Maličká unimobunka, z jednej strany diaľnica, z druhej strany kovošrot. Obydlie, nad ktorým by ohŕňal nos aj bezdomovec. Majster Európy a sedemnásťnásobný majster Slovenska a Československa v automobilových pretekoch Jozef Studenič, ktorý si kedysi podával ruky s tými najvplyvnejšími v krajine, žije práve tu, kam sa musel presťahovať z krásnej vily.

Rozvod a väzba

Studeničovi zmenil život nedávny dramatický rozvod. Ostal takmer s holým zadkom. „Mal som infarkt a exmanželka ma presvedčila, aby som všetok majetok prepísal na ňu a na deti,“ hovorí bývalý pretekár, politik a podnikateľ, dnes už penzista. Luxusná vila v Devínskej Novej Vsi a exkluzívne chaty na Donovaloch, v Harmónii a v Senci boli odrazu fuč. Prišiel na rad rozvod a s ním spojené ťahanice. Znepriatelené strany sa nevedeli dohodnúť, kto bude splácať hypotéku za prepychovú vilu, preto takmer skončila v dražbe. Ostatné nehnuteľnosti začali chátrať.

Studenič sa dokonca ocitol na jeden deň vo väzbe. Zažalovali ho vlastné deti. „Odmietol som platiť výživné a zobrali ma policajti. Prokurátorka mala rozhodnúť, či pôjdem do väzenia. Dáš deťom chaty, žene dom a máš ešte platiť výživné 560 eur na jedno dieťa? Keď som sa opýtal sudkyne, odkiaľ mám na to zobrať, povedala: Veď vy sa aj tak odvoláte,“ spomína dnes šesťdesiatdvaročný pretekár.

Na prokurátorku však nedá dopustiť. Ako mierotvorkyňa dala Studeniča s jeho deťmi opäť dokopy. No keď dnes uhradí výživné, ostane mu vraj z dôchodku iba 150 eur. Rozpráva, že sám by sa vraj nikdy nerozviedol. Dom v Devínskej Novej Vsi staval, aby v ňom dožil.

Pretekárovi Studeničovi ostala namiesto vily unimobunka a sekta

Aj parohy: Všetky svoje osobné veci sťahoval zo starého domu sám s priateľkou Foto: Norbert Grosz

Sekta, milenky a bordely

Okrem majetku si Dodo, v minulosti známy lámač ženských sŕdc, našiel aj ďalší dôvod, prečo mu krachol vzťah už s druhou manželkou. „Herec Jožo Vajda má podiel na tom, že sa mi rozbilo manželstvo. Jedného dňa som chcel ísť za ním do divadla, počas predstavenia vyjsť na pódium a dať mu po papuli. Taký som - ja som celý život športoval, ja sa nebojím,“ vystatuje sa.

A čím ho uznávaný herec tak naštval? „Do manželstva nám vstúpila sekta. Nevedel som, že Jožo je hlavou toho celého, šéf sekty. Naštvalo ma to a odvtedy ho nenávidím,“ šomre Studenič na adresu sympatického herca, známeho svojím záujmom o ezoteriku, čo Dodo zrejme považuje za prejav sektárstva.

Ľudia z okolia exmanželov však tvrdia, že Studenič sa chce rečami o sekte len pomstiť bývalej manželke. Tá sa k celej záležitosti odmietla vyjadriť: "Nezmysly nekomentujem," povedala na margo obvinení.

Bývalému členovi HZDS, HZD aj SNS zrejme termíny duchovný život, meditácie a východné filozofie nič nehovoria, zato priznáva, že v minulosti nebol žiadne neviniatko. Mal milenky, dokonca mnohé vydaté. No údajne miloval iba dve ženy - svoju prvú a druhú manželku. Dnes sa Amorovým šípom všemožne vyhýba.

„Učil som pätnásť rokov v autoškole, tak si viete predstaviť, mal som tam žiačok každý týždeň dosť. Aj slobodné, aj vydaté… A zaľúb sa do toho! To nejde, načo? Rozbíjať rodinu nie je umenie a ja som to nikdy nerobil. Keď sa do baby zaľúbiš, tak trpíš ty,“ presviedča dlhoročný znalec žien, podľa ktorého sú teraz muži vernejší, než bývali kedysi. Pre strach z moderných technológií. „My, keď sme išli do bordelu, teda erotického salóna, tak sme sa nebáli, že to bude zajtra na internete,“ pousmeje sa.

Nie je to o sexe

Svoju aktuálnu a o tridsať rokov mladšiu priateľku Zuzku spoznal práve vtedy, keď ho opustila manželka a zháňal chyžnú na upratovanie svojho veľkého domu. Dohodil mu ju kamarát a odvtedy s ním ostala. „Ale nie je to o sexe. Mám šesťdesiatdva rokov a keby som ju mal mať na sex, tak by tu už zajtra nebola, lebo ja som si už svoje odsexoval. Je nám spolu dobre, nehádame sa, je to taký iný vzťah, ale zaľúbený nie som a ani už nikdy nechcem byť.“

O svojej budúcnosti má Dodo Studenič jasnú predstavu. Teší ho, že vyplatil dlžoby. Nejaké peniaze dostal z predaja domu a niečo možno utŕži z predaja chaty na Donovaloch. Aspoň tak je dohodnutý s deťmi. Ak nazbiera 60-tisíc eur, vybuduje v Devíne nízkoenergetický domček. „Je tam projekt na obnovu vinohradov a tam si ho chcem postaviť,“ pookreje, dúfajúc, že sen si splní do trištvrte roka.

Pretekárovi Studeničovi ostala namiesto vily unimobunka a sekta

Nová priateľka: So Studeničom žije Zuzka v objekte prenajatom od ministerstva vnútra. Foto: Norbert Grosz

Čítajte viac:

Pocisková sa sťahuje do luxusu za pol milióna eur

Zbierku predá

Dovtedy musí aj naďalej prežívať v cudzom. Objekt s vežou v bratislavskom Lamači hneď vedľa autostrády patrí ministerstvu vnútra. S tým sa Studenič súdi, no vybudoval si tu avantgardné sídlo. Hore vo veži má kanceláriu preplnenú víťaznými pohármi a exkluzívny výhľad na diaľnicu. Bývalý hangár, v ktorom kedysi parkoval s helikoptérou, vlastnoručne zapratal osobnými vecami z predaného domu. Nechýba medzi nimi niekoľko párov parohov.

Pod prístreškom, hneď vedľa unimobunky, odpočíva jeho unikátna zbierka pretekárskych automobilov. Tých, na ktorých triumfoval na mnohých šampionátoch. Plánuje ich predať. „Chcel som ich odložiť, že vybudujem múzeum, ale keď raz zomriem, deti to všetko predajú a budú za to chodiť na dovolenky. Tak to predám radšej ja,“ hovorí majster športu.