Kleopatra, Coco Chanel i kráľovná Alžbeta I. milovali perlové šperky, ktoré odjakživa poukazovali na hojnosť, moc a lásku nositeľa. V poslednom období ich s obľubou nosí aj prezidentka Zuzana Čaputová (47). Počas kampane do úradu sa pritom nepohla bez svojho talizmanu. Azda v každej predvolebnej televíznej debate na nej diváci videli výraznú retiazku. Rok v úrade však zmenil našu hlavu štátu aj jej vkus, ktorým sa často podriaďuje protokolu či etikete.

Ako kráľovná

Oblečenie a výzor Zuzany Čaputovej sa stali súčasťou debát už v čase jej kandidovania na prezidentku. Keďže je žena, mnohí si ju do detailov obzerali viac než mužských kolegov. Na nežnej blondínke sa najmä počas predvolebných debát nedali prehliadnuť výrazné šperky, ktoré si dala spraviť na zákazku.

„Blízke sú mi slovenské šperkárky Nataša Štefunková a Petra Tóth. Niekoľko kúskov Nataša vytvorila špeciálne pre mňa a tým sú pre mňa jedinečné,“ priznala pred rokom. „Šperky a doplnky si vyberám spontánne, musia ma niečím zaujať. Na bežné nosenie sa mi páčia skôr jemnejšie doplnky, preferujem striebornú farbu. Na slávnostné a večerné príležitosti si zoberiem aj výraznejší kúsok, napríklad bižutériu s farebnými kamienkami.“

Originálnymi šperkami Zuzana Čaputová spestrovala strohý outfit, súčasne jej mali priniesť šťastie vo voľbách. Stalo sa. Dnes však na nej výrazné doplnky veľmi nevidieť. Odkedy sa stala prezidentkou, zvolila s poradcami striedmosť, aj čo sa týka šperkov.

Odborník na protokol Marek Trubač zastáva názor, že v prostredí štátnej reprezentácie a diplomatického protokolu by šperky nemali pôsobiť dominantne, atraktívne ani vyzývavo. Mali by len jemne doladiť striedmy kostým či šaty. Podľa neho je tiež lepšie staviť na jeden dominantný prvok. Bižutériu neodsudzuje, ale mala by byť z kvalitných materiálov, a nikdy by nemala pôsobiť lascívne a byť príliš trblietavá.   

Tajné signály?

A zdá sa, že sa tým Zuzana Čaputová riadi a čoraz viac siaha po „starej dobrej klasike“ - perlách, ktoré milovali aj mnohé slávne a mocné ženy. Cenili si ich pre ich magickú krásu králi i obyčajní smrteľníci už v dávnej histórii. Starí Gréci verili, že perly prinášajú lásku, a preto by mali byť neoddeliteľnou súčasťou svadieb.

S perlovým náhrdelníkom sa Zuzana Čaputová ukázala už na minuloročnom samite prezidentov V4, niekoľkokrát počas korony, pri vymenovaní nových sudcov či prijatí ministra životného prostredia Jána Budaja v Prezidentskom paláci. Na svätej omši v Kostole svätej Margity či počas stretnutia so slovinským prezidentom Borutom Pahorom zas mala na sebe perlovú brošňu. Či jej perly naozaj priniesli lásku v podobe jej terajšieho partnera Juraja Rizmana (43), s ktorým začala randiť približne v období, keď ich začala viac nosiť, vie zrejme iba ona sama. Tak či onak, kráľovský štýl jej pri­stane.

FOTO talizmanu i perlových šperkov, ktoré nosí prezidentka Zuzana Čaputová nájdete v GALÉRII > >