Taká bola podľa Magdy Vášáryovej (72) jej tajuplná pestúnka. Teta Anka - ako jej hovorila - by sa však dnes čudovala, akej slávy sa jej po smrti dostalo a ešte dostane. Najprv o nej Vášáryovej dcéra spisovateľka Hana Lasicová (39) napísala knihu Slúžka a v týchto dňoch sa Anka stáva ústrednou hrdinkou rovnomenného filmu, plného českých a slovenských hereckých hviezd. Štáb s režisérkou Marianou Čengel Solčanskou na zámku pri českých Pardubiciach nakrúca príbeh inšpirovaný pestúnkiným životom.

„Samozrejme, ponúkli mi, že by som sa tam mohla ísť pozrieť. Ale kvôli bezpečnosti a zo zodpovednosti zostávam doma. Nehovoriac o tom, že asi by som sa cez hranice ani nedostala,“priznala nám autorka námetu a scenáristka Hana Lasicová.

Film dvoch žien

V troch rokoch malú Magdu naučila tajomstvá kysnutého cesta, v štyroch počítať po nemecky, po maďarsky a po slovensky do sto a naspäť. Ale keď mala jej zverenkyňa dvanásť rokov, začala jej slúžka vykať. „Vodila ma aj do kostola a potom mi doma pri krájaní jabĺk prekladala latinské omše do zrozumiteľného jazyka. Keď som mala čierny kašeľ, jej liečba spočívala v tom, že so mnou každé poludnie spievala piesne z cirkevného spevníka. Nemôžem na ňu zabudnúť, venovala mi kus svojho života a nič za to odo mňa nechcela. Rodičia vyžadovali, aby som bola poslušná, teta Anka mi len dávala svoju plachú náklonnosť,“ opísala v minulosti Magda Vášáryová, akú veľkú úlohu v jej živote nenápadná a pokorná pestúnka zohrala.

Magdina dcéra si tetu Anku pamätala hmlisto, no jej odkaz chcela zanechať ďalším generáciám. Napísala román Slúžka o tom, ako sa odstrkované dievča z Banskej Štiavnice pretĺkalo životom v prvých rokoch služby ešte za rakúsko-uhorskej monarchie. Krátko po tom, ako v roku 2013 kniha vyšla, sa Hane Lasicovej ozvala Mariana Čengel Solčanská.

ZA MLADA Slúžku, ktorá sa neskôr stala pestúnkou v dome Vášáryových, hrá vo filme Dana Droppová.
ZA MLADA Slúžku, ktorá sa neskôr stala pestúnkou v dome Vášáryových, hrá vo filme Dana Droppová.
Zdroj: CONTINENTAL FILM

„Myslím si, že sme si veľmi sadli. Som rada, že práve ona sa toho ujala,“hovorí spisovateľka na adresu režisérky filmov Únos či Sviňa. Spoločne začali vytvárať dobovú drámu, ktorá roky čakala na realizáciu. „Napísala som scenár, na ktorom sme spolupracovali, obidve sme do toho dali maximum. Ale film je Marianina myšlienka, ona za ním stojí, takže je to jej film,“ hovorí Hana nezvyčajne skromne. „Rola scenáristu, či ide o seriál, alebo film, je oklieštená. A vlastne sa končí, keď sa to celé len začína.“

Zápletka od otca

Anka v knihe aj vo filme zažíva to, čím pred sto rokmi prechádzalo množstvo chudobných dievčat zo Slovenska. „Chodili slúžiť ďaleko od domova a dostávali sa do podradného postavenia v domácnostiach, kde sa veľmi ľahko stávali obeťami rôznych okolností. Napriek tomu sa vedeli vypracovať na vyššie pozície. To bol aj prípad tety Anky, obyčajnej slúžtičky a dievčaťa pre všetko,“ vysvetľuje spisovateľka. Dej je životom reálnej Anky podľa nej inšpirovaný a z veľkej časti fiktívny. Takže kým v knihe prichádza mladá deva slúžiť do Viedne, vo filme ju poslali do Prahy.

Pätnásťročná Anka, ktorú hrá rodáčka z Liptovského Mikuláša Dana Droppová, sa v Česku ocitá vo vile vysokopostaveného rakúsko-uhorského úradníka. Tam začne bojovať s rovnako starou dcérou z panskej rodiny, ale ich antipatia časom prerastie do romantického vzťahu. Ako Hana priznáva, dramatická zápletka skrsla v hlave jej otcovi Milanovi Lasicovi. „Do scenára nezasahoval, ale jeho input bol hlavne na začiatku, kam by to všeobecne mohlo smerovať. Prispel výraznými nápadmi, jedného sme sa chytili. Nie je žiadne tajomstvo, že navrhol, aby to bol príbeh dvoch žien.“

Uvidíme Emíliu či Magdu?

Zaujímavé je, že keď Hana Lasicová písala knihu, životný príbeh hlavnej hrdinky neraz rozoberala s jednou zo svojich najlepších kamarátok, moderátorkou Adelou Vinczeovou. No hoci sa inšpirovala blízkou osobou svojej mamy a tety, obe jej nechali voľnú ruku a nič nechceli pripomienkovať. „Túto tendenciu nemali. Ani žiadna požiadavka, že by v tom chceli hrať, neprišla,“ hovorí spisovateľka a scenáristka na margo filmového obsadenia, ktoré bude hviezdne.

Dobové FOTO pestúnky Vášáryových nájdete v GALÉRII

Vo vedľajších úlohách uvidíme Zuzanu Mauréry, Vicu Kerekes či Annu Geislerovú. „Ale moja mama sa vzdala herectva už pred tridsiatimi rokmi. Nenašli sme ani postavu, ktorú by sme mohli ponúknuť mojej tete. Aby mala pocit, že by mohla byť pre ňu výzvou. Myslím, že ani nečítali scenár,“priznala Hana Lasicová, že výsledné dielo bude pre obe sestry Vášáryové prekvapením. Do kín by sa film mal dostať na jeseň 2021.