Hudobný virtuóz, génius, legenda, no i najnezvyčajnejší zjav na slovenskej hudobnej scéne. To boli prívlastky, ktoré dostával Marián Varga. Ústredná postava kultovej formácie Collegium musicum podľahla v stredu zákernej chorobe pľúc. Jeho celoživotný súputník a kolega z kapely Fedor Frešo do posledných chvíľ veril, že Marián nad pliagou zvíťazí. „Dúfali sme, že sa stane zázrak, ale žiaľ… Odišla obrovská časť môjho života. Veľký kamarát a veľký muzikant. Neviem, čo bude teraz, svet, ktorý sme žili je preč,“ hovorí s obrovským smútkom v hlase rocker.

Neposlušný pacient

Frešo Vargu navštevoval v jeho dome neďaleko Bratislavy. „V posledných rokoch sme si boli bližší ako kedykoľvek predtým. Pominuli záchvevy a emócie z mladších čias a dokázali sme komunikovať už ako dvaja zrelí muži“. Posledné stretnutie má Frešo stále pred očami: „Mariána zaujímali správy z muzikantského sveta, vypytoval sa čo je nového, zabávali sme sa na počinoch kolegov a kamarátov a bolo veselo. Prišla reč aj na koncertovanie a o tom, ako si ešte spolu zahráme“.

Marián Varga bojoval už dlhšiu dobu s vážnym ochorením pľúc. Liečil sa v Bratislave i v Prahe. „Mal namierené dokonca k nejakého čínskemu šamanovi“ spomína Frešo, podľa ktorého nebol Marián vzorom ideálneho pacienta. „Bol neposlušný. V celej nemocnici bol jediný pacient, ktorému dovolili na balkóne fajčiť. Nevedel s tým prestať. Bol si vedomý, že mu to život len skráti, no tak si to vybral. Svoju chorobu bral športovo, akoby si ju neuvedomoval a nepripúšťal. Nemal žiadne morbídne reči.“

Uvidíme sa tam hore

Marián Varga ťažko znášal, že sa ťažko presúval z miesta na miesto, teda pri koncertoch z domu do auta, do šatne a potom na pódium. Už predtým pri organizovaní koncertov bolo pre jeho manželku Janku i spoluhráčov najväčšou výzvou logisticky zvládnuť ako Mariána na vystúpenie dopraviť.

K hlavnej diagnóze sa pridružili ďalšie nepríjemné zranenia a choroby. „Nalomil si nohu, keď spadol v kúpeľni. Mal aj ortopedické problémy a hocikedy dostal zápal pľúc,“ opisuje kamarátov neľahký život Fedor Frešo.

Posledné týždne bol Marián Varga pripútaný k posteli. Frešo blízkemu priateľovi po zdrvujúcej správe odkazuje: „Uvidíme sa tam hore. Som zvedavý, či si tam spolu zahráme.“