák a nepreraziť, pretože vám chýba ani nie tak vzhľad, alebo imidž, ale charizma. Ten presah niekam inam.  

Môžete sa tiež pochváliť spoluprácou s Pavlom Haberom s ktorým ste sa podľa jeho slov aj spriatelili. Ako sa vám s ním pracovalo na spoločnom songu? Čo ste sa od seba navzájom naučili?

Paľo je obrovský profík a ja ho rešpektujem. Jeho názory uznávam, aj, keď sú niekedy trochu ostrejšie. On si to môže dovoliť. Keď sme boli spoločne v porote SuperStar, veľmi som si to užíval. Trošku sme sa do seba navážali, ale nikdy to nebolo v zlom úmysle. Myslím, že môžem povedať, že sme kamaráti.  

Nové časy: Pavol Habera Bena kedysi v SuperStar kritizoval, dnes spolupracujú a nemajú problém vypredať ani O2 arénu.
Nové časy: Pavol Habera Bena kedysi v SuperStar kritizoval, dnes spolupracujú a nemajú problém vypredať ani O2 arénu.
Zdroj: O2 aréna

Ako ste sa cítili v pozícii porotcu SuperStar? Neboli ste  niekedy pri hodnotení v rozpakoch?

Rozhodne som sa cítil lepšie za porotcovským stolom, ako keď som súťažil. Mal som oveľa väčší kľud, ale aj obrovskú zodpovednosť.  

Sledovali ste aj súčasnú sériu SuperStar? Ako ju hodnotíte?

Priznám sa, že SuperStar som príliš nesledoval. Na televíziu nemám veľa času. Zaregistroval som tam ale Marsella, brata Honzu Bendiga, ktorý ale bohužiaľ nepostúpil do užšieho finále.

Od čias, keď ste v SuperStar súťažili vy, úroveň finalistov mimoriadne vzrástla. Myslíte, že by ste mali šancu na finále aj dnes?

Ježišmaria! Určite nie. Možno by som sa nedostal ani do semifinále. Teraz sú súťažiaci už na úplne inej úrovni. Doba pokročila. Internet je oveľa viac rozšírenejší, takže majú lepší prehľad o svetových trendoch ktorými sa môžu inšpirovať a konfrontovať.  

Ako ste prežívali situáciu okolo koronavírusu, pre ktorý ste nemohli verejne vystupovať?

Ťažko, no pomaly sa vraciame do normálu. Na najbližšie dni som pripravil pár malých koncertov, s kapacitou štyridsaťpäť ľudí. Odohrajú sa v podniku, ktorý som chcel v marci slávnostne otvoriť. Verím, že v lete sa nám snáď podarí uskutočniť aj pár „open air“ akcií. Pracoval som tiež na nových singloch, snažil som sa športovať, oddychovať a nabrať energiu na všetko, čo nás teraz čaká.

Mali ste niekedy sen o vypredanej O2 arené?

V Čechách je to určite obrovská méta. Pôvodne sme s manažérom plánovali koncert pre šesťtisíc divákov a už ani neviem kto z nás zo srandy navrhol O2 arénu. A ono to vyšlo.  

Ben si trúfol na halu v ktorej koncertujú najväčšie hviezdy sveta
Ben si trúfol na halu v ktorej koncertujú najväčšie hviezdy sveta
Zdroj: archív

Nemali ste strach z tak megalomanského prostredia?

Musíte sa spojiť s tímom, ktorý je absolútne profi a dokáže si poradiť so všetkými opatreniami, ktoré O2 aréna v rámci koncertov má. Ja som tam dokonca lietal v balóne nad hlavami ľudí. Dokážete si predstaviť, že by som spadol dole? Bol by to obrovský problém nielen pre mňa, ale aj pre ľudí podo mnou. Všetko musí byť mimoriadne precízne pripravené a nám sa to podarilo. Bola to skvelá a zábavná šou, ktorá mala u fanúšikov skvelú odozvu. Aj to ma motivovalo k tomu, aby som sa tam vrátil. Ďalší koncert v O2 aréne sme mali naplánovaný na september, no pre bezpečnostné opatrenia ohľadne koronavírusu sme ju posunuli na február budúceho roku. Ten adrenalín si chcem každopádne zopakovať.   

Pre koronavírus zrušili aj prestížny festival Eurovízia, kde ste mali Česko reprezentovať skladbou Kemama. Bude sa súťaž konať v náhradnom termíne? Máte v tejto súvislosti nejaké informácie?

Každá krajina mala možnosť rozhodnúť o tom, či interpreta, ktorý mal reprezentovať v roku 2020, vyšle aj v roku 2021. V Česku o tom rozhodovala Česká televízia a som rád, že mi dali šancu. Musím teda pripraviť nový song, takže sa nechajte prekvapiť.  

Konečne spoločne 

Patálie so zrušenými koncertami v O2 aréne nemal len Ben Cristovao. Termíny svojich vystúpení v najväčšej českej hale museli presunúť na iný termín aj mnohí iní umelci. V Česku veľmi populárna skupina Kryštof tu pre veľký úspech odpáli hneď dve vystúpenia 4. a 5. decembra. 26. septembra sa tu odohrajú turnaje zmiešaných bojových umení (MMA) OKTAGON UNIVERSUM, kde naposledy triumfoval náš Attila Végh. Tento rok tu ešte 6. decembra stihne mať koncert aj fínska formácia  Nightwish.

Z februárových šou dávame do pozornosti dva koncerty českého, u nás zatiaľ nie veľmi známeho speváka Mareka Ztraceného, ktoré tu odohrá 20. a 21. februára 2021. O dva dni neskôr, čiže 23. februára 2021 bude O2 aréna patriť súčasnej svetovej megahviezde Harrymu Stylesovi, ktorý už dávno nemá len tínedžerských fanúšikov. Do Prahy príde v rámci turné Love On Tour propagovať svoj aktuálny album Fine Line.   

Vypredaná O2 aréna je pre našich umelcov najvyššia méta.
Vypredaná O2 aréna je pre našich umelcov najvyššia méta.
Zdroj: archív

Bohužiaľ celý rok si fanúšikovia budú musieť počkať na koncert speváckej divy Céline Dion, ktorá tu svoju výpravnú šou rozpúta 24. mája 2021. O päť dní skôr, čiže 19. mája sa sem nasťahuje spevácko manželská dvojica Hana Zagorová a Štefan Margita so svojim programom Konečne spoločne. Hana Zagorová síce po prepuknutí koronavírusu prepadla skepse a tvrdila, že pandémia môže zahubiť šoubiznis, no našťastie sa mýlila. Podľa Evy Hromádkovej, šéfky programového oddelenia O2 arény, fanúšikovia o svoje hviezdy majú stále záujem a lístky na ich koncerty sa predávajú po nútenej pauze snáď ešte lepšie ako kedykoľvek predtým. 

"Nemáš, charizmu, neprerazíš!," tvrdí BEN CRISTOVAO, ktorý vždy vedel čím zaujať. Pozrite si GALÉRIU jeho záberov. Hádali by ste mu už 33 rokov?